Onko säät edelleen niin sateisia kuin ennusteet näyttävät? Päivisin näyttäisi satavan seuraavat kaksi viikkoa ja yöllä kuivempaa. Onko sadekausi siis edelleen menossa?
Sää Khao Lakissa
19
2828
Vastaukset
- kelikeli
Mitä merkitystä jos olet matkasi jo tilannut. Paikan päällä näet kelin,nämä on ihan turhia kysymyksiä.
- Zendi
Ollaan oltu nyt 5 päivää ja yleisesti sää on paljon parempi mitä murehdittiin Suomesta käsin joten huoli pois! :) aamupäivä usein paistaa 3-5h jonka aikana ehtii kyllä hyvin olla auringossa ja iltapäivällä jossain kohtaa tulee n. 1h sade/ukkoskuuro jonka jälkeen ilta taas paistaa/poutaa
- murehtija
Hienoa , asiallista tietoa meille täällä vielä kotona murehtijoille.
- livekuvaa
http://www.khaolaklanddiscovery.com/khao-lak-web-cam/
Tuolta käyt vilkaisemassa säätä ja jaikaerohan on viisi tuntia. - Sinnejatakaisintaas
Monen vuoden kokemuksella Thaimaan rantalomalle kannattaa matkustaa helmi-huhtikuussa jos yrittää maksimoida parhaat lomailmat. Sadekauden loppuminen tapahtuu yleensä joulu-tammikuun aikoihin. Fakta on, että aina siellä on lämmintä, mutta koska aivan kaikki kivat asiat tapahtuvat ulkona on mukavinta, ettei juurikaan sada. Viime helmikuussa tuli kolmen viikon loman aikana tasan yksi 10 min sadekuuro.
- Oikeaatietoa
Nyt kirjoitat Khao Lakista et koko Thaimaan sadekaudesta.
http://www.guidetothailand.com/thailand-weather/ - Mitätäh
Onko Khao Lakin sää jotenkin poikkeavampaa, kuin muissa Thaimaan lomakohteissa?
- DamAss
Tietäisit vastauksen jos olisit käynyt Khao Lakissa.
- Mitätäh
Olen menossa ensimmäisen kertaa Khao Lakiin helmikuussa, Phuketissa olen käynyt useammankin kerran. Ihmettelin vain, että onko Khao Lakissa sää jotenkin erilaista?
- santtu_1975
Niin, varmasti kannattaa matkustaa tiettyinä kuukausina, mutta kun kaikilla ei ole mahdollista lomailla silloin kun haluaa.
Itselläni "lomakuukaudet" ovat Toukokuu ja Lokakuu. Ja silloin näillä kuilla säät ovat mitä ovat ja sille ei sitten mitään voi.
Kertaakaan näillä Thaimaan matkoillani (n.15kpl) ei sade ole koko lomaa pilannut. Pahimmillaan parin päivän lähes yhtenäisiä sadejaksoja ollut, mutta ne eivät vielä lomaa pilaa. Tunnin-parin päivityäisillä sadekuuroilla ei niin väliä.
- Helmikuu2017
Ei huolta, hyvät kelit on. Itse olen kolmatta kertaa helmikuussa menossa.
- Phukettilainen
Terkut Phuketista. Olemme olleet täällä 19.12. alkaen. Lähes joka päiväksi on luvattu jonkinasteista sadetta. Vain parina on pieni kuuro tullut. Eiköhän Khao Lakissa ole samanmoista.
- Lompsislomalle
Phuketissa on huomattavasti enemmän sade- ja ukkoskuuroja pitkin päivää ja etenkin iltaisin kuin Khao Lakissa. Vaikka etäisyys onkin pieni, tällainen ero on. Johtuu käsittääkseni pienilmaston eroista, joita en kylläkään osaa selittää. Monena vuonna kummassakin paikassa ja aina on ollut Khao Lakissa seesteisempää. Eipä Phuketin lomailmoissakaan silti valittamista ole.
- Lomailija4
Parin päivän päästä Khao Lakiin ja sateita ennustaa koko loman ajalle. Olishan se kammoittavaa, jos koko loma on pilvessä ja sataa :(
- vain9pv
Meillä on lähtö viikon päästä lauantaina. Ehkä törmäillään jossakin siellä?
- vain9pv
vain9pv kirjoitti:
Meillä on lähtö viikon päästä lauantaina. Ehkä törmäillään jossakin siellä?
Unohtui, mut tunnistaa keskisormesta jos törmäillään.
MINÄ OLEN 2010.
Minä olen varmuudella komeampi 👦,
vahvempi 🏋🏋,
nopeampi 🏃,
varakkaampi 💰💲,
sosiaalisempi ⚰⚰,
fiksumpi 🐵🐒💻💻📚📉🔫,
seurallisempi 🍻,
mukavampi, hauskempi 😀😁😂😃😄😅😆😉😊,
sanavalmiimpi 👹👿😈👺 ja
minulla on enemmän kavereita, ystäviä 💻💻💻💻💻⤵⤵⤵⤵⤵🐶🐰🐇🍸🍹🍺🍸🍹🍺
minulla on paremmat naiset 👙👠💰💰,
fiksummat ja kauniimmat lapset 👳💃🎅🐒,
paremmat ja kalliimmat kulkuneuvot 🚘🏍 ja
ennenkaikkea minulla on elämä 👙👠🍺💻💻💻.
MEINASI UNOHTUA, MINULLA ON ENITEN SMURFFIN VÄRISIÄ JA MUSTIAKIN NIMIMERKKEJÄ.
- Thaihullu
Olemme nauttineet kaksi viikkoa Khao Lakin ihanasta säästä! Aurinko paistaa nytkin pilvettömältä taivaalta, eikä sateista tietoakaan.
Parina iltana on hiukan satanut, mutta ei mitään kaatosateita olleet.
Minäkin olen seurannut sääennusteita ja ihmetellyt, missä niitä sateista on, ei ainakaan Khao Lakissa!
Tervetuloa tänne ihanaan Khao Lakiin! - Sunshineyes
Olimme Khao Lakissa tammikuun lopusta alkaen kolme viikkoa. Alkupäivinä kaksi tunnin ukkossadekuuroa. Sen jälkeen täyttä aurinkoa ja bonuksena virkistävä tuuli. Aiemmat lomalaiset ja paikalliset kylläkin kertoivat, että ennen meidän tuloamme oli satanut todella usein ja paljon.
- Henna54
Khao Lakissa parhaillaan kuin loppuun saakka. Säätiedot näyttää koko ajan ukkosia, niitä odotellessa, ei ole näkynyt. Täyttä aurinkoa ja 36 lämmintä. Näin ne ennusteet...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1305568Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1865487BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2174156- 2203399
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1233188Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1043164HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok202951- 1271914
Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1661885- 611389