Koska osakkeet ovat yleensä halvimmillaan vuoden aikana,joskus 15 vuotta sitten muistaakseni ne oli aina vuoden alussa.Olis tulossa pieni perintö riihikuivaa rahaa.Jos vaikka laittais ne osakkeihin.
Osakkeet halvimmillaan
007007007
11835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos osakkeet kehittyisivät kuten pitkän ajan indeksi, ne olisivat halvimpia vuoden alussa. Ja edellisen vuoden joulukuussa vielä vähän halvempia. Keskimäärinhän kurssit nousevat.
Kun kuitenkin todellisuudessa indeksi ei ole suinkaan mikään loivasti kohoava suora viiva vaan nousee ja laskee päivittäin, puhumattakaan yksittäisten osakkeiden kursseista, tuo halvin hetki saattaa olla milloin tahansa.
Kurssikehityksestä on etsitty säännönmukaisuuksia ja jotain väitetään havaitunkin. Puhutaan tammikuun noususta ja suositellaan myymään toukokuussa ja tällaisille ajatuksille on löydettävissä joitakin perusteitakin. Jos tällaisia jaksottaisuuksia on olemassa, niiden vaikutus on kuitenkin korkeintaan yksittäisiä prosentteja. Siis samaa suuruusluokkaa kuin osakkeen kurssin normaali päivänsisäinen vaihtelu, kun indeksissä ei tapahdu mitään erikoista.
Kesällä osakkeet tosiaan laskevat, joten suhteellisesti kai halvinta olisi kesän loppupuolella. Mutta jos saat rahat vaikka jo tammikuussa, niin siitä on puoli vuotta sinne ostonpaikkaan, monta kevään keskimäärin nousevaa kuukautta välissä. Eli todennäköisesti kannattanee sijoittaa heti kun mahdollista kaikki kiinni. Paitsi ehkä jos saat rahat touko-kesäkuussa, silloin olisi historiallisesti keskimäärin kannattanut odotella pari kuukautta. Mutta ei tämä läheskään joka vuosi ole toiminut.
jos tänä vuonna noudatti sell in may - vanhaa viidakon sanontaa.
tuli todennäköisesti myyneeksi vuoden pohjiin.
Nyt ovat halpoja. Tammikuun kiima alkaa kohta.
Tammikuun nousua ei tullut, syys-alea ei tullut, toukokuussa oli hyvä aika ostaa tänä vuonna... Taitaa olla vuodenajat sekaisin.
Jos hyvää firmaa saa kohtuuhintaan, on aina hyvä aika ostaa. Huonojen firmojen kanssa pitää olla varovaisempi, vaikka nekin voivat joskus olla hyviä sijoituksia ainakin lyhyellä tähtäimellä. Hyvistäkään firmoista ei pidä maksaa liikaa.
Mitä on ne hyvät ja huonot firmat? Mistä voi päätellä?
Hyvä firma on kilpailukykyinen omalla toimialallaan eli pärjää vähintään yhtä hyvin tai paremmin kuin verrokkinsa. Luonnollisesti toimialan täytyy olla sellainen, että sillä on tulevaisuutta, jotta firmakin voisi pärjätä.
Hyvän firman mahdolliset vaikeudet ovat luonteeltaan tilapäisiä ja selittyvät suhdannevaihtelulla ja ulkoisilla olosuhteilla. Huonon firman vaikeuksia ei voi uskottavasti selittää näillä asioilla, vaan vaikeudet ovat ainakin osaksi firman itsensä syytä (esim. huono johto, väärä strategia). Siitäkin on tietysti mahdollista petrata.
Tekisi mieli alkaa kirjakauppiaaksi :-)
Hakusanat exlibriksestä Jukka Oksaharju, Marko Erola, Seppo Saario.
helmikuussa
Kuten+moni+yllä+ehti+jo+toteamaan,+vanhat+anomaliat+ovat+ainakin+tilapäisesti+rikki,+olleet+jo+pari+vuotta.+
Hyvin+tavallinen+alkuvuoden+kurssinousu+ei+ole+toteutunut,+tänä+vuonna+helmikuu+oli+hyvä+ostopaikka.+Samoin+sell-in-May-and-go+away+(until+Oct)+ei+toiminut+myöskään.+
Eli+varovaisena+ajoituksen+kanssa,+koska+kurssien+seuraavaa+suuntaa+ei+oikeasti+voi+ennustaa+riittävällä+tarkkuudella+sen+rahastamiseksi.+
Haluatko+tasaisen+osinkovirran+lisätuloksesi,+vai+kasvavan+sijoituksen,+joka+todennäköisesti+tuottaa+tulevaisuudessa+enemmän?+
Jatkuvaa+osinkovirtaa+saa+edullisimmin+ostamalla+suoraan+osakkeita.+Tässä+vaihtoehdossa+on+kaikkien+rikkinäisten+anomalioidenkin+jälkeen+yksi+normi,+joka+pätee+edes+jollain+tavoin,+mutta+älä+ota+tätäkään+senttien+laskemisen+työkaluksi,+ettei+aiottu+osto+jää+saamatta.+Nimittäin+osingon+irrotessa+ainakin+teoriassa+osakkeen+kurssi+laskee+suunnilleen+osingon+verran+ja+tällä+on+merkitystä+ostosi+ajoitukselle.
