Alkoholi ja toimeentulotuki

Soteuudistuu

Suomi kansainvälistyy.
Alkoholin ostaminen tulisi kieltää henkilöiltä, jotka saavat toimeentulotukea tai työkyvyttömyyseläkettä. Olisi kohtuullista kohtuukäyttäjien kannalta , että jokainen maksaisi työ- tai pääomatuloansioilla
alkoholin käyttönsä. Kotimaisen juopon elättäminen verorahoin on tuottamatonta ja turhaa ja lisää entisestään veronmaksajien kuormaa ja lainanottoa.
Kotimaisen juopon toimeentulotuet menevät ryyppäämiseen, jonka jälkeen kalliit erikoissairaanhoidot lopputuloksena työkyvyttömänä kuolema alkoholisairauksiin lisäksi elinaikanaan poliisin säilöönotot ja selviämisasemat. Oulun seudun kallein potilas on ollut haimatulehduspotilas tehohoidossa liki 200 tuhatta euroa.
Tätä ennen alkoholisoitunutta on tuettu asumistuella ja toimeentulotuella , jotta voisi ryypätä kaupungin maksamassa kaksiossa.
Maailma muuttuu.
Suomi on muuttunut jo 20 vuodessa paljon. En todellakaan usko, että ns. alkoholismista johtuvia fyysisiä sairauksia ja säilöönottoja kustannetaan Suomessa ikuisesti , vaan henkilö ohjataan jatkossa laitoshoitoon tai karenssiin tukien osalta tai sairaanhoito evätään, mikäli ei noudata päihdehoito-ohjelmaa.
Suomi tulee muuttumaan enemmän Yhdysvaltojen kaltaiseksi terveydenhoidon suhteen samoin kansalaispalkka takaa tietyn tulotason, loput hyväntekeväisyyden varassa.
Se on selvää, että vaikka asuntojen hinnat tulevat laskemaan , niin asunnottomuus tulee kasvamaan ja hyväksytään osaksi yhteiskuntaa.
Vertaa muiden länsimaiden tilanne,
Suomesakin opitaan hyväksymään ghetot, asunnottomuus, köyhyys osana normaalia yhteiskuntaa.
Paljon kannattavampaa kansantaloudellisesti on tukea raittiita maahanmuuttajia ja pakolaisia ja kouluttaa heidät matalapalkka alojen siivous- ja hoivatyöhön ja edulliseksi työvoimaksi rakennusalalle.

9

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latvaheikki

      Asiallinen avaus. Viisauden sanoja.

    • 235352523

      Ei kukaan lue noin pitkää ja huonosti kirjoitettua tekstiä. Koska kukaan ei ollut vastannut kirjoitukseesi niin kävit vielä itse vastaamassa itsellesi Latvaheikki-nimimerkillä.

    • asdfh333

      Copy-pastea ja lisäksi paskaa.

    • Tylsää luettavaa. Hei yp nyt hereille! Kuuleeko kukaan esim Johanna Aalto?

      • Haukan

        Hmmm...ylläpito? Juu kyl ne poistelee kattomatta sisältöä, mutta tämä ilmianto/automaattipoisto on täällä nyt päivän sana.
        Pistäs piruuttas ne nimet julki.

        Katotteko samu sirkan joulua?


      • Haukan kirjoitti:

        Hmmm...ylläpito? Juu kyl ne poistelee kattomatta sisältöä, mutta tämä ilmianto/automaattipoisto on täällä nyt päivän sana.
        Pistäs piruuttas ne nimet julki.

        Katotteko samu sirkan joulua?

        Tarkoitat varmaan vaikkapa Maarit Saloa? Kyllä näitä on


    • Juopoilla on työllistävä vaikutus. Ilman juoppoja moni tavallinen ihminen olisi vailla työtä. Esimerkkejä: Poliisit, Ensihoitajat, Sossutantat, Sairaanhoito, Panimot, Alkot. Tuossa vain muutama esimerkki. Eli aloittaja on aivan yössä. Hyvää joulua kaikille paitsi Tissulle ja päivystävälle sontasepolle. Santtukaan ei näytä olevan edes humalassa, haistan hengityksesi tänne asti. Mitä annoit avokille lahjaksi?

    • puohitie-ss

      Tuo on hyvä idea. Me puohitien työläiset voisimme alkaa tekemään rahakasta sivubisnesta alkamalla myymään Suomen ja Oulun lukemattomille loispummiretcuille viinaa, kun eivät sitä muualta saa.

    • eihaittaaa

      Se on sen ajan murhe jos maailma-Suomi muuttuu

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      313
      27403
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2314
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      202
      1671
    4. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      41
      1592
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      156
      1586
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1341
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1028
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      942
    9. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      44
      913
    10. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      96
      910
    Aihe