Koiran yksinolopelko

Jfiabjduajbs

Elikkä mun koira on semmoi etten pysty edes roskia viedä kun hirveä ulina alkaa..on kokeiltu koulutusta niin että olen vain hetke pois ja siitä pidennän pikkuhiljaa..ei auttanut..sitruunapanta..radion päälle jättäminen..ym.
No nyt netistä luin että sillä vois olla pelko mihi ei auta kuin lääkkeet..kellää semmosesta kokemusta en haluis lähtee raukkaa turruttamaan turhaa lääkkeilläkään jos se ei auta

5

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritä keksiä sille jotain mikä sitä kiinnostaa. Se voi kiinnostua vaikka luusta jonka se saa vain silloin. Jotain sellaista mitä se ei saa jokapäivä.
      Poikani vesikoiralle laitettiin tyhjään maitotölkkiin pieniä pureskeltavia
      puruluita ja muuta mitä nyt keksivätkin ja teipattiin tölkki kunnolla kiinni jotta se sai tehdä töitä että yleensä pääsee herkkuihin käsiksi.

      Minkä ikäinen ja minkä rotuinen koirasi on. Sekin vähän määrittää ne konstit. Niistä lääkeistä en tiedä kun ei ole kokemusta.

      Meillä kahdella eläkeläisellä vähän sama homma. Aina on joku kotona.
      Elokuussa mieheni sai aivoinfaktin ja minun oli pakko jättää se yksin.

      Se ei loppujen lopuksi ollut kummempaa kuin että ensin raivoisasti haukku hetken ja kun pääsin talonpäähän menin kuuntelemaan niin haukkua ei enää ollut. Eli se on on raivoisa hetken reaktio siihen että jätin sen yksin.

      Takaisintullessani se tuli keittiön suunnalta (eli mahdollisimman kaukaa eteisestä) korvat takana ja peläten selvästi kuka sieltä tulee.

      Tosin ambulanssimiesten työn turvaamiseksi jouduin laittamaan sen vaatehuoneeseen. Sillä jäi trauma siitä että isäntä vietiin sillä aikaa ja se näkyy edelleen sen käytöksessä.
      Kaikki rapusta kuuluva kolina tai muu saa sen murisemaan, murahtelemaan tai haukahtamaan.
      Kun olen pontevasti kieltänyt sitä se tulee lähelle mutta katselee vaan valppaana mutta luulen että pelko siitä että miestä viedään on kaiken takana.

      On se pieniä aikoja ollut mutta tarkoituksella ei nyt ole jätetty tämän sairastapauksen jälkeen.

      Kun se juoksee luokse tiedän että vaikka siivooja kolistelee. Silloin otan siitä kiinni että kerron, että kaikki hyvin. Pitelen sitä hetken aikaa ja kaikki on taas ok.
      Koira on 3 vuotias saku. Joskus säälittää sen käytös mutta puheella sen saa hyvin rauhoitetuksi.
      Niin ja samaisessa elokuussa vastanaapuriksi tuli uusi perhe joilla on resquekoiranarttu. Se on meidän koiran hyvä ystävä.

    • Ilsee
    • Ilsee
    • uppistaniska

      Maitopurkkia ei kannata käyttää. Koira voi tukehtua, jos se ei saa sitä omin avuin kuonon ympäriltä pois. vaara on vielä suurempi, mikäli käyttää teippiä.

    • vaatiivaivannäköä

      Pennusta asti koiraa opetetaan olemaan yksinään muutamia tunteja kerralla.Väsynyt pentu oppii siihen helposti, pennuthan nukkuvat paljon.Näin ei eroahdistusta edes tule.Koiralle voi jättää viihdykkeeksi turvallisia leluja, joista ei paloja irtoa, tai esim.kongin,jossa on sisällä koiran ruokaa/raakalihaa pakastettuna, siinä menee aika kun sitä tyhjentelee.
      Pentukin protestoi jossain kohtaa vinkumalla peräsi, mutta se kyllä rauhoittuu, kun sen vinkumista ei mennä ihmettelemään, eikä palata takaisin vaikka ääni kuuluisikin.Se rauhoittuu kyllä, kunhan sen annetaan olla omissa oloissaan.
      Pennun kanssa ei siis saa viettää monia päiviä putkeen niin, ettei se ollenkaan jää yksikseen ja sillä on aina seuraa, muutoin se kahta kauheammin protestoi, sitten kun se yksin jätetään.
      Koirahan on pakko jättää yksinään, kun perheessä aikuiset menevät töihin,ja lapset kouluun, myös viikonloppuisin, on hyvä pitää koiraa muutamia tunteja kotona yksinään,ettei siitä tule sille vaikeaa.
      Kaikki tuo ,kannattaa ottaa huomioon jo silloin kun pentu hankitaan, ettei eroahdistusta tule.Jos kuitenkin ongelmia ilmenee, eikä yskinään niistä selviä.Kannattaa olla yhteyksissä koiran kouluttajaan, heillä on hyviä vinkkejä eroahdistukseenkin.
      Yleensä nuo on nuorten koirien ongelmia,kannattaa myös eläinliikkeistä kysellä niistä haihduttimista, ja kokeilla, joillekkin on ollut niistä apuja.

      Myös riittävästi liikuntaa,ja aivotyöskentelyä kannattaa järjestää koiralle päivittäin.Leikitä koiraa pihalla, kouluta ihan perusjuttuja,ja palkkaa herkulla.Voit piilotella kotiin sisälle sille herkkuja,ja päästää koiran sitten hakemaan, se väsyttää ja rauhoittaa myös koiraa.Jos on pihaaluetta itsellä, voi sinne vetää jälkeä, vaikka ihan narulla nakkia/lihapullaa sukkahousunsukkaosassa, ja sitten jäljestää sitä koiran kanssa.Jäljen loppuun laitetaan sitten se nakki/lihapulla,kaadoksi.Jälkeä voi pikkuhiljaa pidentää ja vaikeuttaa, kun koira jäljestyksen hoksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      50
      949
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      272
      883
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe