Moi,
Voisiko joku selittää, onko paikallavaletuista rakenteista jotain hyötyä verrattuna elementteihin, vai onko kyseessä vain tapa saada ostajat maksamaan enemmän?
Voisiko joku selittää, onko paikallavaletuista rakenteista jotain hyötyä verrattuna elementteihin, vai onko kyseessä vain tapa saada ostajat maksamaan enemmän?
Vastaukset 5
Vanhimmat
on kysymys??
Esimerkiksi asuintaloa voidaan markkinoida sanoen että seinät ovat paikallavaletut, jolloin ko. talosta yleensä pyydetään enemmän hintaa kun elementeistä rakennetussa. Oma intuitioni on että hintaa pyydetään lisää koska paikalla tehty olisi jotenkin "hienompaa" kun elementit mitä pidetään jotenkin rahvaanomaisina. Mutta sen haluaisin tietää, onko rakenteiden varsinaisissa ominaisuuksissa mitään eroja.
ota käteesi tavallinen legopalikka ja isompi duplopalikka, koita kumpi menee palasiksi helpommin.
koska tehtaalla tehty pitää asentaa nosturilla paikoilleen, pekka niska on tosi kallis.
Siis rakentaja voi tehdä itse muotit ja valut esim anturoihin, jos kaikki työ pitää ostaa niin voi elementitkin tulla kyseeseen, varsinkin talvirakentamisessa etuja.
Koska osa työni kuva on lobata paikallavalettujarakenteita niin velvollisuuteni on kai kommentoida.
-paikalla valettuun laattaan voi helposti tehdä jälkikäteen muutoksia eli laatan voi käytännössä tehdä reikiä helpommin kuin onteloon .-> pitkällä aikavälillä tehtävät muutokset on helpompia toteuttaa.
-rakenteissa kun ei ole onteloita, niin mahdolliset vesivahingon vedet eivät jää onteloihin
-äänen eristävyys on parempi kuin ontelorakenteessa.
-ei aseta arkkitehtuurille niin paljoa vaateita kuin elementtirakenteet.
yms.
Esim.
kun tehdään pystyrakenteet elementtinä ja vaakarakenteet paikallavaluna.
Saadaan (uskomatonta, mutta totta) runko jopa nostettua nopeammin kuin kokonaan elementtinä. Tällä hetkellä epävirallista ennätystä taitaa pitää hallussaan Skanskan Kuminan työmaa. Muistaakseni 2½ vrk:ta / krs (http://www.skanska.fi/asp/empty.asp?P=4488&VID=default&SID=183706318718734&S=1&A=set:buffer.viewreq:kohdesivu/kohde/3476&C=35596 ).
Lisäksi laattan rakenteesta tulee homogeenisempi. Elementtinä tehtäessä joudutaan tekemään erillinen oikaisu valu vielä ontelon päälle. Tällöin rakenteiden väliin jäävillä epäpuhtaudet (sahanpuru ja pölyhiukkaset) antavat mahdollisen kasvu alustan home pöpöille yms. (ainakin teoriassa).
No joo toisaalta mun virallisen mielipiteeni voi lukea oheisesta osoitteesta
http://www.kivitalo.fi/miksikivitalo/default.asp?cat=113