Hyvästi puna-armeijan kuoro

Tosi upeasti lauloivat.
7138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuskin on vaikeaa saada kuoroon uusia jäseniä. Kyllä se säilyy edelleen.

1Äänestä
  • Useita hyvin ikäviä murheellisia viestejä on tullut tältä pallon puoliskolta joulun aikaan. Nyt sitten tämä lentokoneen putoaminen Mustamereen Sotshin edustalla.

    Puna-Armeijan kuorolaisista osa koki kovan kohtalon. Kaksi kertaa olen live konserttia ollut kuuntelemassa täällä Kaakon Kulmalla. Mikäli konsertin tasoa ymmärsin, korkeatasoisesta, harmonisesti laulavasta kuorosta oli kysymys.Harvoin täällä todella tasokkaita kuoroja esiintynyt.

    Aika kulkee eteenpäin, uskon kuoroperinteen jatkuvan uudessa kokoonpanossa,
    kyllä uusia laulajia varmasti kuoroon löytyy jatkamaan perinnettä. Jäihän kuoron jäsenistä osa osallistumasta matkaan, joten perinne säilyy tahtotilan jatkuessa.

    Äänestä

Niin kuin tuossa toisessa ketjussa muistelin, niin muistoja menneiltä vuosikymmeniltä herättää aina kun katson ja kuuntelen Venäjän armeijan kuoroa. Varmaan kuorossa on jo ikämiehinä muusikkoja ja laulajia, jotka lauloivat 70-ja 80-luvuilla.
Tosiaan aika usein maailmaa ovat pysäyttäneet maanjäristykset ja jokin tällainen joulunpyhien aikaan. Jumala puhuu tavalla ja toisella.
Kuuntelin illalla linkin kautta löytyvän konsertin.
Olen kyllä slaavilaisen musiikin ystävä.

1Äänestä

Muistan kerran kun minua pitkään kuulusteltiin Jumalan sanan alussa salakuljetuksesta 1980-luvun ja tiukkailmeisiä koppalakkeja hääri ympärilläni ja sitten ympärillä hiljeni. Paikalle jäi vai kaksi kuulustelijaa. En hyväksynyt tulkkia, koska en luottanut sellaiseen vaan päätin pärjätä omillani.
Oli se vaikuttava ja ikimuistoinen tilanne ja kesti tunteja. Lopussa kuulustelija tuli vaisummaksi ja hiljaisemmaksi. Ihmetteli, että miksi minä nuori ihminen en vaikuta pelokkaalta ja mikä voima sinussa oikein on.
Vastasin että en minä pelkää, ihmisiä me vain tässä ollaan ja te teette työtänne ja minulla on kyllä kanssani voima joka ei torku ei nuku. Kuulustelijoita selvästi väsytti. Kysyin sitten että pelottaako teitä. Mies vastasi että kyllä pelottaa jos Amerikka hyökkää maahamme ja voithan sinäkin olla yksi vakooja.
Jotain selitin että en usko se tänne kukaan hyökkää ja en ole heitä vakoamassa.
Lopussa kaikki päättyi niin, että kuulustelija paljasti potevansa sydänvikaa ja on kahden pienen lapsen isä. Pyysi muistamaan rukouksin, että jos minun Jumalani voisi vaikka tilanteessa auttaa.
Täytyy sanoa, että vaikka elettiin kylmänsodan aikaa ja poliittinen tilanne oli mikä oli, niin lopulla tuohon kuulustelutilanteeseen laskeutui sellainen rauha ja joka ei jäänyt edes näiltä KGB:n kuulustelijoilta aistimatta. Jotenkin he mykistyivät ja menivät lukkoon. Lopulla pääkuulustelija sanoi, että tämä työtilanne ja yö ei koskaan unohdu hänen mielestään.
Sain vielä pääsyn työpaikalleni, kulkulupa annettiin. Käteltiin ja lupasin muistaa miestä ja perhettä rukouksin.

1Äänestä

Tuo militaristissävyinen kuoro olisi syytä lopettaa tai ainakin muuttaa se siviiliasua käyttäväksi kuoroksi. Voisihan se sittenkin esittää samoja lauluja. Menestys tuskin siitä kärsisi
Tuollaisen aika on jo ohi.

Äänestä

Puutun tuohon kuorolaisten asuun. Sen tulee pysyä entisellään. Asu on oleellinen osa tuota kuoroa.

On ihmeellistä jos ei selvitetä tuon onnettomuuden syytä Mustalla merellä.
Kyseessä on ilmiselvä kostoisku venäläisiä vastaan. Onnistumista ei vaan haluta myöntää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MummuTohmajärveltä kirjoitti:

Tosi upeasti lauloivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu