Amurin Sähköpaja on huijausfirma

Höynäytetty

Joku amis tuli katsomaan meidän jääkaappia, kesti 5 minuuttia ja sanoi että oli rikki. Lasku 120 euroa! Voiko näin mielivaltaisesti laskuttaa asiakkaita? Noh, olkaa varuillanne jos harkitsette huoltoa tästä yrityksestä.

9

2307

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki.ei.kotona

      Jos et itse tajua niin ihan kohtuu hinta.

    • Rahaa.on.ku.roskaa

      Kyllähän tuollaisella hinnoittelulla tuntipalkoille pääsee

    • metusa

      Ei epäkuntoinen laite katsomalla kummene joten ei kannata pyytää ketään pelkästään katsomaan.

      • höynäytetty

        Niin korjaushan olisi varmaan maksanut uuden huippumallisen jääkaapin hinnan


    • viisas_kysyy_ensin

      Kai kysyit ensin hinta-arviota tuolle katsomiselle?

    • firmaanpettynyt

      Tilasin korjauksen liedelle, jonka uuni oli mennyt epäkuntoon. Meillä oli ostokuitti ja korjaus olisi mennyt takuuseen. Amurin sähköpajan huoltomies ihmetteli vikaa tunnin verran, eikä osannut sanoa mikä osa siinä on rikki. Jostain syystä liedestä oli poistettu tunnistekilpi, kun kone oli ostettu suuren ketjuliikkeen näytteillä olleena laitteena . Siihen perustuen huoltomies sanoi, ettei aio tehdä laitteelle mitään. Käynti maksoi meille 100 euroa, en ymmärrä mistä maksoin kun en saanut sillä rahalla yhtään mitää. Olin tilannut kuitenkin koneelle korjauksen. En saanut korjausarvioo, en mitään !!! En aio enää asioida ko liikkeen kanssa.

      • voi_näpit_palaa

        Liikkeille on annettu ohjeistus olla puuttumatta varasettuun tavaraan.


      • Anonyymi

        Totta kai käynnistä tulee lasku, vaikka korjausta ei tehtäisi. Sinä maksoit tämän ammattihenkilön ajasta ja lisäksi luultavasti kilometrikorvauksia?
        Kustannusarviota on vähän vaikea tehdä etukäteen, kun ei tiedetä missä vika piilee. Jos asiakkaan viesti on tyyliä "mun hella on rikki, tulkaa korjaan" niin siitä on todella vaikea laskea mitään arvioita, kun ei tiedetä edes mikä on hellan merkki.
        Lisäksi suuret liikkeet eivät yleensä poista tunnistekilpiä näytekappaleiltakaan tai jos näin tekisivät, niin eivät niitä myisi eteenpäin. Kannattaa reklamoida sitä tahoa, jolta hellan ostit.

        Mulla ei ole kokemusta tämän mainitun firman tavoista, mutta todella tökeröä tulla anonyymisti huutelemaan, että se on "huijausfirma" vain sen takia, että ovat laskuttaneet työstä. Minä olen vähän samantyyppisissä töissä ja kyllä käynneistä se minimilaskutus on 1 h eli jos käynti kestäisikin vain 5 min niin siitä laskutetaan vähintään 1 tunti ( kmkorvaukset). Tämä ei ole minkään yksittäisen työntekijän keksimä juttu vaan firman yleinen ohjeistus ja se on muuten todella yleinen! En muista koskaan työskennelleeni yrityksessä, jossa jyvitettäisiin laskut minuutilleen käynnin mukaan. Tämänkin tietäisitte jos reklamoisitte saamianne laskuja oikealle taholle sen sijaan, että itkisitte palstoilla.


      • Anonyymi

        ”jostain syystä poistettu tunnistekilpi”

        haisee siltä, että huoltaja joko pölli sen, se puuttui oikeasti ( hyvin outoa), huoltofirma
        halusi keikan itselleen tai
        valmistaja/ liike vältti sillä oman vastuun.

        Yleistyvä petos

        Jos hultokäynti/ arvio naksaa 100 euroa, summa on niin suuri, että se olisi pitänyt ilmoittaa asiakkaalle kysymättä etukäteen.

        voi hlvetin äijät miksi tää sama toistuu vuosikymmenestä toiseen?
        Miksi on niin vaikeaa ilmoittaa hinnoista etukäteen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1816
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      53
      604
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe