Renardin mukaan olemme kuin ihmisrobotteja

TulipaMieleen

eli ajatukset, tunteet eivätkä teot ole meidän todellista Itseä.

Eli kaikkea toimintoamme ohjaillaan. Olemme unessa. MUTTA.

Entäs sitten kun heräämme? Kuka ohjaa meitä? Mitkä ovat todelliset ajatuksemme?
Kuka kyselee totuutta? Tuskin ego/hahmomme.. Toki pyhä henki antaa ohjausta siinä missä egokin, mutta ei pyhä henki tee päätöksiä.
Eli voiko iok:n mukaan jättäytyä ohjelmoinnista kokonaan pois? En usko että voimme estää ajatuksia ja tunteita, mutta kun heräämme ajattelemaan todellisella itsemme "osalla", osaamme olla toimimatta tunteiden pohjalta.

Ajatuksia?

5

340

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä Oppikursi jakaa asioita eri tavoin.

      Ylinnä on kaikenkattava yhteinen mieli Ykseys - Jumala.
      Ohjaudumme kokemustemme mukaan. Ajan myötä vastoinkäymiset ja onnistumiset ohjaavat lähemmäs totuutta joka on Rakkaus, Luottamus, Ykseys.
      Tässä kaiki tunteet, ajatukset ja teot ovat PyhänHengen käyttövälineitä yksilön auttamiseksi.
      Mellä on muistikuva Rakkaudesta, ilosta ja luottmuksesta. Parinmuodostusvietti on hyvä apuneuvo tässäkin.Tämä opastaa alkuun jokaista joka hetki. Monille on tärkeä kokemus lemmikkieläimen kanssa. Jos ihmissuhde ei jostain syystä pelitä lemmikkieläimen hoivaaminen opettaa luottamusta.

      Päätöksen tekijä on sinussa Sen avulla valitset kumpaa kuuntelet.
      PyhäHenki voi käyttää sinun pelastamiseksi kaikkea mitä annat hänelle. Mutta hän ei voi käyttää sitä mitä kieltäydyt antamasta. Hän ei voi ottaa sitä ilman halukkuutasi. Sillä jos hän ottaisi uskoisit että hän riisti sinulta vastoin tahtoasi. Niinpä et oppisi että oli sinun tahtosi olla ilman sitä. Siksi vain sinulla on avaimet sinun päätöksiisi.

      Tunteet tai järki ovat eräs tapa määritellä ajattelua. Kurssin mukaan ainut tehtävä on muistaa kumpaa ääntä kuuntelen, egoa eli itsekyytä, pelkoa, mittaaamista ja epäilyä vai PyhänHengen ääntä eli rakkautta iloa ja luottamusta.

      Renardista lainaamaasi ajatusta en hahmota.
      Oppikurssin mukaan ei ole muuta jakolinjaa kuin Pelko sen kaikissa mahdollisissa muodoissa, tai rakkaus, jopa kyseleminen jää pois kun rakkaus on paikalla.
      Jos sinun tulee mieleen kysyä rakkaaltasi rakastatko minua hänen ainut kokemuksensa on "ilmeisesti olen osittanut rakkauttani liian vähän"

      Todellisuutemme ikuisuudessa on Rakkauden ilon ja rauhan jakaminen ja vastaanottaminen
      Joku toinen lausukoon jotain lisää, jakaakseen iloa ja rakkautta

    • Tietäkäätte

      HUOMIO. Kyllä kirja täytyisi kaikkien kaikkialla lukea VAIN alkukielellä. Vain siten jotenkuten voi alkuperäistä taivaallista ääntä ymmärtää. " Käännöstyötä" on jo se, kun kyseisen jumalaisen ilmoituksen kuulija pukee sanoiksi tähän kirjaan.

    • Varmaan on hyvä osata "alkukieltä" Kuitenkin silläkin kielellä jokainen ymmärtää sisällön omista lähtökohdistaan käsin. Kukan ei voi välttyä omista "virheistään" kielestä riippumatta. Kieli, sanat, äänteet, kirjaimet on tehty jotta voitaisiin erottaa eli erottua jostakin, se ei näinollen ole ensinkään täydellinen tapa opettaa ykseyttä kielestä riippumatta.
      Maailma sellaisenaan on vastakohtien maailma. Totuuteen voidaan osoittaa mutta osoitin (kieli) ei ole totuus. Tekstissä on kohta jossa tähän viitataan jotakuinkin ulkomuistista
      "kursi ei ole sanoilla leikittelyn kurssi, sanoilla voidaan leikitellä ja väännellä loputtomiin vaan kurssi on tarkoitus ottaa käyttöön"

      • Eikö olekki hyvä ilmaisu - mustaa valkoisella- ! = kieli sanat.
        Puheena kasvokkain sama sana saa aivan toisenlaisen sisällön, silloin "hän puhuu sinulle" sisältää kaiken mahdollisen kehon kielen, ensivaikutelman ynm. ynm. joka on aivan muuta kuin paperilta luettu kirjoitus.
        Teille kaikille valotyöntekijöille. Musta on pelko valo on rakkaus.


      • Umpisuomenkielisenä en voi olla jatkamatta kielikeskustelua.
        Ihmeiden Oppikurssi sisältää kolme kirjaa
        1 Teksti
        2 työkirja 365 harjoitustehtävää
        3 Opettajan käsikirja
        Osa Opettajan käsikirja sivulta 78 seuraava lainaus.
        kappale 6.
        "Älä koskaan unohda sitä, että Pyhä Henki ei ole riippuvainen sanoistasi. Hän ymmärtää sydämesi pyynnöt ja vastaa niihin. Merkitseekö se sitä että niin kauan kuin vielä hyökkäys (pelko) kiehtoo mieltäsi, hän vastaa niihin pahalla? Tuskinpa! Sillä Jumala on antanut Hänelle voiman kääntää sydämesi pyynnöt Hänen kielelleen. Hän ymmärtää että hyökkäys on avunpyyntö. Ja sen mukaisesti Hän vastaa auttamalla. Jumala olisi julma jos Hän antaisi sinun sanojesi korvata Omansa. Rakastava isä ei anna lapsensa vahingoittaa itseään tai valita omaa tuhoaan. Lapsi saattaa pyytää vahinkoa itselleen, mutta Isä suojelee häntä siitä huolimatta. Ja miten paljon enemmän sinun Isäsi rakastaakaan Poikaansa"

        Kurssi on oman ilmoituksensa mukaisesti mielen muutoksen kurssi.
        - Suomennan: Kurssi on suunnan muutoksen kurssi. Ensin on mielessä tehtävä päätös uuden suunnan valitsemiseksi, sitten suunta muutetaan eli uusi kurssi otetaan käyttöön


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1283
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      861
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      715
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      639
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    9. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      573
    Aihe