Renardin mukaan olemme kuin ihmisrobotteja

TulipaMieleen

eli ajatukset, tunteet eivätkä teot ole meidän todellista Itseä.

Eli kaikkea toimintoamme ohjaillaan. Olemme unessa. MUTTA.

Entäs sitten kun heräämme? Kuka ohjaa meitä? Mitkä ovat todelliset ajatuksemme?
Kuka kyselee totuutta? Tuskin ego/hahmomme.. Toki pyhä henki antaa ohjausta siinä missä egokin, mutta ei pyhä henki tee päätöksiä.
Eli voiko iok:n mukaan jättäytyä ohjelmoinnista kokonaan pois? En usko että voimme estää ajatuksia ja tunteita, mutta kun heräämme ajattelemaan todellisella itsemme "osalla", osaamme olla toimimatta tunteiden pohjalta.

Ajatuksia?

5

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä Oppikursi jakaa asioita eri tavoin.

      Ylinnä on kaikenkattava yhteinen mieli Ykseys - Jumala.
      Ohjaudumme kokemustemme mukaan. Ajan myötä vastoinkäymiset ja onnistumiset ohjaavat lähemmäs totuutta joka on Rakkaus, Luottamus, Ykseys.
      Tässä kaiki tunteet, ajatukset ja teot ovat PyhänHengen käyttövälineitä yksilön auttamiseksi.
      Mellä on muistikuva Rakkaudesta, ilosta ja luottmuksesta. Parinmuodostusvietti on hyvä apuneuvo tässäkin.Tämä opastaa alkuun jokaista joka hetki. Monille on tärkeä kokemus lemmikkieläimen kanssa. Jos ihmissuhde ei jostain syystä pelitä lemmikkieläimen hoivaaminen opettaa luottamusta.

      Päätöksen tekijä on sinussa Sen avulla valitset kumpaa kuuntelet.
      PyhäHenki voi käyttää sinun pelastamiseksi kaikkea mitä annat hänelle. Mutta hän ei voi käyttää sitä mitä kieltäydyt antamasta. Hän ei voi ottaa sitä ilman halukkuutasi. Sillä jos hän ottaisi uskoisit että hän riisti sinulta vastoin tahtoasi. Niinpä et oppisi että oli sinun tahtosi olla ilman sitä. Siksi vain sinulla on avaimet sinun päätöksiisi.

      Tunteet tai järki ovat eräs tapa määritellä ajattelua. Kurssin mukaan ainut tehtävä on muistaa kumpaa ääntä kuuntelen, egoa eli itsekyytä, pelkoa, mittaaamista ja epäilyä vai PyhänHengen ääntä eli rakkautta iloa ja luottamusta.

      Renardista lainaamaasi ajatusta en hahmota.
      Oppikurssin mukaan ei ole muuta jakolinjaa kuin Pelko sen kaikissa mahdollisissa muodoissa, tai rakkaus, jopa kyseleminen jää pois kun rakkaus on paikalla.
      Jos sinun tulee mieleen kysyä rakkaaltasi rakastatko minua hänen ainut kokemuksensa on "ilmeisesti olen osittanut rakkauttani liian vähän"

      Todellisuutemme ikuisuudessa on Rakkauden ilon ja rauhan jakaminen ja vastaanottaminen
      Joku toinen lausukoon jotain lisää, jakaakseen iloa ja rakkautta

    • Tietäkäätte

      HUOMIO. Kyllä kirja täytyisi kaikkien kaikkialla lukea VAIN alkukielellä. Vain siten jotenkuten voi alkuperäistä taivaallista ääntä ymmärtää. " Käännöstyötä" on jo se, kun kyseisen jumalaisen ilmoituksen kuulija pukee sanoiksi tähän kirjaan.

    • Varmaan on hyvä osata "alkukieltä" Kuitenkin silläkin kielellä jokainen ymmärtää sisällön omista lähtökohdistaan käsin. Kukan ei voi välttyä omista "virheistään" kielestä riippumatta. Kieli, sanat, äänteet, kirjaimet on tehty jotta voitaisiin erottaa eli erottua jostakin, se ei näinollen ole ensinkään täydellinen tapa opettaa ykseyttä kielestä riippumatta.
      Maailma sellaisenaan on vastakohtien maailma. Totuuteen voidaan osoittaa mutta osoitin (kieli) ei ole totuus. Tekstissä on kohta jossa tähän viitataan jotakuinkin ulkomuistista
      "kursi ei ole sanoilla leikittelyn kurssi, sanoilla voidaan leikitellä ja väännellä loputtomiin vaan kurssi on tarkoitus ottaa käyttöön"

      • Eikö olekki hyvä ilmaisu - mustaa valkoisella- ! = kieli sanat.
        Puheena kasvokkain sama sana saa aivan toisenlaisen sisällön, silloin "hän puhuu sinulle" sisältää kaiken mahdollisen kehon kielen, ensivaikutelman ynm. ynm. joka on aivan muuta kuin paperilta luettu kirjoitus.
        Teille kaikille valotyöntekijöille. Musta on pelko valo on rakkaus.


      • Umpisuomenkielisenä en voi olla jatkamatta kielikeskustelua.
        Ihmeiden Oppikurssi sisältää kolme kirjaa
        1 Teksti
        2 työkirja 365 harjoitustehtävää
        3 Opettajan käsikirja
        Osa Opettajan käsikirja sivulta 78 seuraava lainaus.
        kappale 6.
        "Älä koskaan unohda sitä, että Pyhä Henki ei ole riippuvainen sanoistasi. Hän ymmärtää sydämesi pyynnöt ja vastaa niihin. Merkitseekö se sitä että niin kauan kuin vielä hyökkäys (pelko) kiehtoo mieltäsi, hän vastaa niihin pahalla? Tuskinpa! Sillä Jumala on antanut Hänelle voiman kääntää sydämesi pyynnöt Hänen kielelleen. Hän ymmärtää että hyökkäys on avunpyyntö. Ja sen mukaisesti Hän vastaa auttamalla. Jumala olisi julma jos Hän antaisi sinun sanojesi korvata Omansa. Rakastava isä ei anna lapsensa vahingoittaa itseään tai valita omaa tuhoaan. Lapsi saattaa pyytää vahinkoa itselleen, mutta Isä suojelee häntä siitä huolimatta. Ja miten paljon enemmän sinun Isäsi rakastaakaan Poikaansa"

        Kurssi on oman ilmoituksensa mukaisesti mielen muutoksen kurssi.
        - Suomennan: Kurssi on suunnan muutoksen kurssi. Ensin on mielessä tehtävä päätös uuden suunnan valitsemiseksi, sitten suunta muutetaan eli uusi kurssi otetaan käyttöön


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      527
      8910
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6134
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      361
      5168
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1856
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      959
    Aihe