Jos tietää, että nainen kaipaa ja ikävöi? Tai jopa rakastaa häntä? Onko aivan sama, jos nainen itkee itsensä uneen melkein joka yö? Jos ei miehellä ole tunteita....onko silloin aivan sama, vai miettiikö mies koskaan miltä naisesta mahtaa tuntua? Miltä se tuntuu, kun ei pidä ja toinen rakastaa? Onko mies koskaan huolissaan toisen olosta? Haluaako koskaan helpottaa naisen oloa?
Onko miehelle yhdentekevää
miettinyt
291557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jos mies ei tiedä sitä.
Jos miehellä on sydän paikallaan niin naisen tuska ei ole yhdentekevää.
Jokaiseen vastaisin, että tuskin piittaa, ikävä kyllä.
Teeppä niin kuin äitini opetti (en koskaan kuunnellut, ole siis viisaampi); etsi mies joka pitää sinusta mahd paljon, ja varmista että sillä on paljon rahaa ja lyö sen kanssa hynttyyt yhteen.
Niin kaikki viisaat naiset tekee, ei pidä liiaksi tunteella mennä, tulee vaan sydänsuruja! :)
Se saattaa loppua lyhyeen kun aletaan kyselemään liikaa asioita jotka ei kuulu muille.
Voin sanoa vain omasta puolestani että ei todellakaan ole yhdentekevää.
1. mies ei ole ajatustenlukija, eikä siis yleensä tiedä
2. tieto ei ole yhdentekevää, on hienoa tietää että on rakastettu
3. moni mies on herkkä naisen itkulle
4. mies ei yleensä osaa/voi helpottaa naisen oloa
Naisena voin sanoa, että minulle on ainakin täysin yhdentekevää jos joku mies josta en ole itse kiinnostunut, kaipaa ja ikävöi minua. Miksi sen pitäisikään kiinnostaa...??
Siksi että jotkut osaavat huomioida myös muita ihmisiä. Itsekin arvostaisit jos joku toinen auttaisi sinua vaikka hänen ei olisi pakko. Jos et itse auta toista niin et voi olettaa toistenkaan auttavan. Esim. jos joku katkaisee kadulla kaatuessaan jalkansa ja et auta häntä, niin ajattele miltä tuntuisi kun itse olet avuttomana muiden pällisteltävänä ja kaikki vain kävelisivät sinusta ohi naurahtaen.
Juuri noin. Minua kylmää nykypäivän tunnekylmät ihmiset, jotka eivät näe omaa napaansa pidemmälle. En yhtään ihmettele, että parisuhteet ovat niin lyhyt kestoisia, kun on vain minä ja minun tarpeet, sellaisen ihmisen kanssa on vaikeaa löytää yhteistäsäveltä.
Niin ja vielä että jos jollakin on rohkeutta tunnustaa tunteensa sinua kohtaan, niin sinun on osattava näyttää arvostuksesi vaikka et hänestä välittäisi. Tämä auttaa häntä eteenpäin ja antaa mahdollisuuden jatkaa elämäänsä alkurysäyksen jälkeen vahvempana. Jos taas et osaa arvostaa, niin painat häntäkin alas samalla. Sitten jos itse olet vastaavassa tilanteessa että osoitat ihastuksesi jollekin, niin et sinäkään todellakaan toivo että se toinen ottaisi viestisi vastaan kuin se olisi lähes merkityksetön. Sen sijaan jos hän on asiallinen ja kannustava niin sinullekaan ei jää siitä pahaa fiilistä. Ilman toisen arvostusta tuollaisessa tilanteessa et välttämättä edes jaksa etsiä uutta mahdollisuutta. Kaikki eivät ole niin vahvoja ottamaan vastaan välinpitämättömyyttä, vaikka itse olisitkin. Siksi on tärkeää olla toista arvostava etenkin silloin kun hän sen ansaitsee.
Jatkuvat hiljaiset ohi menot ovat välittämistä?
Samaa mieltä olen tässä asiassa.
Ei se merkitse jollei tiedä sellaista tapahtuvan .
Voihan sitä tuntea vaikka mitä. Sääliä, ahdistusta jos ei tunne samoin. Kammotusta jos toinen kamala. Onhan noita vaikka mitä.
Tuskin miettisin miten hän voi jos tuntisin jotain noista. Eikä se tarkoita mitään tunnekylmyyttä.
Riippuu miehestä. Miehän on monenlaisia, aivan kuten naisiakin.
Aivan yhdentekevää, jos kysymyksessä nainen, joka on pitemmän aikaa tyrkytellyt itseään, vaikka aikoja sitten on ilmoitettu, että ei voi vähempää kiinnostaa. Sinä olet rasite elämässäni, siis sama, kuin viittä kiloa paskaa tyrkytettäisiin suklaana.
Onneksi sitten häivyt elämästäni!
Mistä hän voi tietää tunteistani, jos ette ole puhuneet ? Mikä estää puhumaan tämän miehen kanssa ? Jos hän merkitse paljon elämässäsi, niin tee selkeä aloite hänelle puhumalla. Kun eihän tässä ole paljon hyötyä ajatella asioita, joista et tiedä.
Voit my myös unohtaa tämän miehen ja löytää jokin toinen, jos tämä tilanne on mahdoton selvitellä. Jos pystyt tehdä jotain tai edes kokeilemaan, niin tee se. Ihan varmistakeseen tilannetta.
Mutta kysymys kuuluu :miksi itket miehen perään jolle olet yhdentekevää? Katse ylös ja nauti sun elämästä. Ehkä kohtaat joku päivä hänet jolle et ole yhdentekevä vaan rakas.
Onko illuusio; ajattelen, jos olisimme yhdessä, olisin tullut kotiin, en haikailisi mitään.
Jotkut ihmiset saavat sen tunteen aikaan. Kodin.
Mutta näyttelet, olet huumeidenkäyttäjä. Kokeillaan yksi päivä. Miten menee. Mitä oikein ajattelet, sittenkö, kun jään pois töistä. Mulla on ehkä hermot jo menny tai ehkä läydänkin jonkun ihan tavallisen, joka ei käytä aineita
Ei varmaan ole samantekevää kun toinen kaipaa ja oottaa. Mutta tietääkö tämä toinen mikä on tilanne.
Kokemukseni mukaan (olen siis itse se nainen) se ei ole yhdentekevää, vaan mies pitää sitä hyvin epämiellyttävänä.
Yhdelle voi olla yhdentekevää, toiselle ei. Jos hän ei tunne samoin ja olet itse häneen lääpälläsi voi se häntä vain ärsyttää.
Miten lääpälän olo näkyy? Onko kieli ulkona, silmät päästä pullistuneet, lhätt kovasti. Voi oikeesti olla sydärin oireita.
https://www.youtube.com/watch?v=2NiOqqSpH_0
:<
Sanot että mies tietää tunteesi, mutta ei siitä huolimatta ota yhteyttä.
Joten vastaus on: EI, mies ei välitä sinusta edes sen vertaa, että lähettäisi sääliviestin.
Mies pitää sinua hirveänä riesana, perskärpäsenä josta ei meinaa päästä millään eroon.
Kysy siltä mieheltä.