Katselin Jouni Ohtamaan videota https://www.youtube.com/watch?v=B71R1LrWH-E
Järvi kivisen järven takana. Videolla on kuvaa kartasta joka näyttää alueen oleva erityisen pirstaleinen lampineen ja kannaksineen. Tulee mieleeni ajatus että kuinka työlästä on pitää oma sijaintinsa ajantasalla kun kaikkialla "näyttää samanlaiselta" noin niinkuin yhtäkkiä ajateltuna. Sama, oman sijaintinsa tiedostaminen on haasteellista muissakin paikoissa, maastoissa jossa ei ole näkyvyyttä kauaksi ts. kiintopisteet ovat vähissä. Nykytekniikka tulee avuksi gps:n muodossa paikannuksessa mutta arveletteko että Ohtamaa ei olisi tuolla Vätsärissä sellaista käyttänyt vaan pelkästään karttaa? Kuinka itse käytätte gps:iä apuna vai oletteko pelkästään kartan ja kompassin varassa?
Kartalla pysyminen
3
179
Vastaukset
- 540359854
Ohtamaa vaikuttaa aika "tekniselle" kaverille, joten arvataan, että hän on gepsin aktiivinen käyttäjä. Toisaalta onhan Vätsärissä retkeilty ja liikuttu pitkät tovit ennen gepsejäkin ja harva sinne on hävinnyt, joten kartallakin pärjää, mutta kyllä siihen saa mainitulla alueella tiheämpään katseitaan luoda kuin jossakin muussa Lapin kolkassa.
Itselläni on aikanaan 20 eurolla ostettu mummo-gepsi, johon voi asettaa viisi kiintopistettä ja vempain näyttää välimatkan mainittuihin. Näyttää myös nuolella suuntaa minne sattuu ja mihin suuntaan kannattaa eksyä. On sellainen viimeinen hätävara jos sattuisi pahemman puoleisesti kartalta putoamaan. Oikeata tarvetta laitteelle ei ole vielä ollut.
Jos harrastaisin vielä talviretkeilyä hommaisin oikean GPS:n. Nykytilanteessa mennään ilman. Eikä se pieni eksyminenkään aina pahasta ole jos ihminen on fyysisesti kunnossa. On tavallaan terapeuttista ja opettavaista välillä hieman hortoilla ja hätäillä, että missä tässä mahdetaankaan olla. - gpsmukana
Olen usein eksynyt reissussa eli en ole tiennyt tarkkaa sijaintiani. Mutta määrätietoinen eteneminen kompassisuuntaan johtaa aina sellaiseen maastokohtaan, missä sijainnin päättely onnistuu. Vätsärin järvistä en tiedä. Jos niitä on useita, paikallistaminen voi olla hankalaa.
Talvella homma voi olla vaikeampaa erityisesti metsäisillä taipaleilla. Ei ole mitään kiinnekohtaa maastossa.
Näistä syistä pidän mukanani gps-laitetta. Sen avulla on helppo paikallistaa oma sijainti. - Eräretkeilijä
Tuolla on niin paljon erikoikoisia ja muotoisia järviä, jokia ja puroja sekä tuntureiden huippuja, että itsensä paikallistaminen on melko helppoa kokeneelle retkeilijälle. Kompassilla ja kartalla pärjää, mutta kun näkyvyys menee todella huonoksi, on GPS-laitteesta tietysti hyötyä. Metsässäkin pysyy hyvin suunnassa, kun katsoo säännöllisesti kompassia tai ottaa kiintopisteen jostain korkeammalta (aurinko, kuu, tähdet).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2102793
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252659En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.771743Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2331305Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631288- 471098
- 991001
- 108841
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6823- 46823