Kielellisten oikeuksien ja tasa-arvon nimissä kaikilla kielivähemmistöillä pitäisi olla samanlaiset mahdollisuudet kouluopetukseen.
Sen vuoksi ainakin ruotsin, venäjän, somalian, arabian ja viron kielille voisi järjestää yhteisiä kouluja, joissa otettaisiin kaikkien vähemmistöjen erikoistarpeita huomioon.
Eihän se sovi, että vain yhdellä vähemmistökielellä, ruotsilla on omat koulunsa.
Kaikille kielivähemmistöille yhteiset koulut
15
138
Vastaukset
- 5645634
Tällä tavoin saataisiin myös koulujen oppilasmäärät riittävän suureksi, jotta ne olisivat taloudellisesti kannattavia.
Jokaisella kieliryhmällä pitäisi tietysti olla omankielistä opetustaan, vaikka joissain aineissa voitaisiin järjestää myös yhteistä opetuta käyttämällä apuna esimerkiksi tulkkeja.- loogisuus.kateissa
"Tällä tavoin saataisiin myös koulujen oppilasmäärät riittävän suureksi, jotta ne olisivat taloudellisesti kannattavia." ????
Ymmärsinkö oikein: Laitetaan maahanmuuttjat samaan kouluun, niin koulun oppilasmäärä kasvaa ???? Minkä koulun oppilasmäärä kasvaa ???? - dkdj3jdhj
loogisuus.kateissa kirjoitti:
"Tällä tavoin saataisiin myös koulujen oppilasmäärät riittävän suureksi, jotta ne olisivat taloudellisesti kannattavia." ????
Ymmärsinkö oikein: Laitetaan maahanmuuttjat samaan kouluun, niin koulun oppilasmäärä kasvaa ???? Minkä koulun oppilasmäärä kasvaa ????kasvaako syrjäkylillä olevien pienten koulujen (jotka kamppailevat kuolinkouristuksissaan) koko tällä tavalla? vastaus: ei kasva.
- vähänfaktaa
Kaikissa maissa, myös Suomessa, maahanmuuttajat pyritään sopeuttamaan valtaväestöön, siksi maahanmuuttajat käyvät samaa koulua kuin valtaväestö. Siellä maahanmuuttajat saavat määrätyn tuntimäärän oman äidinkielen opetusta viikossa. Mikäli maahanmuuttajat pyrittäisiin eristämään muusta väestöstä omaan kouluun, kuten neffe ehdottaa, sitä pidettäisiin syrjintänä.
Meillä ei ole ruotsi vähemmistökielenä, vaan saame. Ruotsi on kansalliskieli, kuten suomikin. Saamelaisten oman kielen opetus on järjestetty siten, että saame voi olla joko oppiaineena tai saamen kieli voi olla opetuskielenä. - ValojaPäälle
" Mikäli maahanmuuttajat pyrittäisiin eristämään muusta väestöstä omaan kouluun, kuten neffe ehdottaa, sitä pidettäisiin syrjintänä "
Suomenruotsalaisetkin on eristetty omiin kouluihin eikä kukaan ole tullut syyttelemään syrjinnästä. - KarEro
Jaha, här hos oss skulle finnarna hamna i en sådan skola då. De skulle knappast tycka oms et så mycket skit de öst ur sig över alla invandrare.
- Näkemykseni
Suomi on täynnä muutaman luokan rusukouluja, joiden ylläpitäminen tulee kalliiksi veronmaksajille.
Miksi rusuoppilaat eivät voi käydä yleisiä kouluja, kuten mutkin kielivähemmistöjen nuoret?
Tulisi paljon edullisemmaksi perustaa tarvittava määrä rusuluokkia suuriin kouluihin.- fennomotiivit
Suomi on täynnä pieniä suomenkielisiä kouluja, jotka kamppailevat olemassaolostaan. On merkillistä, että että fennomaani ei ole lainkaan kiinnostunut näistä, vaan keskittyy keksimään järjettömiä ehdotuksia, jotka eivät millään edes aja Suomen etua.
