Osallistava sosiaaliturva tulee. Tukien varassa elävä saa jotain mielekästä tekemistä ja sisältöä elämäänsä jatkossa. Hän kokee, että on arvokas yhteiskunnan jäsen ja kun saa vielä itse valita, mitä haluaa tehdä. Ketään ei pakoteta mihinkään, vaan yhdessä sosiaalityöntekijän kanssa räätälöidään jotain sopivaa puuhaa kullekkin asiakkaalle. Tukien saamiseksi siis pitää tehdä jotain.
Ennen käytiin töissä ja että saatiin palkkaa, jatkossa käydään töissä, että saadaan työttömyyskorvausta?
Ennen käytiin töissä ja että saatiin palkkaa, jatkossa käydään töissä, että saadaan työttömyyskorvausta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tulee verileikkien aika, katsokaa vain. Reaktiota seuraa aina vastareaktio, kaikki eivät tule alistumaan mihinkään "puuhastelun" varjolla tapahtuvaan ilmaistyöhön.
Pakko alistua tai vaihtoehtona on"verileikkien"jälkeen 15v linnaa korvauksia sen jälkeen 30v ulosotossa koska 20v 10v jos törkeä tapaus oikeuden määräämissä korvauiksissa ulosotto. Alkaa muuten vasta kun vapautuu ei siitä hetkestä kun alkaa istumaan tuomiota. Siinä sitten menikin noin 45v elämästä. Samoin perintöjä turha haaveilla vaikka rikkaat vanhemmat sillä näissä tapauksissa voi tehdä täysin perinnöttömäksi rikollisen jälkipolven.
"Ennen käytiin töissä ja että saatiin palkkaa, jatkossa käydään töissä, että saadaan työttömyyskorvausta?"
Ennen oli ennen, nyt on uudet ajat ja uudet tavat. Mutta töitä on tehtävä leipänsä eteen kuten ennenkin. Tämä on totinen tosi!
Sama kai se on, millä nimellä se palkka työstä tulee. Tietysti työttömyyskorvauksen nimi voisiin muuttaa työkorvaukseksi. Ja palkka samoin työkorvaukseksi, niin on tasa-arvoista.
Aiemmat sukupolvet jo tiesivät hyvin, että "joka ei työtä tee, sen ei syömänkään pidä".
"Tukien varassa elävä saa jotain mielekästä tekemistä ja sisältöä elämäänsä jatkossa."
Useimmilla tuen varassa taitaa olla riittävästi itselleen sopivaa omaehtoista mielekästä tekemistä ja sisältöä elämässään jo muutenkin.
Nykyisen työttömyysturvan kummallisuuksia taitaa olla se että kaikenlainen vapaaehtoistyö on nimenomaan ehdottomasti kiellettyä. Sallitaan vapaaehtoistyö ja maksetaan siitä vielä bonusta niin varmasti riittää tulijoita. Vastentahtoisten pakottaminen johonkin hommaan tuottaa vain ja ainoastaan negatiivisia seurauksia.
"Hän kokee, että on arvokas yhteiskunnan jäsen ja kun saa vielä itse valita, mitä haluaa tehdä."
Ei siihen mitään osallistavaa sosiaaliturvaa tarvita. Sallitaan vain vapaaehtoistyö jolloin siihen kaikki tukea saavat voivat osallistua ilman tukien menettämispelkoa.
"Ketään ei pakoteta mihinkään, vaan yhdessä sosiaalityöntekijän kanssa räätälöidään jotain sopivaa puuhaa kullekkin asiakkaalle. "
Kyllä siinä on selkeä pakottamisen sävy jos sitä omaehtoista puuhastelua valvoo ja kontrolloi joku sossutantta joka varmaan tuossa systeemissä viime kädessä päättää minkälaista se toiminta saa olla. Vapaaehtoisuus on tuossa osallistavan sosiaaliturvan mallissa täysin näennäistä.
Parpon ja Risikon kuningasajatus osallistavasta sosiaaliturvasta yritetään nyt myydä kansalle jotenkin hienona ja edistyksellisenä ideana vaikka tosiasiassa mm. Parpo julkisesti sanonut että tarkoituksena on nimenomaan varastaa tuensaajan vapaa-aika (kun mitään muutakaan varastettavaa ei enää ole) ja oikeuttaa jotenkin tuensaajien olemassaolo ns. hyväosaisille jotka jatkuvasti valittavat korkeaa verotustaan.
