Ihan mielenkiintoinen peli, jos on joskus tykännyt pelata näitä rakentamispelejä niin voisi suositella tätä Planet Coaster yhdeksi hankinnaksi. Tosi monipuolinen peli, pelissä voi mennä huvipuisto ihmistenkin mukana pitkin huvipuistoa. Peli on tosin niin yksinkertainen että kyllästymiseen pelaaminen loppuu aika äkkiä mutta se oman huippuhienon huvipusiton tekeminen on se juttu varmaan mikä kiehtoo, aikansa.
Yksi kysymys vaan tullut mieleen pelatessa.
Näiden huvipuistolaitteiden hajoaminen niin pitääkö ne aika-ajoin huoltaa, maksaa se jokin summa ja toinen asia siihen liittyen kun se laite lopullisesti hajoaa niin siihen ei auta kai sitten mikään enää? Noiden laitteiden huolto kestää aivan järjettömän kauan, en ole nähnyt muuta keinoa kuin poistaa huvipusito laite sitten ja laittaa uusi tilalle.
Laitteen hajotessa sinne laitteisiin jää ihmisetkin vielä eikä voi korjata eikä tehdä mitään, vähän outo juttu että miksi se on noin tehty..
Toinen havainto pelissä on roskikset, pitääkö ne aina poistaa ja laittaa vaan uusi roskis tilalle? Miksi peliin ei ole tehty jotain huvipuisto huoltoa joka suorittaisi noita hommia. no pitää kai pelissä olla jotain tekemistäkin..
Asiasta toiseen.
Suosittelen stemiä pelien hankintaan, mun kokemusten pohjalta.
Koska peleistä voi saada tietyin ehdoin rahat takaisin jos peli ei ollutkaan mielenkiintoinen, hieno palvelu. Eikä muutenkaan tarvitse tilata mitään dvd levyjä postitse vaan lataat pelit aina. Itse pyysin palautuksia monista peleistä ja kaikista olen saanyt mutta Planet Coaster riitti sen verran mielenkiintoa että siitä mielellään voi maksaakkin.
4/5 Melkein täydellinen, muutamia varmaan vähän keskeneräisyyteen liittyviä puutteita pelissä.
Planet Coaster pelaavia
2
150
Vastaukset
- Planet.Coaster
Pelissä on hallinta paneeli vasemmalla alakulmassa.
Sieltä voi ja pitää lisätä huvipuistoon huoltomiehiä, siivoojia ja sitten voi laittaa näitä viihdyttäjiä.. Hallintapaneelista voi seurata koko huvipuiston kehittymistä taloudellisesti ja työntekijöiden edistymistä. Vähän kun pelailee niin tulee nuo tutuiksi kyllä. Huvipuiston saaminen tuottavaksi vaatii kyllä vähän säätämistä, hintojen ja laitteiden jonojen hallintaa, korjaukset jne.
Kumman koukuttava peli, vuoristoratoja on kiva rakentaa ja niitä on monen tyyppisiä että mielenkiinto säilyy kyllä pitkään. Alkuun kun noita rakensi, huvipuistoja niin törmäsi jossain vaiheessa siihen ongelmaan että kaikki kadut menee tukkoon ihmisistä että vinkkinä, tee huvipuistosta heti alkuun avara ja tilava liikkua äläkä plokkaa rakentamisilla pelivaraa laajentaa huvipuistoa.
Pelissä voi muokkaa ja luoda melkein mitä vaan, on nähty vaivaa tuon pelin tekemiseen kyllä.
Hyvä peli pitkiin aikoihin 5/5. - Planet.Coaster
Outoa pelissä on kun jossain vaiheessa tulee sellainen tilanne vuoristoradassa että vaikka missään ei ole mitään vikaa, korjaaja on käynyt monta kertaa korjaamassa niin silti matkustajat vaan istuu vaunuissaan ja koko vuoristorata on ns jumissa, matkustajat ei mene eikä tule mihinkään suuntaan ja tulee ihan järkyttävät jonot :)
Ratkaisu tuossa on ainoa mitä olen keksinut on sulkea rata ja avata uudestaan käyttöön.
Joskus myös priority pass kaista ei toimi, kukaan ei pääse sieltä tulemaan jossain vaiheessa ja sieltä alkaa kertyä jonoa. Ratkaisu poistaa se jotuskaista vaan kä'ytöstä ja taas kaikki pelaa hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713075
- 922855
- 512095
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201555- 151339
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51318Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131263- 181230
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241222