Paloturvallisuus ?

Onko pakokaasuahdettu (turbo-) dieselmoottori riski veneen sisämoottorina ?

Mitä on tehtävissä kun ahtimen rikkoutuessa moottori ryntää hallitsemattomasti, kunnes lämpö hajottaa koneen tai kampikammiosta loppuu öljy.
Onko ainoa keino vain katsella sivusta ja toivoa että vene ei pala ennen koneen sammumista ?
18395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ainoa keino on tukkia ilmansaanti.
Yleensä se vaatii ilmanputsarin poistamisen ja jonkin kovemman esineen tukoksi, pelkkä muovipussi vain vilahtaa sisään.
Vaatii muuten aikamoista rohkeutta mennä räpläämään rajattomasti huutavaa konetta, sieltä kun saattaa hyvässä lykyssä tulla joku sisuskalu lohkon läpi ja aika lujaa.

Käytäntö taitaa olla että odotetaan ja 'rukoillaan' onnellista lopputulosta.

Äänestä
  • Anna sille jäykkää kalua, imee, kuin pubi ruusu ahnaasti ja väsymättä!

    Äänestä

Että mitä? Melkein kaikki venedieselit ovat turboahdettuja nykyjään. Miksi moottori ryntäisi hallitsemattomasti jos turbo hajoaa? Jos turbo hajoaa niin tehothan siinä tippuu ensimmäiseksi. Just ajelin pari viikkoa paatilla jossa oli kaksi isoa turbodieseliä konehuonessa enkä ymmärtänyt pelätä yhtään. Toinen koneista oli vielä ns kuivalla putkella eikä se poltellut mitenkään edes vierestä.

Äänestä

wanha diesel tarvitsee toimiakseen polttoainetta ja happea. Jomman kumman poisto sammuttaa koneen. Eli ilmansyöttö tukkoon tai hitaammin kone hiljenee kun sulkee dieselin tulon.

Äänestä

Volkkarin dieseleissä oli 80- luvulla ongelma kampikammion huohotinputken koossa. Muutaman kerran teki passatti tempun jossa ilm. em ongelmasta johtuen alkoi mennä öljyä imusarjaan ja tietysti sitä kautta myös sylinteriin. Moottori tuli hulluksi eikä kaasun asemmolla ollut mitään väliä. Pakoputkesta tuli jumalaton savupilvi ja auto kiihtyi eikä sammunut edes avaimesta. Ainoa konsti oli tuossa tilanteessa jarruttaa ja pakottaa sillä moottori seis. Sen jälkeen auto lähti normaalisti käyntiin mutta 1 tai 2 hehkutulppaa oli aina sökönä tämän jälkeen. Tuo hulluksi tulo tapahtui kun ajoi päälle 120 jonkin aikaa ja taisi olla vielä talvikelit ja ehkä huohotin jäätyi umpeen. Ei tuolla ilmiöllä kyllä ollut mitään tekemistä turbon kanssa. En kyllä hoksaa miksi turbolla varustettu olisi sen turvattomampi kuin ilmankaan.

Äänestä
  • Muutamat vastaajat eivät näemmä ole edes ymmärtäneet ongelmaa.
    Kun turbosta hajoaa vaikka vaan pala alumiinisiivistöstä, öljypumpun painama öljy kulkeutuu imusarjaan ja toimii polttoaineena, siihen ei sitten tehoa mikään muu kuin edellä esitetty ilmansaannin tukkiminen.

    Tuntuu kummalliselta että näin yleisestä ongelmasta on näin vähän tietoa, vaikka internet on pullollaan esimerkkejä, myös huviveneiden tulipaloihin johtaneista tapauksista.

    Aloittakaa vaikka haulla - diesel engine runaway - ja ymmärrätte mistä on kyse.

    Äänestä

  • Vanhemmissa vapaasti hengittävissä kun saastelaki vaati kampikammion tuuletushöyryjen joudettavaksi uudelleen kiertoon, saattoi joskus käydä että kone rupesi käymään kampikammiohöyryllä.
    Sen sammuttaminen oli helppoa vaikka nyppäämällä huohotin letku irti, eikä öljymäärä ollut niin suuri että palamista olisi tapahtunut pakoputken ulkopuolellakin, kuten ahtimen hajotessa.

    Äänestä

En ole nähnyt yhdenkään turbon hajoavan niin, että runko olisi hajonnut totaalisesti. Yleensä roottori tuhoutuu ja se siitä, paloja voi mennä imusarjan kautta palotilaan, mutta ei se kiihdytä moottorin menoa millään tavalla. Suurimassa osassa dieselmoottereita on sähköinen sammutus joka toimii kun painaa nappia....

Siinä vaiheessa kun kone alkaa käydä kampikammion voiteluöljyhöyryillä, minäkin voi alkaa heitellä voltteja.

Äänestä

Eikös volvon pikku D koneet syöneet öljyä omaan tahtiin ja hieman ryntäilleet?

