Olen hankkimassa uutta tietokonetta ja siinä olisi ATI Radeon X300 näytönohjain.Kelpaako tämä näytönohjain pelaamiseen? pelihin joissa on hyvä grafiikka? onko kenelläkään kokemusta tai tietämystä?
ATI Radeon X300?
onko hyvä?
41037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Radeonit on paskoja, koska ne on tehty
nimenomaan Micro$oftin Direct X rajapinnalle.
Ne tukevat vendor-lock-inniä, ja M$:n teknofasismia.
Sitäpaitsi ovatpahan GayForce 6xxx kortit
vähintään yhtä nopeita, ja laajemmin tuettuja
ja bugittomampia.
Mielipide: osta GayForce 6600 tai 6800
useimpia pelejä pystyy pelaamaan.mikään tykki tuo ei ole ja uudet pelit eivät pyöri hyvällä grafiikalla.jos muuten tehokkaan koneen olet hankkimassa niin suorituskykyinen/"edullinen" näytönohjain voisi olla gf6600gt .taitaa 200eurolla saada.sillä pyörii jo uudet pelit hyvällä grafiikalla edellyttäen että kone muuten on tarpeeksi hyvä.on sekä pci-E että agp paikkaisena saatavana.
http://www.jathardware.com/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=42
toi on tavallinen X300, ei tee mitää, niiku X600 ja X800. paskoja, mutta kun puhutaan X600XT:stä tai X800XT:stä, on kortissa tehoa reilusti enemmä. Mutta jos et ole pro säätämään, ni suosittelen homovoimaa(GeForce) jotai 6600GT:ä.
HomoVoima se Miehen Tiellä Pitää (tm)
ololol
Kasvaa penis, kun vielä asentaa Linuxin
tai FreeBSD:n sen kanssa :D