Yhdistämissivriheitä:-/

ToivoUntamo

Mulla Soneran mokkula laajakaista. Yhteys pätkii, no niinhän ne, mut liika on liikaa. Mahtaako koneessani olla joku vika tai pöpö. F-secure ei täystarkastuksessa löytänyt mitään hälyttävää.

Outoa on kun kesken selailun ei olekaan verkkoyhteyttä ja että samalla Mobile Broadband näyttää olevan toiminnassa ja mokkulan valo vilkkuu vihreänä.
Tänään kun syötin verkkoon kirjautumista varten Pin-koodin. Ilmestyi samaiselle Soneran sivulle erikoinen ja asunsa vuoksi huolestuttava viesti. Punaisin kirjaimin luki:
Sinut ohjatta uudelleen yhdistämissivriheen vuoksi. Jatkaaksesi sulje selain ja aloita uudestaaan.
Tuossa viestissähän on kolme kirjoitusvirhettä! Kaikki ei nyt ole kunnossa. Mitä mun pitäis ajatella tai tehdä. Jaksaminen on vähissä, muiden seikkojen vuoksi. Eikä osaaminen todellakaan mitään gurun tasoa ole.

Tämä kone on pieni läppäri. HP250 G5. Ei ole vielä ollut kuin kolme kuukautta käytössä ja ensipäivistä lähtien on internet-yhteyden kanssa takunnut. Tuo kirjoitusvirheitä vilisevä ilmoitus huolestuttaa todella. En ymmärrä!

11

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antenniko-auttaisi

      Kuuluvuus eli kenttä ei vaan aina taida aivan riittää.
      Voiko mokkulaasi laittaa antennin?

      Itsellä netin nopeus tuplaantuu 3G mokkulalla jos käyttää antennia lähelle liittymälle luvattua maksimia n. 10 Mbit/s.

    • Dldldldlld

      Ettei vaan koneellasi olisi joku haittaohjelma kierrättämässä liikennettäsi rosvojen palvelimen kautta nettipankkitunnusten toivossa?
      Koska siltä tuo virheilmoitus nyt kuulostaa.

      Muuten nuo 4g-yhteydet on nykyään hyvin vakaita. Yhteyskatkoja on harvoin, ei edes joka kuukausi kun modeemin lokeja tutkii. Huonossa kentässä niitä toki ilmenee. Mutta ei ke silloinkaan tuollaista virheilmoitusta aiheuta.

      http://www.iltasanomat.fi/digitoday/art-2000000843444.html

      Älä käytä konetta verkkopankkiasiointiin tai muuhun luottamukselliseen ennen kuinnolet sen tarkistanut/ puhdistanut!

      Live-linuxilla konetta toki voi käyttää huoletta.

    • ToivoUntamo

      Ainakaan F-Securen puhdistustyökalu ei löytänyt mitään... Mitä muuta puhdistusta voisin tehdä??? Mitä ja miten etsiä?

      Jotain perin outoa tässä on. En uskalla maksella nyt laskuja. Enkä kirjaudu sähköpostiini.
      CCleanerin ajoin eilen illalla. Rekisteripuolelta tuli mm. ilmoitus virheellinen palomuurisääntö.
      Palomuuri näyttäsi silti olevan OK... siis toiminnassa.

      F-Securin asetuksiin yrittäessäni tulee aina ensin ilmoitus:
      c:\Program Files (x86) F-sekure\SAFE\fsadminsettin.exe Tiedostojärjestelmävirhe (-1073741189).

      Toisella yrittämällä pääsee asetuksiin. En jaksaisi nyt. Tässä on muutakin tuskaa ihan tarpeeksi.
      Maksaakohan maltaita, jos vien tämän koneen jonnekin tsekattavaksi??? Osaankohan sitten edes selittää mitä kaikkea tämä loota kummittelee. Omasta mielestäni olen tehnyt jo kaiken mitä suinkin vaan keksin, osaan ja ymmärrän. Kaikki mitä tarkastelen on muka kunnossa mut siltikin tökkiin. PRKL!

      • rtmlog

        Ubuntu vakiovika!


      • win-typerys
        rtmlog kirjoitti:

        Ubuntu vakiovika!

        Ilmankos sinulla on ubuntussa ja päässä vikaa jos käytät F-sökeröä niissä.


      • UntamonKamu
        win-typerys kirjoitti:

        Ilmankos sinulla on ubuntussa ja päässä vikaa jos käytät F-sökeröä niissä.

        win-typerys! Onko sinulla onnettomalla lapsiparalla siellä ketään turvalliseksi kokemaasi ja fiksua aikuista valvomassa touhujasi? Äiti, isukki tai vaikkapa mummi tai pappa??? Voitko soittaa jollekin?