Så vitt jag vet så har man i lågstadiet årskurserna 1-6. 7-9 i högstadiet. Inte finns det skolor med bara några få klasser.
- kokokoulu
twervig kirjoitti:
Så vitt jag vet så har man i lågstadiet årskurserna 1-6. 7-9 i högstadiet. Inte finns det skolor med bara några få klasser.
Mulla on sellainen käsitys, että näitä pieniä kouluja ei ole niinkään ruotsinkielisillä alueilla, vaan ne ovat suomenkielisiä. Suomessa hyvin harvaan asutuilla alueilla voi 10 oppilasta muodostaa kokonaisen koulun.
- svekologiikka_taas
kokokoulu kirjoitti:
Mulla on sellainen käsitys, että näitä pieniä kouluja ei ole niinkään ruotsinkielisillä alueilla, vaan ne ovat suomenkielisiä. Suomessa hyvin harvaan asutuilla alueilla voi 10 oppilasta muodostaa kokonaisen koulun.
Haloo taas!? TIETYSTI pitää olla ainakin yksi koulu paikkakunnalla olemassa on se kuinka pieni tahansa!
Kyse on siitä, että suurilla paikkakunnilla on pieniä rusukouluja suurten koulujen rinnalla. Ne ovat turhia ja kalliita! - wioeuriru
svekologiikka_taas kirjoitti:
Haloo taas!? TIETYSTI pitää olla ainakin yksi koulu paikkakunnalla olemassa on se kuinka pieni tahansa!
Kyse on siitä, että suurilla paikkakunnilla on pieniä rusukouluja suurten koulujen rinnalla. Ne ovat turhia ja kalliita!Ei tietääkseni ole mitään sääntöä siitä, että jokaisella paikkakunnalla on oltava koulu. Kyllä lapsia voidaan kuljettaa kymmenien kilometrien päähän, jos tarve vaatii.
Ja mistäköhän "rusu-kouluista" mahdat puhua? Mainitsepa koulut nimeltä. - svekosääntö_tiedetään
wioeuriru kirjoitti:
Ei tietääkseni ole mitään sääntöä siitä, että jokaisella paikkakunnalla on oltava koulu. Kyllä lapsia voidaan kuljettaa kymmenien kilometrien päähän, jos tarve vaatii.
Ja mistäköhän "rusu-kouluista" mahdat puhua? Mainitsepa koulut nimeltä.Jos svekotoope ei satu tietämään, niin Suomessa on opintovelvollisuus!
Joten on ihan kohtuullista ja jopa välttämätöntä, että jokaisella paikkakunnalla on yksi koulu.
PAITSI tietysti svekorusun mielestä, jonka mukaan pitää löytyä kaikkialta vain vajaakäyttöisiä rusukouluja,.. - linkit_puuttuutaas
svekosääntö_tiedetään kirjoitti:
Jos svekotoope ei satu tietämään, niin Suomessa on opintovelvollisuus!
Joten on ihan kohtuullista ja jopa välttämätöntä, että jokaisella paikkakunnalla on yksi koulu.
PAITSI tietysti svekorusun mielestä, jonka mukaan pitää löytyä kaikkialta vain vajaakäyttöisiä rusukouluja,..Laittaisitko linkin siitä, että joka paikkakunnalla on oltava koulu (siis lakipykälä).
Ja toinen linkki niistä ruotsinkielisistä kouluista, joissa on mielestäsi liian vähän oppilaita.
- dfghjkjhgf
Rantaruattalaiset ja kaikki mamukakarat samaan kouluun katsotaan sitten kyseisen koulun pisa-tulokset.Annetaan suomalaisille lapsille opiskelurauha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943779Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512662- 1591327
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46924
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt206766