Liekö ollut sanomalehti Karjalainen, joka muutama påivä sitten kirjoitti, että tuleva sote-satkaisu lopettaa Outokummun terveyskeskuksen vuodeosaston ja Liperi saa Okulaisista lisäpotilaiita. Miksi näin on käymässä? Siksi, kun meidän "kunnanisät -ja äidit" eivät halunneet meistä joensuulaisia... Olette nyt selityksen velkaa... Kiitos!
Kuinkas sitten suu pannaan?
Tanaka
311202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tietääkö SOTEsta kukaan tarpeeksi, tai höykösen pöläystä kuinka p-karjalassa asiat hoidetaan. Minusta tämä lie yksi tehokkaimmista keinoista autioittaa tehokkaasti pienet maaseutupitäjät..
Kunnanisät viis veisaa asioiden menosta kun ei omakohtaista riesaa uusista asioista tule...
Savon sotessa palkataan /vakinaistetaan sosiaali-terv.puolen työpaikkoja,ryssän alusmaakunnassa pohjois-karjalassa juuri päinvastoin.
Siunsote butjetti tehty tarkoituksella niin tiukaksi (meidän päättäjät mukana )että kunnan joutuu jatkossakin maksumiehiksi.
Huhun mukaan olette kuulleet puhuttavan varmana tietona pötypuheita.
Höpöttelyä harrastetaan näillä sivustoilla todella paljon. Ajanvietettä Alma-Median tyyliin.
Rahat pois. Kukaan ei ota täydestä höpötyksiä
Kansanhuvista parhaita nää sivut.
Ei näitä ota kukaan vakavasti
Terveyskeskus mihinkään poistu.
Karjalainen ajaa Joensuun etuja.
Karjalaisen soopaa. Joensuu-trollit taas vauhdissa
Ei se ollut Karjalaisen soopaa! Sen soopaa oli, joka valehteli muistaneensa kuulluksi olettamaansa.
...on luullut jonkun kuulleen tuttavansa lukeneen Karjalaisesta jota ei tilaa koskaan varman luulopuheen.
Tyypillinen persujen lepakkototuus.
Eipä haittaisi jos meniskin kiinni, vuodeosasto muistuttaa lähinnä kirpputoria tai huonekalukaupan varastoa. Pöytiä ja kaikkea sälää huoneissa liikaa ja potilaat niiden seassa, hoito mitä sattuu ja milloin sattuu henkilökunta muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta tökeröjä sekä välinpitämättömiä.
Suursiivous ja yleistä ryhdistäytymistä vaatisi vuodeosasto toimiakseen kunnolla..
Perussuomalaisten kunnallisvalekampanjassa on päätetty hyökätä kaikkea vastaan. Nyt ovat terveyskeskuksessa työskentelevät kohteena.
Kadulla puhuvat toista ja täällä pilkkaavat ihmisiä.
Vaalipäällikkö vetelee naruista.
Kamelinvarvas kirjoitti asiaa ilman pienintäkään viittausta politiikkaan, Politikoikaa omissa ketjuissa vai onko ymmärryksesänne vikaa kun joka paikkaan on sotkettava politiikkaa..
Terveyskeskuksen sisällä on paljon turhaa kamaa ja se luo epäsiistin kuvan paikkaan, siivous ja turhan tavaran poisto olisi paikallaan.
Henkilökunta on asiakaspalvelussa jossa on huomioitava potilaat sekä omaiset, harvalla se vaan onnistuu hoitajista joukossa on helvetin tylyjä yksilöitäkin...
Tiesitkö, että siunsote hankkii itse KAIKKI UUDET kalustot/astiat/vaatteet kaikkiin sotetoimipaikkoihin!!Kunnat myy ENTISET huutokaupalla .
Että se siitä "säästöistä" siunsoteen siirtyessä!
Varautukaa kunnat vuosittaisiin lisäkustannuksiin tämän järjettömyyden myötä.
Ja päättäjät ovat hiljaa.
Uusiminen ja järkiperäistäminen on paikallaan maksoi mitä maksoi.
Terveyskeskuksen toiminnan tehostus lienee myös listalla ja ulkopuolinen valvonta omavalvonnan tilalle myös paikallaan..
Siunsote vähentää Okulta 14.7 veroäyriä.
Tarvittaessa butjetin ylittyessä on lupa lisälaskuun jonka päättäjämme ovat hyväksyneet yksimielisesti.
Elekeepä haukkuko liikaa okun päättäjiä,tämähän siun sote on karannut kuntapäättäjien käsistä jo.
Monet palvelujen hinnat nousi okussa jo vuodenvaihteessa , syy ,pitää yhtenäistää taksat???.
Se on totta kustannukset nousee, kuka maksaa, tuleeko nousut käyttäjien taksoihin.
Okun päättäjät lähtivät keskeneräiseen siunsoteen tietämättä / kysymättä mitä muutos maksaa.
Silmät ja korvat ummessa.Taas.
Kuulehan. Siun sotea ei vielä ole olemassa, eikä kukaan tiedä sen lopullisia kustannuksia. Varteenotettavia laskelmia on, mutta kukaan ei voi etukäteen tietää kaikkea vastaantulevaa. Se on vähän niin kuin vanhempasi, kun siittivät sinut. Onnellisia ajatuksia oli, mutta sitten elämässäsi teit ratkaisuja uudelleen joka päivä.
Yhden kunnanlääkärin ja häntä avustavan sairaanhoitajan aikaan ei ole paluuta.
Kaikki tapahtuu siun sote nimikkeen alla, pakka on tuhannen sekaisin ja tietoa ei ole on paljon avoimia kysymyksiä joihin vastaukset tulee jos tulee.
