Mutta jo nyt voin sanoa, että pukinkontti on täyttynyt kiitettävästi Microsoftin tuotteista!
On surfacea ja vaikka mitä Windows puhelinta - ihmiset näet ovat perin kyllästyneet linuks-ydin androidin jatkuviin vuotoihin ja virusongelmiin - WindowsPhonessa ei niitä ole, semminkään kuin Lumioissa!
Mutta siitä Pukki on erittäin murheellinen, että moni linuksfanaatikko on hakenut "joululahjansa" kaatopaikalta, kierrätyskontista? Sekö on teidän ainoa "market"?
On surfacea ja vaikka mitä Windows puhelinta - ihmiset näet ovat perin kyllästyneet linuks-ydin androidin jatkuviin vuotoihin ja virusongelmiin - WindowsPhonessa ei niitä ole, semminkään kuin Lumioissa!
Mutta siitä Pukki on erittäin murheellinen, että moni linuksfanaatikko on hakenut "joululahjansa" kaatopaikalta, kierrätyskontista? Sekö on teidän ainoa "market"?
Vastaukset 38
Vanhimmat
"Jouluupuu on varastettu,
poliisit on jo ovella.
Jouluupukki ompi
ripustettu kuusen oksalle.
Kuusen pienet kynttiläiset
käristävät pukkia.
Pukkii huuta tuskissansa:
"Tuokaa haudalle kukkia!"
Kuusen pienet kynttiläiset
ovat aivan pätkiä.
Ympärillä lapsukaiset
vetelevät sätkiä!"
Näin voi käydä ilkeälle Jouluupukille.
joulupukki, vanha ukki, musta sillmä parta puhki... käyppä tänne en mä pelkää, nyt sä saat oiken selkään...
Seuraa ikävä ilmoitus:
Korvatunturilla oli eilen pirtu juhlat!?
Tonttuja sammuneina ympäri tunturia ja muutama putkassakin. Petteri-poro kateissa..
Oli lähtenyt jonkin hirven matkaan. Haku on laitettu päälle. Pukki pääsee putkasta sunnuntaina, tappeli pakkasukon kanssa, tutkinta on vielä kesken. Lähtee liikkeelle heti,kun on saanut tutkijat vakuuttuneiksi..
Puhalsi vielä äsken promillen. Pukki voi siis olla vähän myöhässä!
Pukki joutuu etsimään Petterin tilalle toisen poron sillä Petteri on Joulun meillä. Kunniavieraana joulupöydässä.
Jospa sillä jo onkin - Petteri Windows Punakuono?
Saattaa ollakin. Monastihan läppäreitä käytetään pöydällä ja eikös niissä vain olekin Windows käyttöjärjestelmä!
Uusi Seppo-PC on sitten turha lahja, sillä tyyppi haluaa viruksia koneelleen.
jännitys todellakin tiivistyy! odotamme mielenkiinnolla joutuuko keripukki-kari - tuo valepukki suljetulle ennen joulua vai vasta sen jälkeen?
Onneksi ei ole tulossa yhtään microsoftin tuotetta, menisivät suoraan SER-keräykseen. Ja tuskin moni noita windows-puhelimia haluaa kun ms on lopettamassa koko puhelintoiminnan heikon menestyksen vuoksi, ihmiset kun haluavat laatua jota microsoft ei kykene tarjoamaan.
Kyllä älypuhelinkin priimakuntoisena kelpaa jos sen hinta 5 euroa, vähän kulahtaneesta ja vanhemmasta mallista voidaan maksaa eurokin.
Mitään järkeä ei ole maksaa satoja euroja.
Pitää kuitenkin muistaa, etteivät kaikki suinkaan halua mitään pokemoneja jahdata älyluuri kourassa. Puhelinta voi käyttää paljon hyödyllisemminkin!
Siksi Windows on meidänkin valinta puhelimia valittaessa.
Kaikki eivät jaa käsitystäsi. Miljoonat ihmiset pyysivät Nintendoa tekemään Pokemonista windowsluuri version. Nintendolla he katsoivat että alustalla ei ole tulevaisuutta ja jättivät sen tekemättä.
Miksi sitten linukshihhulit arvostelevat Windowsin pöytäkonemallia siitä, ettei sillä voi muuta kuin pelata? Ikäänkuin se olisi Windowsin ainoa käyttötarkoitus.
Nytkö se onkin sitten pääasia?
Linuxin käyttäjänä en pelaa edes Windowsissa, vaikka sellainen taloudessa on.
