Elikkä mun koira on semmoi etten pysty edes roskia viedä kun hirveä ulina alkaa..on kokeiltu koulutusta niin että olen vain hetke pois ja siitä pidennän pikkuhiljaa..ei auttanut..sitruunapanta..radion päälle jättäminen..ym.
No nyt netistä luin että sillä vois olla pelko mihi ei auta kuin lääkkeet..kellää semmosesta kokemusta en haluis lähtee raukkaa turruttamaan turhaa lääkkeilläkään jos se ei auta
Koiran yksinolopelko
5
277
Vastaukset
Yritä keksiä sille jotain mikä sitä kiinnostaa. Se voi kiinnostua vaikka luusta jonka se saa vain silloin. Jotain sellaista mitä se ei saa jokapäivä.
Poikani vesikoiralle laitettiin tyhjään maitotölkkiin pieniä pureskeltavia
puruluita ja muuta mitä nyt keksivätkin ja teipattiin tölkki kunnolla kiinni jotta se sai tehdä töitä että yleensä pääsee herkkuihin käsiksi.
Minkä ikäinen ja minkä rotuinen koirasi on. Sekin vähän määrittää ne konstit. Niistä lääkeistä en tiedä kun ei ole kokemusta.
Meillä kahdella eläkeläisellä vähän sama homma. Aina on joku kotona.
Elokuussa mieheni sai aivoinfaktin ja minun oli pakko jättää se yksin.
Se ei loppujen lopuksi ollut kummempaa kuin että ensin raivoisasti haukku hetken ja kun pääsin talonpäähän menin kuuntelemaan niin haukkua ei enää ollut. Eli se on on raivoisa hetken reaktio siihen että jätin sen yksin.
Takaisintullessani se tuli keittiön suunnalta (eli mahdollisimman kaukaa eteisestä) korvat takana ja peläten selvästi kuka sieltä tulee.
Tosin ambulanssimiesten työn turvaamiseksi jouduin laittamaan sen vaatehuoneeseen. Sillä jäi trauma siitä että isäntä vietiin sillä aikaa ja se näkyy edelleen sen käytöksessä.
Kaikki rapusta kuuluva kolina tai muu saa sen murisemaan, murahtelemaan tai haukahtamaan.
Kun olen pontevasti kieltänyt sitä se tulee lähelle mutta katselee vaan valppaana mutta luulen että pelko siitä että miestä viedään on kaiken takana.
On se pieniä aikoja ollut mutta tarkoituksella ei nyt ole jätetty tämän sairastapauksen jälkeen.
Kun se juoksee luokse tiedän että vaikka siivooja kolistelee. Silloin otan siitä kiinni että kerron, että kaikki hyvin. Pitelen sitä hetken aikaa ja kaikki on taas ok.
Koira on 3 vuotias saku. Joskus säälittää sen käytös mutta puheella sen saa hyvin rauhoitetuksi.
Niin ja samaisessa elokuussa vastanaapuriksi tuli uusi perhe joilla on resquekoiranarttu. Se on meidän koiran hyvä ystävä.- Ilsee
http://www.koira-haukkuu.com/tuotesivu.php?artno=dap
Tämä auttoi minun koiran eroahdistusta. Haukkuminen loppui. Sillä oli eroahdistusta kun oli nuorempi ja totutteli yksinoloon. - Ilsee
http://www.elainlaakariin.fi/koiran-eroahdistuksen-hoito/
Tuolla on koulutusvinkkejä. Sitruunapanta on huono eroahdistuksessa. - uppistaniska
Maitopurkkia ei kannata käyttää. Koira voi tukehtua, jos se ei saa sitä omin avuin kuonon ympäriltä pois. vaara on vielä suurempi, mikäli käyttää teippiä.
- vaatiivaivannäköä
Pennusta asti koiraa opetetaan olemaan yksinään muutamia tunteja kerralla.Väsynyt pentu oppii siihen helposti, pennuthan nukkuvat paljon.Näin ei eroahdistusta edes tule.Koiralle voi jättää viihdykkeeksi turvallisia leluja, joista ei paloja irtoa, tai esim.kongin,jossa on sisällä koiran ruokaa/raakalihaa pakastettuna, siinä menee aika kun sitä tyhjentelee.
Pentukin protestoi jossain kohtaa vinkumalla peräsi, mutta se kyllä rauhoittuu, kun sen vinkumista ei mennä ihmettelemään, eikä palata takaisin vaikka ääni kuuluisikin.Se rauhoittuu kyllä, kunhan sen annetaan olla omissa oloissaan.
Pennun kanssa ei siis saa viettää monia päiviä putkeen niin, ettei se ollenkaan jää yksikseen ja sillä on aina seuraa, muutoin se kahta kauheammin protestoi, sitten kun se yksin jätetään.
Koirahan on pakko jättää yksinään, kun perheessä aikuiset menevät töihin,ja lapset kouluun, myös viikonloppuisin, on hyvä pitää koiraa muutamia tunteja kotona yksinään,ettei siitä tule sille vaikeaa.
Kaikki tuo ,kannattaa ottaa huomioon jo silloin kun pentu hankitaan, ettei eroahdistusta tule.Jos kuitenkin ongelmia ilmenee, eikä yskinään niistä selviä.Kannattaa olla yhteyksissä koiran kouluttajaan, heillä on hyviä vinkkejä eroahdistukseenkin.
Yleensä nuo on nuorten koirien ongelmia,kannattaa myös eläinliikkeistä kysellä niistä haihduttimista, ja kokeilla, joillekkin on ollut niistä apuja.
Myös riittävästi liikuntaa,ja aivotyöskentelyä kannattaa järjestää koiralle päivittäin.Leikitä koiraa pihalla, kouluta ihan perusjuttuja,ja palkkaa herkulla.Voit piilotella kotiin sisälle sille herkkuja,ja päästää koiran sitten hakemaan, se väsyttää ja rauhoittaa myös koiraa.Jos on pihaaluetta itsellä, voi sinne vetää jälkeä, vaikka ihan narulla nakkia/lihapullaa sukkahousunsukkaosassa, ja sitten jäljestää sitä koiran kanssa.Jäljen loppuun laitetaan sitten se nakki/lihapulla,kaadoksi.Jälkeä voi pikkuhiljaa pidentää ja vaikeuttaa, kun koira jäljestyksen hoksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1654605Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1983311Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562902Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1132891Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis402829Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos462188Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132127Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552015En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131915Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien661469