Varsinkin pienellä paikkakunnalla ja varmaan muuallakin tällainen pakkoosallistettu henkilö on statukseltaan alinta pohjasakkaa ja joutuu vielä kaiken lisäksi julkisen nöyryytyksen kohteeksi.
Mitä seuraavaksi? Julkiset jalkapuut ja teloitukset vai vähän sivistyneemmin jonkinlainen eutanasia kaikille köyhille.
Näin sitä hiljalleen romutetaan kaikki 2. maailmansodan jälkeen saavutetut yleiset ihmisoikeudet. Tällainen yhteiskunta ei ole enää puolustamisen arvoinen.
Hävetkää osallistavan pakkotyön puuhastelijat!
"Varsinkin pienellä paikkakunnalla ja varmaan muuallakin tällainen pakkoosallistettu henkilö on statukseltaan alinta pohjasakkaa ja joutuu vielä kaiken lisäksi julkisen nöyryytyksen kohteeksi."
Alinta pohjasakkaa ovat työtä vieroksuvat henkilöt, jotka eivät osallistu tai osallistuvat vain pakotettuna mihinkään hyödylliseen toimintaan.
Suosittelen vapaaehtoista työntekoa, silloin ansaitsee ja saa kaikkien kunnioituksen.
"Alinta pohjasakkaa ovat työtä vieroksuvat henkilöt, jotka eivät osallistu tai osallistuvat vain pakotettuna mihinkään hyödylliseen toimintaan. "
Aika harva oikeasti vieroksuu palkkatyötä jossa kertyy myös eläkettä. Yhdeksän euron pakkoaktivointi muistuttaa sen sijaan orjuutta. Tuon osallistamistyön ehdot ovat lisäksi niin huonot ettei siinä korvata edes mahdollisia matkakuluja ja silti siellä kaavailujen mukaan pitäisi käydä joka arkipäivä.
Tuollainen osallistavaksi pakotettu voi lisäksi joutua melkoisen hyväksikäytön uhriksi varsinkin jos sitä joutuu suorittamaan jollekin yritykselle tai jopa yksityiselle ihmiselle jonkinlaisena kotiorjana jolla saa teettää mitä tahansa ja kohdella miten hyvänsä. Tuo osallistaminen on tyypillistä tempputyöllistämistä joka ei millään tavalla kasvata valtion veropohjaa eikä edes helpota veroamaksavien tilannetta. Pakkotyön valvontaan kuitenkin melkoinen joukko orjapiiskureita ja se taas maksaa.
Vangeillakin on enemmän oikeuksia kuin työttömillä ja vankien oloja valvotaan kansainvälisin sopimuksin. Työtön taas on vapaata riistaa. Joskus joku kirjoitti jossain että Suomessa pitkäaikaistyöttömän kannattaa tehdä murha. Kohde kannattaa sitten kyllä valita ns. päättäjien joukosta...
kuka ottaa vittuutuneen työttömän "vapaaehtoishommiin"? Minä en ainakaan antaisi tälläisen ihmisen kävelyttää mummoani.
Niin ja kumpi taluttaa kumpaa? Moni pitkäaikaistyötön on huonommassa kunnossa, kuin vanhukset. Sellaisiakin pitkäaikaistyöttömiä on, jotka käyvät kuntouttavissa työpajoissa invataksilla, kun heillä on niin pahoja tule-vaivoja. Se vaan ihmetyttää, että miten ihmeessä tällaiset henkilöt ovat työttöminä työnhakijoina, eläkkeellehän sellaiset rammat kuuluisivat.
Sitten, kun orjatyömarkkinat alkavat tosissaan kilpailla oikeasti palkattua työvoimaa vastaan, niin jollekulle voi tulla tästä suhteellisen yleisestä sienestä hajuton (Helppo säilöä pakastimessa, myrkky ei häviä mihinkään) ja mauton pisara keittoon tai kahviin. https://www.evira.fi/elintarvikkeet/valmistus-ja-myynti/elintarvikeryhmat/kasvikset/ruokasienet/myrkylliset-sienet/suippumyrkkyseitikki/