        Sinulla on vielä paljon opittavaa. Opettele lukemaan, ymmärtämään ja harjoittelet ihan rauhassa puhumista, kirjoittamista ja itseilmaisua, muiden kuuntelemista, hyviä tapoja....
        Tarhassa ja eskarissa koitat leikkiä ensin kaikki leikit valmiiksi. Semmoinen on lasten työtä. Sitten joskus kun olet koulusta päässyt ja aikuinen niin varmasti /ehkä silloin ymmärrät asioita hiekkalaatikkoa laajemmalti. Jos sinua joku asia harmittaa tai jos et jotain asiaa ymmärrä, jos joku on sinua haukkunut tai loukannut (semmoiset ihmiset ovat tosi kurjia) puhu asiasta jollekin aikuiselle läheisellesi. Jookosta joo?
        Pärjäile!


      • win-typerys
        UntamonKamu kirjoitti:

        win-typerys! Onko sinulla onnettomalla lapsiparalla siellä ketään turvalliseksi kokemaasi ja fiksua aikuista valvomassa touhujasi? Äiti, isukki tai vaikkapa mummi tai pappa??? Voitko soittaa jollekin?

        Sinulla on vielä paljon opittavaa. Opettele lukemaan, ymmärtämään ja harjoittelet ihan rauhassa puhumista, kirjoittamista ja itseilmaisua, muiden kuuntelemista, hyviä tapoja....
        Tarhassa ja eskarissa koitat leikkiä ensin kaikki leikit valmiiksi. Semmoinen on lasten työtä. Sitten joskus kun olet koulusta päässyt ja aikuinen niin varmasti /ehkä silloin ymmärrät asioita hiekkalaatikkoa laajemmalti. Jos sinua joku asia harmittaa tai jos et jotain asiaa ymmärrä, jos joku on sinua haukkunut tai loukannut (semmoiset ihmiset ovat tosi kurjia) puhu asiasta jollekin aikuiselle läheisellesi. Jookosta joo?
        Pärjäile!

        Opettelisit itse lukemaan, tusinakeisari vai mikä olet?
        Jos joku idiootti aivan selvässä Windows keskustelussa postaa jotain Ubuntun vakioviasta johon vastasin.
        " rtmlog kirjoitti:
        Ubuntu vakiovika!"

        "Ilmankos sinulla on ubuntussa ja päässä vikaa jos käytät F-sökeröä niissä. "

        Tietysti aivoton pikkupaskiainen @UntamonKamu ei ymmärrä lukemaansa vaan aloittaa paskanjauhamisen ja solvaamisen.
        Kaikki täytyy näköjään taivuttaa hehkutetusta rautalangasta että ymmärtäisit edes jotain.
        Jos olisin Untamo sanoisin tuttavuuden irti pikimmiten.


    • roominki

      Ei oo f-sekure toimittanut asiaansa kun noin on käyny. Noin pahat kirjoitusvirheet todistavat sen puolesta jotta joku sählää välissä.

    • Roominki

      Suosittelen sähköpostin yms. salasanojen vaihtamista. Tee se jollain muulla, kuin kyseisellä koneellasi.

    • pätkissää

      Sonera on ihan skeida, ei sellasta kannata ostaa!

    • ToivoUntamo

      Jaahas! Vai tämmöistä täällä.
      Jos kaikki olisivat rehellisiä, terveitä ja kamalan mukavia, tuskin tarvittaisiin palomuureja ja virustorjuntoja. Lukot ovissa sun muut olisivat täysin tarpeettomia. Joiltakin vaan karkaa mopo käsistä ja toisilta vaikkapa kissa.
      En lähde puutteellisin taitoineni kisaamaan ubuntujen, f-sökeröiden, Windowsin, Soneran tai minkään muunkaan asian paremmuuksista.
      Sen vaan käsitin, että koneellani on jotain jota sinne ei kuulu. Syy olkoon missä tahansa. Mahtaa olla herkkua jollekin nyt seurata etten enää käytä konettani mihinkään. Saan kyllä laskuni maksettua pankissa ja vähäiset sähköpostini luettua muualla. Tai lakkautan senkin.
      Pasianssia varten ostan pelikortit.
      Kiitos avusta ja varoituksista.
      Ps. En tunnista UntamonKamua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      251
      8025
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      265
      5177
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1835
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1760
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      186
      1292
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      74
      1248
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1147
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1002
    9. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      130
      1001
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      104
      955
    Aihe