Valio teki 1716 miljoonan euron liikevaihdon josta se tilitti viljelijöille 739 miljoonaa euroa.
Kuinka voi olla mahdollista maidontuotantoa päätuotantonaan pitävän valion tilittävän viljelijöille 739 miljoonaa euroa, mutta muita kuin maito menoja on ollutkin
noin 960 miljoonaa euroa.
Voisiko valion johto alkaa tehostamaan meijerinsä toimintoja jo vihdoin itsekkin, eikä vain aina jankkaa viljelijöille tehostamisesta.
Kuinka voi olla mahdollista maidontuotantoa päätuotantonaan pitävän valion tilittävän viljelijöille 739 miljoonaa euroa, mutta muita kuin maito menoja on ollutkin
noin 960 miljoonaa euroa.
Voisiko valion johto alkaa tehostamaan meijerinsä toimintoja jo vihdoin itsekkin, eikä vain aina jankkaa viljelijöille tehostamisesta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä yksi se taas jaksaa täällä sekoilla termien liikevaihto ja liikevoitto -eroa ymmärtämättä.
Pienenä vinkkinä, toinen sisältää myös tuotantoon tarvitut kulut, toinen ei.
Konsernin maitokate jäi 806 miljoonaan euroon edellisvuoden 974 miljoonasta eurosta. Maitokate on liikevaihto, josta vähennetään muut kulut paitsi poistot ja omistajille maksettu maidon tuottajahinta ja osakaslainan korko.
valio on viljelijöiden omistama firma jonka tehtävänä on maksaa koko liikevoitto viljelijöille-liikevaihto 1716 miljoonaa liikevoitto 18 miljoonaa.
Aika kallis ja raskas organisaatio.
jos valio haluaa tehdä esim 170 miljoonan investoinnin niin on helppoa kun sen voi maksaa tulorahoituksella.
valio jalostaa 1800 miljoonaa litraa maitoa ja 10 senttiä tästä on 180 miljoonaa.
valiolla on siis kyky maksaa viljelijöille parempaa tuottajahintaa mutta tahto sen sijaan puuttuu kokonaan.
onko muuten valio velaton eli maksaako valio investoinnit tulorahoituksella lainan sijaan aiheuttaen viljelijöille tappiota maksamalla tarpeettoman pientä tilityshintaa
jos näin valio tekee vahinkoa tuottajilleen.
Työttömyys ja asumis tuki sekoittaa kaunakkojen päät, ei tule mitään kuluja kaikki
Tämä on taivahan tosi!
Valion kyky maksaa tuotteesta oikea hinta = orjuuttaminen !!!!
Viljelijöiden kyky hinnoitellatuotteensa = tyhmyys !!!!!
JOPAN kyky tehdä välistä bisnestä = tyhmyys !!!!!
viljelijä saa maitilitrasta 37 senttiä = hyvä hinta vai