Menetin parhaimman ystäväni maanisen vaiheeni aikana. Hänelle riitti, vaikka olimme olleet hyviä ystäviä vuodesta 1983 lähtien. Ymmärrän häntä, mutta kyllä harmittaa. Nyt olen käytännössä ihan yksin. Näin hänet kerran, mutta hän käänsi katseen pois - ei halunut nähdäkään. Kyllähän ystäviä tulee ja menee, mutta kun olimme tunteneet toisemme 7-vuotiaista asti yli 30 vuotta. Onko muilla vastaavia kokemuksia, että tosi pitkäkin ystävyyssuhde on kariutunut maanisten oireilujen takia? Sain manian kun tyhmä lopetin lääkityksen.
Bipo ja pitkä ystävyysuhde
2
244
Vastaukset
- Kokemuksiaon
Niin, mikäli on kyse vakavasta kaksisuuntaisesta eli vuosien varrella on ollut psykoottisia manioita ja kuukausien yhtenäisiä sairaalajaksoja (muu on normaalia aaltoilua, ei oikeaa bipolaarisuutta)
Ystävyyssuhteet ovat joskus koetuksella oli sairauksia tai ei.
Ihmiset loukkaavat toisiaan ja loukkaantuvat. "Terveetkin."
Todellisen bipolaarisuuden kanssa läheisillä on se haaste, että tuo sama ystävä on vuosikymmenten varrella välillä oma itsensä, tai ainakin melkein. Kerrot taas unelmistasi, jaatte asioita. Sairausjakson aikana hän muuttuu ja iskeekin sinua näillä aseilla. Tietysti jotkut muuten vaan mulkut tekevät aina näin: riidan tullen vetävät salaisuutesi ja unelmasi aseiksi.
Myös juuri tuo lääkkeiden pois jättäminen kymmeniä kertoja ottaa koville silloin kun taipumus psykoottiseen maniaan on vahva. Se, että toinen valitsee taas olla huolehtimatta itsestään ja sotkee jälleen kerran työkuviot, ihmissuhteet, asumisasiat, talouden. Ja mikä pahinta, aiheuttaa lapsilleen suunnatonta huolta ja turvattomuutta.
Ystäväsi luultavasti ajattelee sinusta edelleen lämpimästi, ikävöikin. Juuri nyt hänen on kuitenkin ehkä suojeltava omaa jaksamistaan. Kukaties hänellä itselläänkin on meneillään ongelmia, perheenjäsenten sairautta tai isoja muutoksia työelämässä. Kukaties hänkin vain yrittää pärjätä ja jaksaa. - bellepositive
Menetin äitini. Parempi näin. Eipä tuu uusavuttomuusketjureaktiota meikäläiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su17410502- 785365
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1494932Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234162Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.433932Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko363803Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383628- 483313
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?443219- 492854