Linuksin käyttäjänä olet perin ahdistunut ja vaivaantunut mistä tahansa, jos se vain on Microsoftin valmistama! Säälittävää on teidän elämänne.....†
Nintendo oli oikeassa!
mikki$-puudelien+joulu+mutta+Joulupukkia+ei+ole+olemassa.+Teimme+syventävän+tutkimuksen+pukista+ilman+palstan+konitohtoreita+ja+saimme+tulokseksi
1)+Tietoomme+ei+ole+tullut+lentävää+porolajia.+300+000+eläinlajia+on+tässä+vaiheessa+tutkimatta+(suurin+osa+näistä+on+hyönteisiä).+Tosin+ei+ole+täysin+mahdotonta,+että+Joulupukin+lentävät+porot+ovat+tosiaan+olemassa.
2)+Maailmassa+on+noin+2+miljardia+lasta+(alle+18-vuotiasta),+mutta+koska+Joulupukin+toimialueeseen+ei+kuulu+Muslimit,+Hindut,+Juutalaiset+ja+Buddhalaiset,+Joulupukki+joutuu+vierailemaan+vain+noin+15%+maailman+lapsista+(378+miljoonaa).+Koska+taloudessa+on+keskimäärin+3.5+lasta,+Joulupukki+joutuu+vierailemaan+108+miljoonassa+kodissa.+(Olettaen,+että+jokaisessa+perheessä+on+vähintään+yksi+kiltti+lapsi).
3)+Joulupukilla+on+31+tuntia+aikaa+työskennellä,+ottaen+huomioon+eri+aikavyöhykkeet+sekä+maapallon+pyörimisliikkeen,+olettaen+että+hän+matkustaa+loogisesti+idästä+länteen.+Pikaisen+laskutoimituksen+tuloksena+huomaamme,+että+Joulupukille+tulee+967,7+vierailua+sekunnissa.+Tämä+tarkoittaa+sitä,+että+jokaisessa+talossa+on+joulupukilla+aikaa+noin+1/1000+sekuntia+parkkeerata,+hypätä+alas+reestä,+jakaa+lahjat,+juosta+takaisin+rekeen+ja+matkustaa+seuraavaan+taloon.+Ottaen+huomioon,+että+nämä+108+miljoonaa+pysähdystä+ovat+kaikkialla+ympäri+maapallon+ja+kahden+talon+välinen+matka+on+keskimäärin+noin+1.3+kilometriä,+kokonaismatkaksi+tulee+noin+140+miljoonaa+kilometriä.+Tämä+tarkoittaa+sitä,+että+Joulupukin+reki+kulkee+noin+1040+kilometrin+sekuntinopeutta,+12+500+kertaisella+äänennopeudella.+Vertailun+vuoksi+todettakoon,+että+normaali+poro+kulkee+nopeimmillaan+noin+25+km/h.
4)+Maksimissaan+poronkusema+voi+olla+jopa+7,5+kilometriä.+140+miljoonan+kilometrin+matkalla+yksi+poro+virtsaa+vähintään+18666667+kertaa.+Jos+yksi+poron+virtsateiden+tyhjennys+on+1dl+niin+pukin+päälle+keräytyy+lähes+1866667+litraa+virtsaa+jos+pukilla+on+käytössään+vain+yksi+poro.+Kiinteämmän+aineen+tyhjennyksestä+ei+ole+mitään+virallista+tietoa+mutta+epäilemättä+sitäkin+tapahtuu+matkan+aikana+useita+kertoja.+1040km/s+nopeudella+poron+virtsa/uloste+ei+ehdi+laskeutua+juuri+mitään+eli+kaikki+porojen+jätökset+päätyvät+joulupukin+päälle.+Joulupukki+siis+haisee+melkoisesti.+
5)+Reen+paino+on+toinen+mielenkiintoinen+tutkimuskohde.+Olettaen+että+jokainen+lapsi+saa+vain+keskikokoisen+Lego-paketin+(500g),+reki+painaa+189+000+000kg,+lisäksi+tulee+ottaa+huomioon+Joulupukki,+joka+on+usein+kuvattu+reilusti+ylipainoiseksi.+Maalla+normaali+poro+voi+vetää+korkeintaan+noin+140+kiloa.+Vaikka+olettaisimme+että+lentävä+poro+(kts.+kohta+#1)+voisi+vetää+KYMMENKERTAISEN+määrän+verrattuna+normaaliin,+reen+vetämiseen+ei+riitä+kahdeksan,+eikä+edes+yhdeksän+poroa.+Tarvitsemme+135+000+poroa.+Tämä+nostaa+massan,+ottamatta+huomioon+kelkan+painoa,+210+000+000+kiloon.
