båtskatt leder bara till problem

Finlandssvensk_och_villa

Detta hör kanske hemma på "veneily" men min finska är usel så hoppas det är ok här. Vet ni bättre forum man kan vända sig till så tipsa gärna.

Den nya båtskatten är ju absurd, 50hk uppåt beskattas och normen idag tycks vara 60 hk om man ska kunna använda den till annat än ta upp fiskenäten med. Ja jag är lite bitter, den drabbar bara oss vanliga medborgare och låter dom rika slippa undan igen.

För mig inverkar det hur? Jo, det är jag som har kört alla till sommarstugan i många år, och jag har kommit till att vi med vår nyligen införskaffade 40hk snurra är för tungt lastade så vi måste plåga motorn i lång sträcka för att få upp den i plan och slösa bensin och slita ut den.

Mindre båt har jag prövat på tidigare, det funkar inte för oss, saker kan jag köra flera varv, fast det tar 25 min till ön. Men när det gäller personer är det inte bara det att någon måste vänta över 50 minuter, vi är nämligen lite olika stora så det är inte roligt att ha sätta någon i den situationen och åka ett varv extra bara därför...

Naturligtvis blir det också irriterande att följa hastighetsbegränsningarna (ingen övervakar ju så... heh) och ifall jag följer dom är jag till förtret med vågorna då jag pinar den i 150 meter innan jag är upp i plan igen. Jag hade en gammal 60hk före, som gick sönder. Med den var det inga problem och inte nog med att jag då hade tålamod att följa hastighetsbegränsningar så drar den nya till och med lite mera bensin, det trots 20 år nyare och 20 hk mindre. Samma båt förstås. Jag skulle snåla och spara litet trodde jag... Men självklart för liten motor, gasen i botten hela tiden. Försäljaren påstod förstås annat, men han ville ju förstås sälja... iochförsig är det skatt på 50hk så bra jag prövade.

Men jag tänker då inte byta igen bara för att betala hundratals euro i skatt så... det får vara så här. Vi ryms alla i båten nu, jag bara fortsätter dra upp stora svallvågor för alla andra och förorenar mera. Eventuellt reparerar motorn mera. Och lite för fort lär jag köra då jag inte vill härja med att komma upp i plan igen.

Jag hade börjat vänja mig vid tanken att det är såhär för alla, tills jag såg detta:
http://yle.fi/uutiset/3-9160420

Man kan registrera i estland helt lagligt, det skulle jag till och med kunna göra, båten behöver ju inte ens befinna sig där, och det är säkert bra business för esterna. Så nu blir det vanligare med småbåtar också iomed skatten. Återstår bara att se hur jobbigt det är att göra så, är det enkelt, så varför inte.

Jag slår vad om att 0.5% högre bränsleskatt skulle ge 10x mera skatteinkomst än detta jycklande. Dessutom kan man själv inverka på den, till förmån för miljön. Det skulle jag inte ha något problem med, det drabbar alla likadant.

Mitt namn finns iallafall här:
http://www.adressit.com/moottoripyorat_pidettava_verottomina

Jaa... joo... snöskotrar påverkas ju inte ens...

Men vad tycker andra båtägare? Folk som faktiskt måste ha sin båt för transport borde ju iallafall kunna slippa denhär. Söndags körare har jag lite lättare att förstå, men det finns ju Estland för dom...

(Bäst att inte gå in på att rekommenderad motorstorlek på båtmodeller verkar också vara utgående från folk som bara leker med dom då dom är helt tomma, och inte faktiskt _använder_ dom. Men det är en helt annan sak, och ännu absurdare logik....)

4

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roddbåtare

      Det finns säkert några Finska kurser också i din kommun, men underskatta dig inte - skriv tappert på "veneily"-sidor. Du får många svar på dina frågor ock åsikter och ingen bryr sig om eventuella språkfel.

    • vifinnsmestav

      I det mesta som regeringen hittar på så är det ju den vanliga lilla människan som blir lidande.

      • Skattepojken

        Det beror på det att vanliga illa människor omfattar största delen av Finska folket - så kan staten maximera inkomster.


      • Skattepojken

        ...lilla....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe