Isäni on ruotsinsuomalainen, mutta osaa vain huonosti suomea. Äitini on periaatteessa suomenruotsalainen, mutta ei oikeasti sellainen, vaan Aasiasta suomenruotsalaiseen perheeseen adoptoitu. Hän puhui minulle suomea ja isäni ruotsia. Asuimme Ruotsissa viime vuoteen asti. Nyt asumme Suomessa. Mikä minä olen?
Olenko vain sen Aasian maan ihminen, joka on joutunut tänne? En sano maata ettei tunnistettaisi.
Mikä minä olen?
6
270
Vastaukset
- Olensuomalainen_
Olet osin suomalainen ja osin aasialainen geneettisesti, joka sattuu osaamaan ruotsia sekä suomea. Kulttuuritausta on kuitenkin ehkä ruotsalainen ja jos osaat suomea tunnet todennäköisesti myös suomalaisuutesi itsessäsi.
- sekaisinnn
Osaan melkein täydellistä suomea, mutta en tunne suomalaisuutta identiteetissäni sillä tavalla kun luulen että muut tuntevat. Ruotsalaisuus on myös jäänyt etäiseksi, koska ruotsalainen kulttuuri on painettu alas ja maa menettänyt sielunsa. Olisin sopeutunut paremmin Ruotsiin, jos se olisi ollut ruotsalaisempi.
En tunnu kuuluvani minnekään.
- mahtavaamonellatavalla
Sinulla on paljon mahdollisuuksia!
Kulttuuritaustasi on todella rikas!
Hyvä että puhut suomea, suomi on todella jännittävä ja rikas kieli. Hyvä että hallitset myös ruotsia. Mahtavaa että sinulla on myös aasialaiset juuret!
Etsi oma paikkasi ja tunne että sinulla on mahtavat mahdollisuudet! Kaikki kulttuuritaustasi ovat arvokkaita. Opiskele myös sen aasialaisen kulttuurin kieltä mistä tulet. Yliopistoissa on mahdollista.
Näin on, että kaikilla niillä, joilla on erilaisia kulttuuritaustoja, - että heillä on identiteskris/identiteettiongelma. - Kaikilla ihmisillä on!
Käännä kaikki parhaaksi ja ole kiitollinen, että sinulla on niin minta identiteettiä, ja niin paljon mahdollisuuksia!
Kaikkea hyvää sinulle ja iso hali minulta! - Skånepåg
Tuolla, missä huojuu vienot viljapellot,
missä tummanvihree metsä huminoi,
missä mökin luona soivat karjankellot,
siellä kehdon sain ja kasvoin, unelmoin.
Päivä paistoi hakamailla, kotitiellä.
Kun mä lasna leikin, lauloin, ilakoin.
Ah, ne muistot, jotka jäi, ne muistan vielä.
ne on kauneimmat, joita muistaa voin.
: Lännen kaukomailta aatokseni kiitää
Kohden kotia, min kaiho mieleen toi.
Vaikka monta aikaa mennyt on jo siitä,
lapsuuskotia en unhoittaa ma voi.
Gott Nytt År! (Sama Suomeksi) :)- Eräs_lukija
Kiitos, "Skånepåg" tästä ihanasta runohetkestä :-)
Kyllä koskenlaskija-ruisleivän ja kahvikupposen kanssa
sopii muistella hellyydellä Suomen viljapeltojakin,
vaikka se Ruotsin leipävilja heiluu edessä.
Hyvää kevättä ja kesää sinulle! - Skånepåg
Eräs_lukija kirjoitti:
Kiitos, "Skånepåg" tästä ihanasta runohetkestä :-)
Kyllä koskenlaskija-ruisleivän ja kahvikupposen kanssa
sopii muistella hellyydellä Suomen viljapeltojakin,
vaikka se Ruotsin leipävilja heiluu edessä.
Hyvää kevättä ja kesää sinulle!Det e ente lätt å va ödmjuk :-*
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,654936Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313725Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223350- 792325
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401522Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3311476Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141443Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330