6)+210+000+000+kg+matkustus+1040+km/s+saa+aikaan+mahtavan+ilmanvastuksen.+Tämä+saa+porot+lämpiämään+samaan+tapaan+kuin+avarusalus+palatessaan+maan+ilmakehään.+Porojen+etummainen+pari+kuluttaa+14.3+KVANTIMILJOONAA+joulea/sekunti/poro.+Lyhyessä+ajassa+porot+syttyvät+liekkeihin,+saaden+aikaan+ketjureaktion+joka+johtaa+kaikkien+porojen+räjähtämiseen.+Koko+porolauma+höyrystyy+1/4260+sekunnissa.+Joulupukki+kohtaa+samalla+17+500+kertaisen+painovoiman.+120+kiloinen+Joulupukki+painautuu+reen+takaosaan+1+959+016+kilon+voimalla.
Jospa Joulupukki toimii samoin kuin elokuvassa Groundhog Day kävi Billille.
Ajoporo kuitenkin pysähtyy tarpeilleen.
Jos noin on asia, niin kaikki mikkisoftan tekemiset johtaa Linuxiin. Tulkoon siis joulu.
Nyt on kyllä laitettava ikkunat ja ovet säppiin, jos tuo hullu karipukki on vapaana jouluna!!!
Heh heh heh heh...... Koni katkerana......hi hi hi hi hi.......†
Hah! Ilmainen joululahja on jo tullut :)
http://blog.linuxmint.com/?p=3181
Roskikesta löytyi kone jossa GeForce 1080, SSD-asemta, 16 gigaa muistia ja 4K näyttökin löytyi vierestä, mahtavaa!
Kamalaa! Aiotteko te Joulunkin viettää roskiksia dyykaillen? Mikä ihme teitä linukspotilaita oikein vaivaa.........linuks itsekö?
Kaikkea se Windows teettääkin.
Myös osa kräkkereistä on dyykkareita. Ihan kaikkea ei kannata enää roskiinkaan viedä, koska se kiinnostaa nyky rottia?
Krampus ei anna Tubutin Karin esiintyä Huori... siis...pukkina.
Turha vajaan Tubutin Karin on aloittaa mitää naurettavia nimimerkkejä "JouluuPukkina tai Nunnaana, kun kaikki tietää kenestä on kyse.
Osta itsellesi joululahjaksi taito trollata.
Linukshihhulin katkeruus on hyvin silmiinpistävää. Toivottavasti edes Joulu tuo siihen muutosta - edes pikkuisen.
Toivottavast JoluuPukki tuo sinulle edes pikkiriikkisen lisää älliä.
Meillä Windows Herrasmiehillä on älliä vaikka toisille jakaa. Yleensä meidän keskimääräinen ÄO on n. 130. Keskivertosuomalaisella se on noin 100.
Linukshihhulien ÄO:ta ei ole päästy edes tutkimaan, koska he ovat aina nenä kiinni tietokoneen näytössä ja haisevatkin vielä kannabikselle.
Heitä on mahdoton saada mihinkään testiin, eikä testejä voi tehdä muualla kuin valvotuissa tiloissa - ei siis peräkammareissa! Eikä testin aikana saa polttaa bongipiippua, mikä sittemmin osoittautui ylitsepääsemättömäksi esteeksi suurimmalle osalle heistä.
Niinhän+se+aina:+Ei+suuret+sanat+suuta+halkaise.
Ilmankos+noita+fiksuja+on+tälläkin+palstalla+se+2%+ja+loput+ovat+paskanjauhajia.
Tilastot usasta kertoo: satuhahmoihin uskovaisia saman verran kuin winhihhuleita.
Aattelit sitten pilata kilttien lasten joulun microsoftin tuotteilla? Ne nyt on vielä pahempi loukkaus, kuin pehmeät paketit. Häpeä vähän! Ja jos aattona vastaan tulet, tollaista niljaketta vedän parrasta kyllä!
Jännitys tiivistyy - tuleeko pukki kotiin täksi yöksi! Vetoa pystyyn?
Realistinen veikkaukseni tässä vaiheessa on, että saapuu mutta myöhässä. Ja humalassa.
Kylläpä jännittää kovasti
Mites pukilla hurisee ?
Ihan kivasti täällä menee. On paiskittu töitä oikein olan takaa, jotta lapsilla olisi mukava aatto ensi joulunakin. Kaikki linuksit olemme tuhonneet ja aikaa sitten, joten lupaavaltahan tuo alkaa näyttää.
Windows pukit kaalimaan vartijoina.
Ihan hyvä, jos on Windows herrasmiehiä vahtimassa tubutinpoikia, koska ne on hyvin arvaamattomia.