Satuimpa kuulemaan, että tienvarsia raivattaessa täytyy olla kortti. Joku täällä varmaan osaa valistaa, mikä se on. Eipä taida hygieniapassi kelvata.
Raivauskortti?
14
404
Vastaukset
- Kaikenkinlaista
Joku älypää vääntänyt vitsiä. Ennen piti olla viinakortti, jotta pääsi ojanpohjilla ryömimään, nykyään ei sitäkään tarvita.
- onsuoritettu
Joo, tarvii olla ihan oikeasti tieturvakortti, jos tehdään töitä tiealueilla ja tiealue kattaa tieluiskan ja ojanreunan metsänpuolella. Ei ole kummoinen suorittaa, mutta kannattaa, sillä vakuutusyhtiö ei välttämättä korvaa vahinkoja, jos niitä sattuu tulemaan. Yleensä työnantaja järjestää näille kursseille paikan ja maksaa kulutkin. Jos itse suorittaa, maksaa n. 100€ ja se kelpaa muuhunkin mm. kuorma-autonkortin vaadittuun ammattipätevyyteen.
- onsuoritettu
..tuossa vielä linkkiä http://www.spek.fi/Suomeksi/Koulutus/Tieturva
http://www.tieturvakortti.net/ - y67fh
Ammattiautoilijat tarvitsevat tätä nykyä 5-10 erilaista "hygieniapassia" työssään. Määrä riippuu siitä mitä kuljetetaan. Sairaaksi on maailma mennyt tämän passivillityksen tiimoilta.
- viljelijä
onsuoritettu kirjoitti:
..tuossa vielä linkkiä http://www.spek.fi/Suomeksi/Koulutus/Tieturva
http://www.tieturvakortti.net/linkki ei aukea
- Kortiton
Joku rahastaa näillä. Onko kukaan kuullut, että ei ole osallistumisesta huolimatta läpäissyt kurssia ja siten ei olisi saanut korttia.
Riittänee, että käy nukkumassa tilaisuudessa. Vittu mitä touhua.
Työntäköön Lindström perseeseensä nämä kortit.- onsuoritettu
Joo, silkkaa rahastusta nämä koulutukset. Olen istunut monet kurssit, siinä on istuttu kasvinsuojeluruiskuttajien kurssit moneen kertaan, tieturvat ja tulityöt, sekä monet muut EU-direktiivien vaatimat hömpötykset. https://etela-pohjanmaa.proagria.fi/ajankohtaista/3102
http://koulutusmaailma.fi/tieturvakortti-1
http://www.korttikoulu.fi/Tulityokorttikoulutus/
Oltiin 90-luvun puolivälissä ensimmäisellä pakollisella kasvinsuojeluruiskuttajien kurssilla, todistuksetkin oli kirjoitettu jo edellisenä iltana... Eli kaikki läpäisee kurssit, jos vaan jaksaa istua koko päivän siellä. Samaa rataa ovat olleet muutkin kurssit, joilla on noita kortteja suoritettu. Sen verran niihin on tullut vuosien varrella vaatimuksia, että pitää jaksaa istua koko päivä, ei riitä, että on osallistunut nimien kirjoitukseen heti alussa. Silkkaa rahastusta, joskus jaetaan jopa vanhentunutta kurssimateriaalia, jonka oikea paikka olisi jätepaperikeräys.
Hyvä bisnes kuitenkin! Näitä kouluttajia on tullut kuin sieniä sateella, moni ottaa kakusta oman osansa. Poika suorittaa juuri uusiksi kuorma-autokorttiin noita kortteja, ettei vaan mene vanhaksi ADR ja muut kortit. http://www.trafi.fi/adrkoulutus
- asphaltfermer
Erään aktiivin kylän naiset rupesivat keräämään roskia valtatienvarresta. Hommaan tuli stoppi,kun joku kortti uupu.
- halvallakinselviää
Se on juuri tuo tieturvakortti, mikä puuttui! Siinä on talkoolainenkin aika puoleton, jos tieturvakortti puuttuu ja sattuu onnettomuus. Vaan helppohan se on aktiivien kerralla suorittaa nuo tieturvat ym. kortit porukalla jossain huoltoaseman kahviossa tai nuorisoseuran talolla pidetyssä tilaisuudessa. Tuleehan nämä kurssittajat pitämään kurssin paikan päälle ja jos osaa tinkiä kursittajan kanssa, ei tule kalliiksi. Toinen vaihtoehto on, että kansalaisopistossa pidetään "räätälöity" kurssi näille aktiiveille. Pitää vain muistaa eräs perussääntö; "jos et voi systeemiä muuttaa, siihen on sopeuduttava".
- raivaanpa
Kiitos vastauksista, taas olen vähän viisaampi.
- ojaan
Paljon tarkeämpäähän jalankulkialle on tieturvakortti, kun roskankerääjälle, joka on pääasiassa ojassa. Kai se kohta ruvetaan vaatimaan myös jalankulkijoilta.
- eirattiinilmankorttia
ja henkilöautoilijoita ei saa unohtaa.. ei rattiin ilman korttia :D
- vastuukysymyshänse
No, rahastustahan tämä on. Ei se tuo kasvinsuojeliaineiden käyttäjän koulutuskaan ole muuta, kuin rahastusta. Pääkallotavaraa myydään halpahalleissa ja marketeissa kenelle hyvänsä, mutta EU-tukea saavan viljelijän pitää suorittaa siihenkin erillinen kurssi, että saa ostaa.
Ehdotin tuossa taannoin Tukesille, että voisivat ihan oikeasti vaatia ilotulitteiden ostajilta rakettikaupassa tulityökortin tapaisen koulutuksen ilotulitteiden käyttöön, että vakuutusyhtiöiden rooli maksajana selkeytyisi, kun ilotulitteiden kanssa pöppöillään. Tukesin vastaus oli, että mahdoton vaatimus ja tarpeeton. Minun mielestäni siinä, jos missä olisi perusteltua vaatia jonkunlainen kortti, että saa ostaa ja käyttää ilotulitteita. Helppo alkaa järjestämään koulutusta ja viiden vuoden välein pitää kortti uusia. - virkamiespäätöksellä
vastuukysymyshänse kirjoitti:
No, rahastustahan tämä on. Ei se tuo kasvinsuojeliaineiden käyttäjän koulutuskaan ole muuta, kuin rahastusta. Pääkallotavaraa myydään halpahalleissa ja marketeissa kenelle hyvänsä, mutta EU-tukea saavan viljelijän pitää suorittaa siihenkin erillinen kurssi, että saa ostaa.
Ehdotin tuossa taannoin Tukesille, että voisivat ihan oikeasti vaatia ilotulitteiden ostajilta rakettikaupassa tulityökortin tapaisen koulutuksen ilotulitteiden käyttöön, että vakuutusyhtiöiden rooli maksajana selkeytyisi, kun ilotulitteiden kanssa pöppöillään. Tukesin vastaus oli, että mahdoton vaatimus ja tarpeeton. Minun mielestäni siinä, jos missä olisi perusteltua vaatia jonkunlainen kortti, että saa ostaa ja käyttää ilotulitteita. Helppo alkaa järjestämään koulutusta ja viiden vuoden välein pitää kortti uusia.Ottaen huomioon, että ilo(?)tulitteet sisältää luonnolle vahingollisia raskasmetalleja, i.t. vois kieltää kokonaan ja hintaa sisällyttää vakuutusmaksu millä korvataan aiheutuneet vahingot; vammat, tulipalot, karanneet kotieläimet,j.n.e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512