Onko muilla kokemuksia selkeästi verisestä limatulpasta tms. kohdunkaulan pienestä verenvuodosta ennen synnytystä? Viikko sitten pyyhin vessareissulla kirkkaanpunaista verta pari paperillista ja säikähdin tosissaan. Vuoto ei kuitenkaan jatkunut. Kipua tai suppareita ei esiintynyt. Laskettu aika on ylitetty jo viikolla, mutta kontrolliaika on vasta rv42. Neuvolassa epäilivät limatulpaksi tms., mutta itseä mietityttää, että onko varmasti kyse vain vaarattomasta jutusta.. Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Verinen limatulppa
Tytti
24515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ennen ekaa synnytystäni limatulppa irtosi kutakuinkin yhtenä klönttinä. Se oli semmonen kananmunan keltuaisen kokoinen verensekainen limapallo. Kun klöntti oli irronnut niin sit valuin vielä pari tuntia sellasta ihme räkää jossa oli välillä ihan kirkasta vertakin vähän. Esikko syntyi n30h limatulpan irtoamisen jälkeen. Toka ei ole vielä syntyny mutta limatulppa irtos jo pari päivää sitten. Tällä kertaa limaa valui pitkin päivää. Välillä tuli sitä "räkää", välillä hyytyneitä veriklimppejä ja välillä semmosta ruskeaa limaa jota tulee usein kun menkat alkaa loppua. Tällä kertaa limatulpan irtoamisen yhteydes on mielestäni ollu enemmän kirkasta verta ku ekalla kerralla. Kipua tai suppareita ei ole ollu kummallakaan kerralla.
minulla oli pari viikkoa ennen synnytystä n. rv 38 kirkasta vuotoa ja säikytti pahasti! yhdynnän jälkeen alkoi niin että tippui norona reisiä pitkin. siitä suoraan autolla sairaalaan ja hysteerisenä synnytysosastolle. mutta eipä ollut mitään! oli vain hiussuoni katkennut, näitä kuulemma sattuu hyvin paljon! veritulppa irtosi rv 40 laskettunapäivänä ja seuraavaan aamuyöhön mennessä olin synnyttänyt.