Minulla 61-v naisella diagnosoitiin keuhko- ja imusolmukesarkoidoosi vuosi sitten. Olin sairaalassa tarkkailussa sydänoireiden takia ja silloin löytyi keuhkokuvasta varjostumat. Olin äärettömän väsynyt jo aikaisemmin. Oireet olivat ensin tämä älytön väsymys, yöunen pituus 10-12 h, joskus jopa 14 h. Puoli vuotta myöhemmin tulivat nivelkivut, aamulla ei olisi kärsinyt kävellä. Sarkoidoosi arvot ovat vain nousseet koko ajan. Niveloireisiin söin 3 vko kortisonikuurin, joka helpotti oireita ja vähensi väsymystä jonkin verran , Pää selvisi eli aivoni olivat olleet 1,5 v kuin sumussa. Nyt pari viikkoa kortisononin syömisen jälkeen tuli tämä oksettava olo. Aamulla herään pahoinvointiin ja tätä oloa kestää nukkumaan menoon saakka. Päätä jomottaa myös silmien aukaisemisesta lähtien.
Onko toisilla tätä pahoinvointia ja päänsärkyä ?
Kuuluuko pahoinvointi sarkoidoosiin?
3
1232
Vastaukset
- Briittanen
Ei sarkoidoosi okseta mutta kortisoonin sivuvaikutuksena voi tulla. Kuurin lopetettu voi lähteä reippaasti hiuksia. On se sellanen myrkky. Mä käytän nivelkipuihin napromex tulehduskipulääkettä ja auttaa. Mulla ei nivelkipuja joka päivä,ne tulee millon vaan,välillä pitkiäkin taukoja mutta kun tulee, on kävely kuin vanhalla mummolla. On tää kyllä viheliäinen sairaus.
- näinajattelen
Itse sairastuin sydänsarkoidoosiin 2008,sitä edelsi kauhea väsymys ja hikoilu.Nyt kun vuosia on kulunut,oloni on tasaantunut,kortisonikuurista on vuosia aikaa.Kyllä kortisonin vaikutukset kestää vuosikausia,ennenkuin ihminen niistä palautuu.Kannattaa suunnata aina katse kotiin kun sairastuu sarkoidoosiin,itselläni on vahva epäily syy-yhteydestä kosteusvaurioihin.Eli voiko kotonanne olla jotain ongelmaa,joka sairastuttaa?Muuton jälkeen oireet ovat hävinneet,oloni on kohentunut vuosien myötä.
- Anonyymi
Sarkoidoosiin kuuluu nimenomaan oksentelu ja pahoinvointi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1644401
- 263203
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1382721- 252318
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.602204Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191898Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301714Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.641320Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341171