Oon 13 v muija ja oon omistanu peräpukamat nyt 3 vuotta. Oon yrittäny jo melkeempä kaikkee. Ne lähtee ain joskus jopa kuukaudeks mut aina ne takasin tulloo. Oon jo vhä kyllästyny tähä touhuu, haluisko joku kertoo jotain mitä voisin tehä, et nää lähtis.
Teinipukamat
Gargang
8191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vieraile vaikka lääkärillä. Harvempaa täällä sun persepukamat kiinnostaa.
Oon 13 v nuija ja oon omistanu perseen nyt 3 vuotta. Oon yrittäny jo melkeempä kaikkee. Se lähtee ain joskus jopa kuukaudeks mut aina ne takasin tulloo. Oon jo vähä kyllästyny tähä touhuu, haluisko joku kertoo jotain mitä voisin tehä, et tää lähtis?
Hauska oot :D
Peräpukamista ei vitsaile kukaan jolla ne on, neo vittumaiset ja pelottavat, yhtä vähän naurattavat ku joku keuhkosyöpä. Täytyy vain koittaa välttää istumista niin paljo ku suinki, Liikunta pitää perseen kunnossa
Juuri noin kaikenlainen kävely auttaa pukamien hoitoon ja myös pysyy poissa kun vain muistat liikkua.
Valitettavasti niitä on vaikea välttää niiden joiden verisuonten laatu on helposti venyvä. Toki liikuntaa on hyvä juttu lähes kaikkeen. Silloin ne tulehtuvat pitää käyttää voiteita joita saa apteekista. Tärkeä on pitää suolen toiminta hyvänä eli riittävästi kuitua, hedelmiä, marjoja yms. ravintoon. Yleensä se on myös ns. sukuvika. Kun ne ovat tulleet, niin ei ne itsestään pois enää lähde. Olen itse joutunut käymään leikkauksessa jossa ne poistettiin. Se on hyvä uusitumista ajatellen. Nykyisin on monia tapoja niiden poistamissa. Yleisin on kai niiden hirttäminen. Peräpukamia on kahdenlaisia tai voidaan todeta sisäisiä tai ulkoisia. Itse vältän "kovaa vatsaa" ja juon iltaisin juomaa johon on lisätty Pergorion jauhetta vähäsen. Se pitää suolen toiminnan kunnossa. Toki myös syön oikein. Olen tullut nykyisi hyvin toimeen eikä ne enää häiritse elämääni. Leikkaus ei auta pitkään eli uusiutuvat nopeasti ellei huolehdi suolen säännöllisestä tyhjennyksestä ja riittävästä ulosteen pehmeydestä. Pitää käydä "kakalla" joka päivä ja mielellään myös samoihin aikoihin esim. aamulla tai iltaisin.
En muistanukkaan tuollaisen vaivan olemassaoloa. Kiitos Jumalalle ettei minulla peräpukamia ole!
itselläni oli myös 15-vuotiaana peräpukamat, harvinaista mut ei mahdotonta teineillä