Äänestä

Passattimiehen kokemuksella öljysumu on oiva energia moottorille ja se todella tulee hulluksi ja veneessä ei sitä saa sammumaan jarrulla kuten autossa. Olin syömässä ranassa jossa linkin vene paloi ja voisin väittää, että jos lasikuituvene syttyy eikä siinä ole konetilassa automaattisammutusjärjestelmää niin vitsit on vähissä. Tuo iso moottorivene syttyi perästä ja ihmiset poistuivat nopeasti. Palokunnan tulo keski 20-30 min ja siinä vaiheessa sammutusyritykset olivat yhtä tyhjän kanssa. Lopulta hinasivat merelle palamaan. Se on ainoa konsti ja palaa vesirajaan asti. Viereinen Bava syttyi lämmöstä ja masto suli 2 m kannen yläpuolelta yht'äkkiä ja romahti alas. Palon syystä ei tietoa mutta patahuoneesta se syttyi koska alku lähti perästä. Peruuttelivat laituriin ja sitten roihahti.

Äänestä

Mitä, jos tekisi sulkuventtiilin ahtimen öljysyöttöön, ni ei ainakaan sieltä saisi poltettavaa?.

Äänestä
  • Hyvä idea. Se pitäisi vielä tehdä automaattiseksi, koska kyseisessä tilanteessa tuskin normi ihminen löytäisi mitään katkaisijoita... Tai sitten olisi iso polttoainesyötön HÄTÄkatkaisija -nappi keskellä kojetaulua. Sulkisi polttoainesyötön ja samalla turbon öljyn.

    Äänestä

  • atomiinusplus kirjoitti:

    Hyvä idea. Se pitäisi vielä tehdä automaattiseksi, koska kyseisessä tilanteessa tuskin normi ihminen löytäisi mitään katkaisijoita... Tai sitten olisi iso polttoainesyötön HÄTÄkatkaisija -nappi keskellä kojetaulua. Sulkisi polttoainesyötön ja samalla turbon öljyn.

    Suosittelen sinun jäävän kotiin tai tyytymään ahtamattomiin moottoreihin, ettei ala ahdistamaan!

    Turbot ovat olleet merikäytössä jo yli 93 vuotta, skenaariosi riski on mitätön, samaa luokkaa jos asteroidi tipahtaa päällesi veneillessä.

    Jos olen mielestäsi väärässä voitko antaa tilastollista faktaa asiasta, minä en muista onnettomuuksia tästä asiasta, meripelastus raportoineista saatikka onnettomuustutkintalautakunnan tutkimuksista?

    Vai oletko foliohattu mies tai kukkahattu täti?

    Äänestä

  • jäitähattuun kirjoitti:

    Suosittelen sinun jäävän kotiin tai tyytymään ahtamattomiin moottoreihin, ettei ala ahdistamaan!

    Turbot ovat olleet merikäytössä jo yli 93 vuotta, skenaariosi riski on mitätön, samaa luokkaa jos asteroidi tipahtaa päällesi veneillessä.

    Jos olen mielestäsi väärässä voitko antaa tilastollista faktaa asiasta, minä en muista onnettomuuksia tästä asiasta, meripelastus raportoineista saatikka onnettomuustutkintalautakunnan tutkimuksista?

    Vai oletko foliohattu mies tai kukkahattu täti?

    Olet tainnut pudota kehityksestä kun esität moisia väitteitä.

    Onnettomuustutkintaselostuksia löytyy jos vain viitsisit luulojesi lisäksi hakea ja riski on sitä luokkaa että on päätynyt jo säädöksiinkin.
    Turboahtimia on todellakin käytetty vuosikymmeniä, patenttikin myönnettiin 1905 , mutta millaisissa moottoreissa.
    Kehitys on vienyt dieselien ominaistehot tasolle josta muutama kymmenen vuotta sitten ei osattu edes uneksia.
    Ennen ja osin nykyäänkin dieselit mitoitettiin käyttötarpeen mukaan ja niin että koko tehoalue oli käytettävissä, nykyisin kun teholukemat ovat osa myynnin tehostamista, moottorit viritetään niin suurille ahtopaineille että turbon "herättämiseen/saasteiden hallintaan tarvitaan lisäksi jopa mekaanista ahdinta, lisäksi vain harva huvivene- tai vastaava moottori kestää jatkuvaa täyttä tehoa, lämpöongelmat tulevat vastaan eri tavalla kun litrateho on alle 5 hv tai yli 100 hv.
    Esimerkkinä erään valmistajan moottorimalli, max teho 260 hv / jatkuva teho 190 hv, sama moottori erilaisella virityksellä, maksimi/jatkuva teho 160 hv, ei tarvitse olla mikään ropelihattu ymmärtääkseen mikä ero noilla on ajettaessa jatkuvasti täydellä teholla.

    Niin että jospa heräisit ja päivittäisit itsesi hieman lähemmäs nykyisyyttä ja keskityt asiaan etkä muiden arvosteluun.

    Äänestä

Pysäyttääkö hiilidioksidi-sammuttimen tyhjentäminen moottorin ilmanottoon ryntäävän dieselin?

Äänestä

Suosittelen paria kiloa dynamiittia konehuoneeseen ja laukaisin kaasukahvan viereen, tällä sammuu varmasti, vai?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


konekauhuinen kirjoitti:

Onko pakokaasuahdettu (turbo-) dieselmoottori riski veneen sisämoottorina ?

Mitä on tehtävissä kun ahtimen rikkoutuessa moottori ryntää hallitsemattomasti, kunnes lämpö hajottaa koneen tai kampikammiosta loppuu öljy.
Onko ainoa keino vain katsella sivusta ja toivoa että vene ei pala ennen koneen sammumista ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu