Mitkä ovat lakisääteiset keinot valittaa jo tulevasta karenssirumbasta, jonka uhriksi suurin osa työttömistä tulee väistämättä joutumaan seuraavana vuonna? Osaako joku fiksumpi sanoa jotain esim. siitä rikotaanko tässä jotain tiettyjä perustuslakiin kirjattuja pykäliä, kuten yhdenvertaisuusperiaatetta? Tai kenties muitakin lakipykäliä. Toivoisin jonkun asiasta syvemmin tietävän vastaavan ja mahdollisesti antavan vinkkejä niille, jotka aikovat oikeusteitse alkaa vaatimaan korjauksia vastustaakseen viranomaismielivaltaa. Kiitän.
Mahdolliseen karenssisirkukseen valmistautuminen
vallankumousonjotäällä
11225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täällä aika moni uhoaa esim hallinto-oikeudesta mutta sinne valittaminen maksaa 250€ per laaki että kannattaa miettiä onko tarpeeksi rikas. Niin maksat tuon voitit tai hävisit koska se on oikeudenkäyntimaksu. Sanoisin että aika heikoilla työttömät kun hallitus haluaa heidät maaorjiksi.
Korulauseet ei asiaa muuksi muuta.
Kyllä, mutta entä tämä:
"Muutoksia tulee vuodenvaihteessa myös ulkomaalaislain mukaisiin käsittelymaksuihin. Ainoastaan turvapaikka-asioista valittaminen pysyy oikeusistuimissa maksuttomana.
Maksua ei tarvitse maksaa myöskään silloin, jos henkilölle on myönnetty oikeusapua tai hän on vähävarainen."
Oikeudenkäyntimaksut hallinto-oikeudessa
Suuri osa hallinto-oikeuden päätöksistä on maksullisia, jolloin niistä peritään oikeudenkäyntimaksu. Oikeudenkäyntimaksua ei kuitenkaan peritä esimerkiksi useimmissa yksityishenkilön vireille panemissa sosiaali- ja terveyspalveluja koskevissa asioissa eikä perustoimeentuloa koskevissa valituksissa. Myös lastensuojelulain ja mielenterveyslain mukaiset asiat käsitellään hallinto-oikeuksissa maksutta, samoin ulkomaalaislain mukaiset kansainvälistä suojelua koskevat asiat ja yleisiä vaaleja koskevat valitukset.
Maksua ei myöskään peritä, jos hallinto-oikeus muuttaa alemman viranomaisen päätöstä muutoksenhakijan eduksi.
Jos henkilölle on myönnetty oikeusapua, hänen ei tarvitse maksaa tuomioistuinmaksua.
https://oikeus.fi/tuomioistuimet/hallintooikeudet/fi/index/maksut.html
Jos nyt vaan valmistautuisit palaamaan yhteiskunnan pariin.
Mistä tulevasta karenssirumbasta? Onko tulossa joku Laki karenssirumbasta vai mistä on kysymys? Kun on tietämätön niin on vaan ihan rauhallisin mielin.
Joo uudet lait pitäisi jostain löytää. MOPATYPin tätikin vihjaili uudesta karenssirumbasta kun ei löytänyt minusta mitään vikaa, että työkkärin paluu olisi edessä. Mutta työkkäri saattaa keksiä jälleen joukkokarenssien antamisen. Aikoinaanhan ikikarenssin saaneet saivat karenssinsa heti kun laki tuli voimaan. Tiedän tuon asian kun Kelan tuttu täti kuiskasi luukulla, että työttömyysturvan keskeytysilmoituksia oli tullut satamalla jo viikon ajan työkkäristä.
Turha v alittaa minnekkään, karenssi tulee aina, kun työvoimatantta on sen pannut vireille, harvoin muuttuu, vaikka valittaisi minne tahansa.
Mikä karenssirumba?
Eihän karenssia saa, jos vain täyttää ne VELVOLLISUUDET, joita työttömällä työnhakijalla on. Moni luuluu, että on vain OIKEUKSIA, mutta velvollisuudetkin ovat olemassa, ja niitä pitää noudattaa. Jos noudattaa, niin ei karenssista ole pelkoa.
