Menetin parhaimman ystäväni maanisen vaiheeni aikana. Hänelle riitti, vaikka olimme olleet hyviä ystäviä vuodesta 1983 lähtien. Ymmärrän häntä, mutta kyllä harmittaa. Nyt olen käytännössä ihan yksin. Näin hänet kerran, mutta hän käänsi katseen pois - ei halunut nähdäkään. Kyllähän ystäviä tulee ja menee, mutta kun olimme tunteneet toisemme 7-vuotiaista asti yli 30 vuotta. Onko muilla vastaavia kokemuksia, että tosi pitkäkin ystävyyssuhde on kariutunut maanisten oireilujen takia? Sain manian kun tyhmä lopetin lääkityksen.
Bipo ja pitkä ystävyysuhde
2
307
Vastaukset
- Kokemuksiaon
Niin, mikäli on kyse vakavasta kaksisuuntaisesta eli vuosien varrella on ollut psykoottisia manioita ja kuukausien yhtenäisiä sairaalajaksoja (muu on normaalia aaltoilua, ei oikeaa bipolaarisuutta)
Ystävyyssuhteet ovat joskus koetuksella oli sairauksia tai ei.
Ihmiset loukkaavat toisiaan ja loukkaantuvat. "Terveetkin."
Todellisen bipolaarisuuden kanssa läheisillä on se haaste, että tuo sama ystävä on vuosikymmenten varrella välillä oma itsensä, tai ainakin melkein. Kerrot taas unelmistasi, jaatte asioita. Sairausjakson aikana hän muuttuu ja iskeekin sinua näillä aseilla. Tietysti jotkut muuten vaan mulkut tekevät aina näin: riidan tullen vetävät salaisuutesi ja unelmasi aseiksi.
Myös juuri tuo lääkkeiden pois jättäminen kymmeniä kertoja ottaa koville silloin kun taipumus psykoottiseen maniaan on vahva. Se, että toinen valitsee taas olla huolehtimatta itsestään ja sotkee jälleen kerran työkuviot, ihmissuhteet, asumisasiat, talouden. Ja mikä pahinta, aiheuttaa lapsilleen suunnatonta huolta ja turvattomuutta.
Ystäväsi luultavasti ajattelee sinusta edelleen lämpimästi, ikävöikin. Juuri nyt hänen on kuitenkin ehkä suojeltava omaa jaksamistaan. Kukaties hänellä itselläänkin on meneillään ongelmia, perheenjäsenten sairautta tai isoja muutoksia työelämässä. Kukaties hänkin vain yrittää pärjätä ja jaksaa. - bellepositive
Menetin äitini. Parempi näin. Eipä tuu uusavuttomuusketjureaktiota meikäläiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-247435Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986096Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1144163- 1554154
- 1631901
- 611768
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1361660- 381458
- 291428
- 451414