Jos+kympin+osake+maksaa+5%+osingon+ja+ostat+niitä+tonnilla+juuri+ennen+osinkoa,+sinulla+on+osingon+irtoamispäivänä+(tulossa+hieman+myöhempänä+maksupäivänä)+50€,+mutta+tonnin+osakepottisi+keveni+suunnilleen+950+euroon.+Mutta+50+€+osinkosipa+on+pääomatuloa,+josta+maksat+saman+tien+24.5+%+veroa,+eli+sinulle+jääkin+noin+kymppi+vähemmän.+
Jos+odotat+osingon+irtoamista,+et+saa+tulevan+kevään+osinkoa,+mutta+pystyt+ostamaan+samaa+osaketta+hieman+halvemmalla.+Kun+ennen+osingon+irtoamista+sait+tonnilla+100+osaketta,+saatkin+niitä+irtoamispäivänä+ehkä+jopa+105+kappaletta.+Seuraavan+kevään+osinkosi+on+suurempi,+etkä+maksa+veroa+vielä+tänä+vuonna.+Lisäksi+olet+saanut+hieman+hintapuskuria+arvon+alennusta+vastaan,+kun+sait+ostaa+alempaa.
Tämäkin+tietenkin+taas+sillä+varauksella,+että+osingon+irtoamisen+jälkeen+hyvin+usein+nähdään+vieläkin+halvempia+ostopaikkoja.+Mutta+JOS+haet+pitkän+ajat+kärsivällistä+tuottoa,+silloin+saat+tavallaan+ensimmäisen+vuoden+osinkosi+verottomana+keräämään+uusia+osinkoja+tulevina+vuosina,+kunnes+myyt+osakkeesi.+Tällöin+halvempi+ostohintasi+tietenkin+nostaa+verotustasi,+mikäli+pääset+voitolle.+
Jos+haet+vain+kasvavaa+varallisuutta,+silloin+kannattaa+etenkin+pienemmillä+summilla+harkita+KUSTANNUSTEHOKKAITA+INDEKSIRAHASTOJA+tai+ETF:iä.+
Suomi-osakkeita+saa+ostaa+Nordnetin+ilmaisen+rahaston+kautta+kulutta+tai+vaikkapa+Seligsonin+OMX25H+ETF:n+kautta+25+eniten+liikkuvan+osakkeen+nippuna.+Molemmat+sijoittavat+osingot+puolestasi+takaisin+pääomaan+verotta+ja+täysin+laillisesti.+
Ellet+tarvitse+osinkotuottoa+lisätuloksesi,+on+osingot+verotta+takaisin+sijoittava+rahasto+yleensä+tuotoltaan+ylivoimainen+samaan+suorien+osakkeiden+allokaatioon+verrattuna.+Mitä+enemmän+vuosia,+sitä+enemmän+rahastossa+piilevä+verovelka+tienaa+uusia+osinkoja.+Pitää+vain+muistaa,+että+rahastoa+lihoiksi+lyödessä+koko+potti+ei+ole+omaa,+vaan+verokarhulta+on+ollut+osa+lainassa.+Siinä+muuten+ei+ole+mitään+häpeämistä,+vaan+päinvastoin,+se+on+kunnioitettavaa+ja+vastuullista+suoraselkäisyyttä.+Rahaston+siirretty+veron+maksu+nimittäin+todennäköisesti+kasvattaa+sekä+tuottoa,+että+sen+myötä+maksettavan+veron+määrää.+
Jos+taas+syöt+osingot+vuosittain,+syöt+pitkällä+ajalla+dramaattisen+osan+mahdollisista+tuotoistasi.+Valinta+on+omasi,+mutta+tämä+on+hyvä+tietää.+
Ymmärtämättömien+paheksumat+verokuoret+ovat+siis+menetelmä,+jolla+pyritään+MAKSIMOIMAAN+pääomatuloverona+maksettava+määrä.+
Jos+pysyt+osakkeissa,+ei+yhtään+isomman+rahasumman+kanssa+ehkä+kannata+arvata+epävarmoilla+markinoilla+mitään+ajoitusta,+vaan+vaikka+jakaa+potti+pienempiin+osiin,+joista+heti+haluamansa+osakkeet+tunnistettuaan+ostaa+ensimmäisen+erän+ja+jakaa+lopun+vaikka+vuoden+-+kahden+ajalle,+jonka+kuluessa+ostetaan+loput.+
Osakepoiminnan+saavat+ohjeistaa+muut.+Minä+en+uskalla+ottaa+vastuuta+neuvoista,+vaikka+omaa+ja+Rouvan+salkkua+hoidankin+itse.
Halvimmilla ne on kun jokin markkinoita uhkaava epävarmuustekijä saa vauhtia sosiaalisessa mediassa. Tää on faktaa. Kannattaa miettiä, Ennenkuin myy, että onko taivas oikeasti tippumassa niskaan, vai mikä lietsoo epävarmuutta.
Jep, nyt on aika siirtyä irl, hernekeittoa ja turhat ilmat pois. Elämä on elämistä varten, ei huolen häivää :)