Laitetaan ne velvollisuudet vielä tähän, jos joku on sattunut unohtamaan:
"Työttömyysetuuteen liittyvät velvollisuudet
Jos haet tai saat työttömyysetuutta, sinun pitää hakea kokoaikatyötä. Sen lisäksi sinun pitää huolehtia seuraavista velvollisuuksista:
•»Ole TE-toimiston tavoitettavissa – pidä yhteystietosi ajan tasalla.
•»Ota vastaan työtä, jota TE-toimisto tai työnantaja tarjoaa. TE-toimiston tekemät työtarjoukset velvoittavat, että otat yhteyttä työnantajaan ja ilmoitat TE-toimistolle määräajassa yhteydenotostasi.
•»Ota vastaan koulutusta, jota TE-toimisto tarjoaa. TE-toimiston tarjoamat työvoimakoulutukset velvoittavat, että haet koulutukseen ja ilmoitat TE-toimistolle määräajassa hakemisestasi.
•»Osallistu työllistymis-, aktivointi- tai kotoutumissuunnitelman tai monialaisen työllistymissuunnitelman tekemiseen ja tarkistamiseen.
•»Hakeudu ja osallistu seuraaviin suunnitelmassa sovittuihin työllistymistä edistäviin palveluihin
- työnhaku- ja uravalmennus
- työkokeilu ja koulutuskokeilu
- työvoimakoulutus
- kuntouttava työtoiminta.
•»Hakeudu ja osallistu muihin suunnitelmassa sovittuihin TE-palveluihin.
•»Pidä työnhakusi voimassa – se on työttömyysetuuden ehdoton edellytys. Työnhakusi pysyy voimassa, kun asioit TE-toimiston kanssa sovitulla tavalla ja sovittuna ajankohtana."
"Eihän karenssia saa, jos vain täyttää ne VELVOLLISUUDET, joita työttömällä työnhakijalla on. "
Mutta kun lakeja muutetaan niin, että työtön ei tiedä rikkovansa uusia lakeja. Esimerkiksi uusi laki voisi olla niin, että täti vilautta sinulle kuntouttavan työtöiminnan läpyskää, ja kun vaikka toteat, että tuohon minun ei ole pakko osallistua kun en ole vajaakuntoinen.
Mutta uusi laki taas kertoo, että pitkäaikaistyötön voidaan katsoa vajaakuntoiseksi, niin karenssia pukkaa tuosta kun laki oli juuri muuttunut.
Tuolla tavalla ikikarenssitkin saatiin toimimaan kun työttömät eivät tienneet, että jo ensimmäisestä kieltäytymisestä voidaan asettaa karenssi ja työssäoloehdon täyttyminen. Tuo oli ns. ikikarenssi.
"...Ota vastaan työtä, jota TE-toimisto tai työnantaja tarjoaa. TE-toimiston tekemät työtarjoukset velvoittavat, että otat yhteyttä työnantajaan ja ilmoitat TE-toimistolle määräajassa yhteydenotostasi."
Työvoimatoimisto ei tarjoa mitään työtä. Se antaa työnhakumääräyksiä. Iso ero.
Niitä kolmen päivän tuen leikkauksia saattaa sadella yhdelle jos toisellekin, kun 3kk kuulustelija havaitsee, että tämäkään työtön ei ole löytänyt jostain piilotyöpaikkaa vähintään viikoksi. Ai niin, eihän sen nimi olekaan tuen leikkaus, vaan 'omavastuu'. Vastuu on positiivinen asia, ja tämä on ihan oma, joten eikö kuulostakin hyvältä? Se on sellaisen satasen per vuosineljännes.
Tuen leikkauksesta keskusteltiin, mutta sitä ei toteutettu (vielä). Jos toteutettiin, niin laitapa lähde.
Haastatteluilla ei ole mitään tekemistä "3 kk leikkausten kanssa".
Molemmat elävät omaa elämäänsä, haastattelut toteutuvat ensi vuoden alusta, työttömyyseturvan porrastus ei (vielä).
Jos asiaan haluaa vaikuttaa, kannattaa yrittää vaikuttaa hallituspuolueiden kansanedustajien kautta. Tai vaihtaa hallitus.