Avensis 1998.
Kuskin puoleisen ajovalo on suuntautuneena liian alas. Tämä tapahtui lampun vaihdon yhteydessä, luultavasti liiallisen voimankäytön seurauksena jotain meni rikki.
Akun takia tilaa ei ole paljoa, eikä sinne oikein näe mikä siellä on vialla. Suuntaus moottorin ääni kuuluu kuitenkin ja lamppu liikkuu siitä hieman. Ongelma vain on se, että se on suunnattuna melkein alas.
Kannaattaako koko umpio irroittaa ongelman selvittämiseksi vai mahtaneeko muita keinoja olla.
Haynesin kirjassakaan ei umpion ja sen suuntausmoottorin periaatetta kuvailla ollenkaan.
Ajovalon suuntaus - näyttää liialti alas
10
217
Vastaukset
- hoooseiska
Polttimo menny väärään asentoon?
- normi.tapaus
Viiden euron korjaaja tekee sadan euron vahingon.
- franx
Arvailuksihan se menee, mikä mättää. Pitänee ottaa koko valoumpio irti jossain sopivassa vaiheessa kun ei ota selvää mikä mekaniikka siellä suuntaa tai ei suuntaa.
normi.tapaus:
Näinhän se on, vaikka tuskin tekee toista kertaa. - kri200
sama vika. umpio uusittava .noin satasen lasku
- frankyzi
Se mitä homma maksaa ei niinkään kiinnosta, vaan se mitä on odotettavissa umpiota irroittaessa.
Mitä tiedän asiasta haynesin kirjasta:
- Suuntavilkku irroitettava
- etupuskuri irti
-> Näin pääsee käsiksi umpion kaikkiin kiinnitys ruuveihin. Vaan mitä sitten, on kysymysmerkkiä. Ilmeisesti jonkinlainen suuntausmoottori on kiinni umpiossa ja on helppo irroittaa, mutta vaikea laittaa takaisin kiinni. Myös suuntausmoottorin liikuteltavat osat herättää kysymystä - jos sitä tarvitsee alkaa säätämään.
Ja isompi kysymys on umpion takaisin kiinittäminen. Miten se tehdään? Tarvitseeko sitä erikseen suunnata, vai asettuuko se uomiinsa sellaisenaan, kunhan vain laittaa ruuvit kiinni?
Ja tosiaan, ongelman syntyessä voiman käyttöä kohdistui polttimon kiinittämiseen tarkoitettuihin jousiteräksisiin klipseihin. Epäilyttää, että jotain olisi mennyt rikki niin pahasti, että tarvisi jotain uutta ostaa, mutta mene ja tiedä. Voi olla, että noi klipsit jotenkin vääntää ehkä lampun vinoon tai vastaavaa.- toyotamies
Ole huoletta ei siinä ole isoa vikaa ota vilkku pois ja maski ja sitten umpio ja johto pois asenna sitten uusi polttimo paioilleen ja katso että nastat tulee pikoilleen niin valojensuuntaus on kohdillaan, mutta ilman umpion irroitusta on poltinta vaikea saada kohdilleen, on joskus ollut myös polttimossakin vika että on ollut vääntynyt halpis polttimo. h7 polttimot on sieltä minne ei aurinko paista
- franksii
toyotamies kirjoitti:
Ole huoletta ei siinä ole isoa vikaa ota vilkku pois ja maski ja sitten umpio ja johto pois asenna sitten uusi polttimo paioilleen ja katso että nastat tulee pikoilleen niin valojensuuntaus on kohdillaan, mutta ilman umpion irroitusta on poltinta vaikea saada kohdilleen, on joskus ollut myös polttimossakin vika että on ollut vääntynyt halpis polttimo. h7 polttimot on sieltä minne ei aurinko paista
Oikeassa olit, ei ollut isoa vikaa. Otin umpion irti, etupuskuria ei tosiaan tarvinnutkaan ottaa tieltä pois, vaan ritilä riitti. Vaikein homma oli valoumpion alapuoliset kiinikkeet, joita piti painaa jollain meisselillä samalla.
Mitään häikkää ei näkynyt olevan niin asetin H7-polttimon helposti irtonaiseen umpioon. Umpio ja muut osat takaisin kiinni autoon ja tadaa - valokeila näyttää niin kuin pitääkin.
Mielenkiintoista siinä, että noita on muutama vuosi ko. autoon tullut vaihdettua ilman vastaavanlaista valon suuntaus ongelmaa.
- Hooseitsemän
Joo, H7 polttimon saa asennettua niin, että asentoläpyskä jää reunan päälle.
AVE oli katsastuksessa ja katsastaja ihmetteli valojen suuntausta.
Olen myös irroittanut koko umpion saadakseni polttimon oikein kohdalleen.
Suosin nyt luvattua 3 vuotta kestäviä polttimoita. - maggara
Ahdas väli tosiaan suosittelen irrottamaan umpion tai akun akku tod. näk. helpompi
- palaakoHseiskatYhtenään
Ei saatana mitä kinnereitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949257Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki574826Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota431211Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154