Vetouistelussa on usein kaksi moottoria. Venevero tulee maksaa yhteenlasketusta tehosta. Eli jos ei ole merkittynä jo venerekisterissä, niin pitää tehdä veroilmoitus.
Vetouistelu ja venevero
Katsastusmie
8279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haistakaa paska koko valtiovalta!!!
https://youtu.be/VD6zQqlrWEQ
Irwin muisto kunnioittaen
Eikä pidä, se ilmoitus on tehtävä lakiesityksen mukaan jo ennen veneen ensimmäistä käyttöönottoa, eikä lain tullessa voimaan. Nyt on siis jo aivan liian myöhäsitä useimmille veneille tehdä mitään veroilmoitusta trafille siitä että kokonaisteho ylittää verorajan. Siitä tulisi vaan lisävero-sanktio. Pitää siis luopua toisesta moottorista ennen lain voimaantuloa, muuta mahdollisuutta ei ole.
Veroehdotuksen alkuselvityksessä, ensimmäisellä sivulla , sanotaan:
Veneverolaki on tarkoitettu tulemaan voimaan 1 päivänä toukokuuta 2017. Veneveron ensimmäinen verokausi alkaisi lain tullessa voimaan. Vesikulkuneuvorekisteristä annetun lain muutos on tarkoitettu tulemaan voimaan mahdollisimman pian jo tätä ennen, jotta verovelvollisilla olisi mahdollisuus
tehdä tarvittavia rekisteri-ilmoituksia ennen kuin vero otetaan käyttöön.
Lisäksi todetaan johdannon jälkeen että reksiteri on vielä puutteellinen:
Liikenteen turvallisuusviraston vastuuaikana tiedot on saatu päivitettyä uuden rekisterilainsäädännön mukaiseksi arviolta viidesosaan rekisteröidyistä vesikulkuneuvoista.
Juuri niin, eli mannersuomessa asuva voi tehdä ilmoituksen venerekisterin tietjen ajantasalle saattamiseksi, mutta veroilmoitus (ahvenanmaalaisille) on tehtävä ennen ensimmäistä käyttöönottoa, eli joillain veneillä jo 1970 luvulla. Tällainen takautuva lainsäädäntö on EU-oikeuden vastaista, joten laki kaatuu EU-valituksella.
Lisäksi laki syrjii ahvenanmaalaisia, koska veroilmoituksen mahdoton jättöpäivä ei haittaa mannersuomalaisia.
http://valtioneuvosto.fi/documents/10623/2033991/Lakiluonnos, venevero/3add21cd-fa1e-4061-804e-f620b71652ad
"Veneverolaki
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
3 § Ilmoittamisvelvollisuus
Vesikulkuneuvon omistaja on velvollinen tekemään Liikenteen turvallisuusvirastolle veroilmoituksen
Suomessa vesiliikenteessä käytettävästä veronalaisesta vesikulkuneuvosta. Jos vesikulkuneuvo
on muun kuin omistajan hallinnassa, haltija on velvollinen tekemään veroilmoituksen. Ilmoitus on
tehtävä ennen kuin vesikulkuneuvo otetaan ensimmäisen kerran käyttöön Suomessa."
Eli ei lain voimaantullessa vaan jo silloin kun vene otettiin ENSIMMÄISEN KERRAN käyttöön suomessa, esim 1970.
Pellevaltioissa on pelletouhut.
Saariston yrittäjät kiittävät tästä.
Omasta kesälomabudjetistani menee nyt tämä 300 euroa valtiolle. Mielellän olisin antanut siitä valtiolle vain noin 50-70 euroa (riippuen alv verokannoista) ja 230-250 euroa saariston yrittäjille, joiden palveluja käytän. Nyt yrittäjille jää tämän raha saammatta.
Näinkö Suomi nousuun? Siis yrittäjille ahdinkoa ja lisää työttömyyttä, kun liikevaihdot pienenevät ja ei ole enää varaapalkata työntekijöitä.
Tottakai sä maksat verot. T. Soini tulee muuten ja kurittaa.
Se on katos köyhän ystävä. Köyhät ei veneile. Kaikki veneilee vaan tallinnan laivalla jatkossa. Katos, kotimaan matkailu on perssulle paha juttu.