tässä ohjeet,kuka aloittaa

erotusainoavaihtoehto

Näin pääministerin ero voisi toteutua
Torstai 24.09.2009 klo 17:56

1. tapa: Aloite pääministerin eroamiseen voi tulla välikysymyksen muodossa. Myös hallitus voi itse mittauttaa luottamuksensa.

Välikysymyksen yhteydessä pääministerille voidaan esittää epäluottamuslausetta. Tämän jälkeen eduskunta äänestää luottamuksesta. Siinä katsotaan, onko enemmistö pääministerin eron kannalla.

2. tapa: Hallitus itse tuo tiedonannon eduskuntaan. Tiedonantokeskustelussa oppositio voi esittää hallitukselle epäluottamuslausetta.

Jos keskustelun aikana on tehty ehdotus epäluottamuslauseen antamisesta, tiedonannon käsittelyn päätteeksi äänestetään koko valtioneuvoston tai yksittäisen ministerin nauttimasta luottamuksesta.

3. tapa: Pääministerin oma päätös erota. Tällöin hän pyytäisi presidentiltä eroa.

4. tapa: Jos ministeri syyllistyy rikokseen, voidaan nostaa ministerisyyte. Asia käsitellään eduskunnan perustuslakivaliokunnassa, jonka mietinnän perusteella eduskunta päättää syytteen nostamisesta. Se käsitellään oikeudessa.

Lähde: Joensuun yliopiston julkisoikeuden professori Teuvo Pohjolainen
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2009092410306231_uu.shtml

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        167
        3468
      2. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        15
        2136
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        223
        1490
      4. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        70
        1251
      5. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1221
      6. 37
        1131
      7. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        1073
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        136
        1031
      9. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        1004
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        41
        1000
      Aihe