Anjalan kouluu säilyy

Hyväpäätös

Lautakunta säästi Anjalan koulun

14.12.2016 18:50
Kuva: Lumikki Haaja
Anjalan koulussa on kuntotutkimuksen mukaan merkittäviä sisäilman laatuun vaikuttavia vaurioita ja puutteita. Oppilaat ovat evakossa Inkeroisissa.
Anjalan koulussa on kuntotutkimuksen mukaan merkittäviä sisäilman laatuun vaikuttavia vaurioita ja puutteita. Oppilaat ovat evakossa Inkeroisissa.
Anjalan koulu säilyy tulevaisuudessakin. Kouvolan lasten ja nuorten lautakunta päätti keskiviikkona torpata Anjalan koulun yhdistämisen Inkeroisten yhteiskouluun.

Lasten ja nuorten palvelujen johtajan ehdotus oli, että Anjalan koulu yhdistettäisiin Inkeroisten yhteiskouluun 1. elokuuta 2017.

Sen sijaan vasemmisto- ja keskustaryhmien vastaesitys Anjalan uuden koulun rakentamiseksi hyväksyttiin tiukan äänestyksen jälkeen. Sen ratkaisi puheenjohtaja Päivi Kossilan (sd.) ääni.

— Lautakunta ei ottanut kantaa siihen, onko uusi koulu viipalekoulu vai mikä, Kossila kertoo.

Anjalan koulun nykyiset oppilaat jatkavat tulevana syksynä nykyisissä väistötiloissa Inkeroisissa. Anjalan koulu on käyttökiellossa sisäilmaongelmien vuoksi.

Kossila toivookin Anjalan oppilaiden vanhemmilta kärsivällisyyttä.

— On selvää, ettei tämä tapahdu hetkessä. Määrärahaa koulua varten ei ole vielä varattu, ja suunnittelu alkaa vasta nyt. Lautakunta halusi kuitenkin tehdä asiasta nyt selkeän linjauksen.

Niko Kaartinen
Uudet aiheesta:
Koululaisen vanhempi moittii Anjalan koulun väistötiloja: ”Lapsi on ollut jatkuvasti sairaana” (7:00)
Ummeljoen ja Tehtaanmäen koulut yhä lakkautusvaarassa (14.12. 20:42)
Aiemmin aiheesta:
Anjalan koulun väistötiloja korjataan joululomalla — pysyvä ratkaisu vaatii lisätöitä entisessä lukiossa (14.12. 12:05)
Anjalan koulu ehkä pysyvästi Inkeroisiin — yhdistämisesitys Inkeroisten yhteiskouluun lautakunnassa (14.12. 10:57)
Remontti toisi lyhyen ensiavun Anjalan koululle (7.11. 7:26)
Anjalan koulu jatkaa väistötiloissa — eteläinen kouluverkko otetaan uudelleen tarkasteltavaksi (19.10. 21:14)

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        21
        3800
      2. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        30
        3433
      3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        53
        3204
      4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        122
        2869
      5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        21
        2618
      6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        116
        2340
      7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        2145
      8. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        0
        1950
      9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        28
        1747
      10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

        "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
        Maailman menoa
        138
        1433
      Aihe