Siun sote on suuri kupla, pyörää yritetään keksiä uudelleen mutta siitä syntyy neliö ja näinollen on täysi fiasko jo syntyessään
Rakkaat päättäjämme KEPUlaisia kun ovat suurimmaksi osaksi eivät paljoa välittäneet mihin päänsä työnsivät, liekö osa edes ymmärtänyt asiaa suurpiirteisestikään kun hyväksyi kaiken.
KEPU toimii Okussa ja koko valtakunnassa diktaattorin ottein silloin ei pienistä ihmisistä ole heille kuin haittaa ja heidän hyvinvoinnistaan ei paljoa välitetä. Porvari on porvari ja KEPU on päässyt suuren rahan makuun KOKOOMUKSEN siivellä sekä sokaistunut näin ollen mammonan mahdista aivan totaalisesti.
Sinäpä+sen+sanoit:
"Kukaan+ei+tiedä+sen+lopullisia+kustannuksia".+NIINPÄ!
SELLAISEEN+LÄHDITTE+MUKAAN+säkkipäässä.+Hoidatko+omaa+talouttasi+samoin?
Pahimmillaan+siinsote+romuttaa+kuntamme+talouden+kun+jäljelle+jäävä+vero%+ei+riitäkään+ja+päälle+tulee+siunsoten+lisälaskut.
Mitä+tehdään+esim.tyhjiksi+,kunnan+piikkiin+jääville+sote-rakennuksille?+Useat+työpaikat+poistuu+jonka+myötä+verosumma+vain+vähenee.
Kusessa+ollaan+sano+minun+sanoneen.
Muistaako kukaan okulin?
Tai sen ajan,kun liperi "vejätti" outokumpua 10-0?
Olispa nyt outokummun herrat viisampia,että ottaa se maksun takas,jos niin kävisi,että vuodeosasto liperiin.
Mutta liperi on sen verran ketmu kunta,että taas outokumpua "vejättää",jos niin käy.
Hyväuskoisia vedätetään kunnolla puoluekantaan katsomatta näin kävi Okulin aikaan niin käy nytkin. Meidän viisaat päättäjämme kuitenkaan ole ottaneet opiksi eivät välitäkään kun suurin osa päättäjistämme on KEPUja joilla on taipumus porvareina riistää ihmisiä...
Oikeassa olet. Perussuomalaisilla on totuus melonin ja omenan koosta, lepakoiden verenkiertojärjestelmästä ja paljosta muusta.
Jos persut olisivat saaneet päättää, ei keskussairaalaa olisi saanut rakentaa Niinivaaralle. Sehän on niin kaukana kaikesta ja vielä korkealla. Jos persut olisivat saaneet päättää, ei ihmisiä saisi sairaalassa leikata. Aina ei voi tietää, onnistuuko leikkaus. Tiedättehän, että on totta: Monia ihmisiä on kuollut leikkauspöydille. Jos persut olisivat saaneet päättää, junaa ei olisi keksitty. Pääseehän niin paljon ihmisiä matkustamaan yllättäen ja heiltä lupaa kysymättä. Jos persut olisivat saaneet päättää, ei rokotteita olisi otettu käyttöön. Nehän saattavat aiheuttaa joillekin ihmsille sivuoireita.
Tässä alkua.
Onko Thaimaassa rutto vai kolera valloillaan
Olin
Joku sano tässä ketjussa taksat on noussu siunsoten myötä.niin on.
Uusia palvelumaksua on tullut, ne johtuu yhtenäistämisestä.
Jos jossakin kunnassa on ollut palvelumaksu,joita ei ole ollut muilla,nyt se tasapuolisuuden nimissä tuodann kaikille.
Esim. Okussa meni maksulliseksi terveyskeskuksen seniorikuntoutus,
5€viikko tekee 50viikossa 250€ aikamoinen lovi pieneläkeläisille.
Toivotaan parempaa,huonolta näyttää.
Hän vouhkaa täällä muka tietämällä asioista.
Mitä on saanut viimeisten neljän vuoden aikana aikaan? Ei mitään.
Säkkipäässä lähdettiin siunsoteen ja maksetaan siitä vielä kova hinta.
Tän pvän Karjalaisessa se kerrotaan.Siunsotessa ei valinnanvapaus toteudu,eikä sitä halutakjaan.H.H sen siunaa, Vehviläiaen mieliksi.
Minun käsitykseni/pelkoni asiassa on, että Okun terkkarista tulee ennen pitkää pelkkä ilmoittautumistoimista, josta saa lähetteen sitten milloin mihinkin.
En luota mihinkän tällaiseen siun sote tyyliseen yhteisöön, jossa päätösvalta on kuitenkin enemmistöllä eli suur-joensuu-iluusio-toimikunnalla.
Liperi rakensi uuden terveyskeskuksen,mutta kaikilla kyliltä ei ole kyytiä edes terveyskeskukseen. Joten moni siirsi terveyskeskus palvelut okuun ennen siunsotea.
Mutta eipä moittineet palveiluita,kuten liperin palveluja mollasivat.
Joten liperin kunta pääsee helpomalla siitäkin ja eivät lähetä tutkimuksiin,vaikka olis aihettakin ja liperi taas nauraa!
Näin poistetaan liperissä ongelmat,että kasataan edelleen okuun.
Niinpä, viisas pääsee vähemmällä ja valinnanvapaus tuo potilaan parempien liikenneyhteyksien myötä meille, palvelut lienevät samaa tasoa Liperissäkin eli samaa peruskauraa kaikkialla.
Okun tk kaipaisi pientä päivitystä 1980 luvun ulkoasuun, siivous / raivaus ylimääräisistä huonekaluista ja pieni pintaremontti raikastaisi ilmettä samoin henkilökunnalle pitäisi teroittaa hyvän asiakaspalvelun tärkeydestä...