Voiko olla migreeni?

Päänsärkyä

Saan joskus voimakkaita päänsärkyjä. Esim. tänään aamulla oli kellon soidessa vielä normaali olo, mutta melkein saman tien alkoi kamala kipu. Sitten alkoi oksettaa, jalkoja heikotti, oli vähän pyörryttävä olo ja menin kalpeaksi. En oksentanut, mutta maha meni ripulille ja joutui käydä vessassa pari kertaa. Otin aamun aikana 2 Buranaa ja sitten särky vähitellen meni ohi, mutta koko päiväksi jäi väsymys ja jomotus päähän.

Mietin vaan, että voiko tämä olla migreeniä. On minulla ennenkin ollut tällaista. Joskus ei meinaa mennä ohi Buranallakaan. Voi vain maata sängyssä. Kaikki äänet, valo ym. ärsyttää. Eniten pääkipua tulee ehkä aamuisin ja öisin.

Minulla kyllä silloin tällöin on ns. jännityspäänsärkyä, mutta se ei ole niin voimakasta kipua kuin tämä vaan enemmän tasainen "vanne" pään ympärillä.

Olen nyt 31 v. ja ensimmäisen kerran näistä kärsin ehkä 20-vuotiaana, mutta sitten oli monta vuotta väliä. Noin 30-vuotiaana on alkanut taas tulla. Joskus on kerran tai pari kuussa, joskus kerran viikossa, joskus on parin kuukauden tauko.

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiollase

      Mene lääkäriin, niin asia selviää.
      Varaa rohkeasti aika, koska sinun ei tarvitse silloin olla kipeä. Migreeni selviää haastattelussa.

      • Päänsärkyä

        Kiitos vastauksestasi. Meillä on varmaan vuoden alussa työterveystarkastukset, niin jos voisin siellä ottaa asian puheeksi. Tai sitten varaan ajan jo ennen sitä. Kyllä tässä aina säikähtää, kun tulee kova pääkipu ja vielä pahoinvointia ja pyörtymisen tunnetta päälle. En ole oikein tiennyt, onko tämä migreeniä vai muuten vain voimakasta päänsärkyä. Tässä yksikin yö ehkä kuukausi sitten heräsin kovaan pääkipuun ja nousin ottamaan särkylääkettä. Alkoi samalla heikottaa ja oksettaa. Korvissa soi ja jalat menivät veltoiksi. En meinannut päästä kävelemään takaisin sängylle.

        En ole tähän mennessä ollut vielä niin huolestunut, koska sillä tavalla tämä ei ole rajoittanut elämääni ja kohtauksissa on ollut välillä jopa kuukauden, parin tauko. Mutta välillä on sitten ollut parikin kertaa viikossa. Kohtaukset ovat sattuneet tulemaan enimmäkseen yöaikaan tai aamuyöstä ja viikonloppuisin ja en ole joutunut olla töistä pois.

        Pitää mennä lääkäriin, koska olisi hyvä saada varmuus asiaan. Ei tarvitse yksinään miettiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2701
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2390
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2036
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      789
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      712
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    Aihe