Ennenkuin lähden koeajamaan

fiatforever

Löytyykö palstalta ketään, jolla olisi kokemusta 4-veto twin-air Pandasta. Pannuhan on siinä on 0,9 ja tehoja 85 hp. Arveluttaa kyllä tuo asia. Olen ajanut sijaisautoilla, joissa on ollut nykysuuntauksen 3-pyttyisiä ja pitää revittää, että pääsisi liikkumaan. Alavääntö kun on kateissa.
Renkaanpotkijoiden vastauksia en kaipaa.

8

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiatpandacross

      Löytyypä hyvinkin! Tilasin viime tammikuussa, ja huhtikuussa sain ajaa Pandan kaupasta kotiin. Se on 90-heppainen Cross-versio.

      Miten vahvaa alakierrosvääntöä mahdat kaivata? Pandassa on 6-vaihteinen loota, ja kaikkiin ajotilanteisiin löytyy varmasti käypäinen pykälä. 2000 kierrosta minuutissa on sopivasti vääntöalueella, vaikka kaksipyttyisen käynti tasoittuu kunnolla vasta sitä korkeammilla kierrosluvuilla.

      Vaihtamisopastin kehottaa valitsemaan isommalle jo alle kahden tonnin, mutta turbokoneella on niin kiva vedättää kierroksia, että en noudata opastime "Shift up" -ohjetta ennen kuin viiveellä.

      Kaksi pyttyä on tietysti auton moottorille poikkeuksellisen vähän, mikä tuntuu tärinänä. Myös käyntiääni on erikoinen, tyhjäkäynnillä putputtava, kiihdytettäessä moottoripyörämäinen terhakka surina. Maantienopeuksilla 5. ja 6. vaihteilla kone käy vakaasti, ihan kuin nelipyttyiset.

      Panda on kaikesta päätellen laatuauto, vaikka tietyt ratkaisut kertovat halpuudesta. Vilkaise http://www.fiatforum.fi/viewforum.php?f=1 - olen kertoillut kokemuksiani nimimerkillä "Neljällätassulla".

    • fiatisti58

      Meillä menee ihan notkeasti vm. 2005 Pandalla ajellessa, eikä tarvitse revittää.

    • LandPanda

      Toukokuussa vaihdoin 2008 mallin 4-veto Pandan uuteen 85 heppaiseen. Vanhassa ei ollut mitään valittamista, paitsi tehottomuus. Akun vaihdatin kerran ja muutamat lamput piti vaihtaa. Uusi on tosi pirteä pörpöttäjä, monet kyydissä olleet ovat luulleet dieseliksi. Vääntöä riittää ihmeen pienillä kierroksilla. Vaihdossa sain vanhasta ihan kohtuullisesti ja muihin merkkeihin, käytettyihin, oli tarjoukset ihan kohtuullisia tai naurettavia (Laakkonen).

      • fiatforever

        Kiitos vastauksista ja hyvää joulun aikaa. Käympä sitten tutustumassa.


      • LandPanda

        Se Pandan ihmemoottori on muuten 2-pyttyinen. Lieneekö alavääntö sieltä kotoisin.


    • hoohoo_

      Panda kiihtyy paremmin liikenteessä kuin Pösö ja Citikka. Tehoakin lähtee Pandasta enemmän kuin Pösöstä ja Citikasta. Kokeileppas itse!

      • hoohoo_

        Ja ainakin Peugeot 206 1998-2003 malleissa on kallis remppa verrattuna sellaiseen laatuautoon kuin Fiat Panda 2005.


      • Fiatpandacross

        Kiihtyvyys on varmasti peruste siinä missä muutkin asiat, mutta millainen mahtaa olla Pikkupösön nelivetomalli? Juuri 4x4 on Pandan valttikortti. Todellisia kilpailijoita on vain Suzukilla ja hinnan kannalta Dacialla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe