Mikä olisi hyvä maito

Kun pöydässä on pötyä ja kyyliä (jos lapsia kyttäämässä lahjojaan) kyllä, niin mitä maitoa tarjota porukoille? Piimä ei ehkä sovi kaikkien pötyjen kanssa?
Kävisikö kalalle valkoinen maito ja kinkulle punainen? Entä navettamaito?
Miksi muuten lapsia lahjotaan jouluna. Risujahan niille vintiöille pitäisi paketoida.
9270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Laktoositon rasvaton maitojuoma juotavaksi ja kahviin. Kiehu Laktoositon punainen riisipurolle.

1Äänestä

Kevyesti kuplainen ja maustamaton, raikas vesi maistuu minusta parhaimmalta perinteisellä suomalaisella jouluaterialla. Lähde-, kaivo- tai vesijohtovesikin kelpaavat myös.

En muista, olenko tällä vuosisadalla edes nähnyt maitoa jouluaterialla, piimää en taatusti ole nähnytkään.
Kotikaljaa tehtiin ja tarjottiin myös joulupöydässä.
Kahvin kanssa voisin mielelläni ottaa tilkan maitoa ja riisipuuro on tietysti keitetty maitoon, kun nautimme sitä aamupäivällä.

Jos maitoa pitäisi tarjota, ostaisin varmaan vähärasvaista.

Oletteko te maistaneet ja kokeilleet kookos- ja muita korvaavia maitotuotteita?

Äänestä
  • Ellei joulupöydässäni ole maitoa punaisessa purkissa, sen joulun peruuttaisin välittömästi. Sama se onko Arlaa, Urlaa, Valiota, Sekundata kunhan on täys,maitoa.
    Vettä juo vain vangit, vettä ja leipää. Myös kehonsa ja mielensä vangit vapaudessa.

    Äänestä


  • Mahd.täyteläistä kirjoitti:

    Ellei joulupöydässäni ole maitoa punaisessa purkissa, sen joulun peruuttaisin välittömästi. Sama se onko Arlaa, Urlaa, Valiota, Sekundata kunhan on täys,maitoa.
    Vettä juo vain vangit, vettä ja leipää. Myös kehonsa ja mielensä vangit vapaudessa.

    Mahd.täyteläistä kommentoi asiaa omien tarpeittensa ja oman käsityksensä mukaan: "Vettä juo vain vangit, vettä ja leipää. Myös kehonsa ja mielensä vangit vapaudessa."

    Leipää ei kovin paljoa taida monikaan syödä kunnon päivällisellä.

    Ketkäs ne maitoa juovat ja mihin maito on tarkoitettu?
    Emot ruokkivat pentujaan omalla maidollaan. Niin äiditkin imettävät lapsiaan. Sitä punaista maitoa tuottavat lehmät vasikoittensa juotavaksi eli lehmänmaito on nuoren vasikan ruokaa!

    Maidosta valmistetaan myös monenlaisia juustoja ja sitä käytetään ruoan valmistamiseen ja leipomiseen. Voitakin kirnutaan maidosta.

    En tiedä Suomen lisäksi muuta Euroopan maata, jossa tarjoiltaisiin maitoa ruokajuomana aterialla. Saattaa niitä olla, vaikkei näin äkkiä tule mieleen.

    Äänestä

Ruotsista ostetut maidot parhaita, niistä meidän vatsa pitää.

Äänestä
  • Minun vatsa sietää hieman kaikenlaista rautanauloista piikkilankaan ja raa^asta läskistä lento-oravaan.

    Äänestä

eikähän se ole juustiportin pitkään säilyvä maito joka on tehty uusilla laitteilla joka takaa maidon sälyvyyden piiiitkäään

Äänestä
  • Juustoportin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joulupötylään kirjoitti:

Kun pöydässä on pötyä ja kyyliä (jos lapsia kyttäämässä lahjojaan) kyllä, niin mitä maitoa tarjota porukoille? Piimä ei ehkä sovi kaikkien pötyjen kanssa?
Kävisikö kalalle valkoinen maito ja kinkulle punainen? Entä navettamaito?
Miksi muuten lapsia lahjotaan jouluna. Risujahan niille vintiöille pitäisi paketoida.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu