Tänään Flightradarista huomasin Että BLX-660 TUI -Lanzarotelta teki välilaskun Englantiin .Käviköhän tankkaamassa vaiko sairastapaus kyseessä?
TUi Bournemounthin kautta!
14
383
Vastaukset
- Vastatuultako
Todennäköisesti tankkaamassa, Arrecifen kenttä on lyhyt ja se rajoittaa koneiden lentoonlähtöpainoja eli ei voida tankata aina täyteen ja vastatuulella ei aina polttoaine sitten riitä perille.
Toisaalta lienee B737lle myös maksimipituudeltaan nuo Kanarian matkat.
Eilisen iltapäivän (16.12 klo 14) sääkartan mukaan olisi vastatuulta Kanarian ja Brittein saarten välillä
http://ilmatieteenlaitos.fi/euroopan-saakartta- Ranget
B737-800 NG Range on noin 5436 km.
Reitit Brittien yli Suomeen n. 4500 - 4700 km.
Eli vastatuuli ja ei ilmeisesti ole voitu tankata täyteen (kiitoradan pituus yms.), kuten usein Finnairin A321-231 koneissa, joissa range ilmeisesti noin 5556 km.
- Viikkosittentulinsieltä
Kiitos tiedosta. Tultiin viikko sitten sieltä suoraan,oli tuulet suosiolliset. Lento tosin 2 tuntia myöhässä,kun kapteeni oli sairastunut.
Yleensä TUI:n B737 tulee aina suoraan ja Finnairin "bussi" käy joskus Bordeauxissa tankkaamassa.- Viikkosittentulinsieltä
Sinnehän se Finnairin kone Arresifestä taas nyt tankkaamaan menossa.
- Bordööö
Viikkosittentulinsieltä kirjoitti:
Sinnehän se Finnairin kone Arresifestä taas nyt tankkaamaan menossa.
AY978 Käynyt myös viime viikolla ja myös 24.12 lento on Flightradarissa alustavasti Bordeauxin kautta.
- Kordööö
Bordööö kirjoitti:
AY978 Käynyt myös viime viikolla ja myös 24.12 lento on Flightradarissa alustavasti Bordeauxin kautta.
niin mitä sitten?
- Säätyyppi
Kordööö kirjoitti:
niin mitä sitten?
Sitä että on ollut vastatuuli keli jo pidempään.
- kamalatilanneon
Säätyyppi kirjoitti:
Sitä että on ollut vastatuuli keli jo pidempään.
Voi kauhia. Soitellaanko Ilta-Sanomiin ?
- IhanKuinidiootti
Juu soita ihmeessä!
- flightradaralustavasti
Bordööö kirjoitti:
AY978 Käynyt myös viime viikolla ja myös 24.12 lento on Flightradarissa alustavasti Bordeauxin kautta.
Flightradar käyttää oletusarvoisesti edellisen samannumeroisen lennon tietoja. Eivät lentoyhtiöt suunnittele ylimääräisiä välilaskuja viikkoa etukäteen ja varsinkaan informoi flightradaria niistä.
- Päivityskysymys
flightradaralustavasti kirjoitti:
Flightradar käyttää oletusarvoisesti edellisen samannumeroisen lennon tietoja. Eivät lentoyhtiöt suunnittele ylimääräisiä välilaskuja viikkoa etukäteen ja varsinkaan informoi flightradaria niistä.
Näyttää edelleen samaa 24.12 lennosta, ACE-BOD osuus "Diverted to HEL" eli suora lento.
Eli jostain järjestelmistä FR sen saa etukäteen, mutta ei osaa päivittää jos lennetäänkin suoraan lentokelin salliessa.
- Tuhnukake
Finnairia ei saa haukkua! Finnair on neljän tähden lentoyhtiö ja siellä on ollut aivan ihanat sämpylät toisin kuin Lufthansan lämpimät ateriat!
- Ei-Käy_mulle
Käsittämätöntä pelleilyä, että venytetään kuuden tunnin lentoa välitankkauksella lentämällä sillipurkeilla.
Suosiolla isompi kone, niin matkustajat saattaisi jopa palata samalle yhtiölle.- KiitorataanPituutta
Ongelma on Arrecifen kenttä..., mikä rajoittaa lentoonlähtöpainoa eli käytännössä tankkausta.
Toki B757lla tuo ei ollut ongelma, mutta niiden polttoaineenkulutus taas on nykytasolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on737462- 717236
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1525896Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist544847En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204129Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53810- 313447
- 373358
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris802843Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092492