pikaisesti neuvoja???

kaninhaluava67

Mitä teen olen jo kauan halunnut kainia varmaan jotain 3 vuotta, mutta vanhempani eivät suostu vaikka kuinka kinun. ....väittävät vaan että en hoitaisi sitä niinkin en hoida koiraanikaan,mutta kun se koira on jo ihan vanha ja haisee vaikka pesen sitä se on jo 11 vuotta. Ja kyllähän minä sitä koiraa hoidan. Olen ainoa kuka käyttää sitä...Pitäisikö minun näyttää vuoden ajan kuinka hoidan hyvin koiran ja kaikki? Ja se myös että minulla on ollut noin 3 vuotta sitten kani❤mutta kun en hoitanut sitä niin äiti antoi sen pois. Ja se sano että kun en hoitanut sitä niin en saa uuttakin. Mutta siitä on niin kauan aikaa......eikö voisi edes antaa uutta mahdollisuutta????Olin hyvä hoitaja vein sitä ulos leikin koulutin. .....vaikka olinkin niin pieni ja ainoa asia jota en jaksanut aina oli ainoastaan kakka astian tyhjentäminen. Tiedän että se pitää tyhjentää ja kyllä minä sitä myös tyhjensi. ..mutta eihän se olisi iso ongelma vanhemmille kuin se olisi mun huoneessa maksaisin kaikki itse.....Help me??????

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläkitise

      Miten niinj maksaiist itse, kun vanhempasi maksavat KAIKKI sinun kulusi legopalikoista hammaslääkäriin!
      ja se, ettet jaksa hoitaa koiraa kertoo että et varmaankaan jaksa hoitaa muutakaan, tyydy vaan pehmonalleen vielä seuraavat kolme vuotta, niin ehkä sitten... ja johan olet saanut yrittää kanin kanssa. taidat kyllästyä herkästi, kyllä vanhempasi sinut tuntevat ja tietävät, mitä jaksat ja mitä et

    • lellipentu_

      Siis.. Sinulla oli kani josta et huolehtinut joten vanhempasi antoivat sen pois ja nyt haluat uuden tilalle.. Just. Kaiken lisäksi se oli 3vuotta sitten ja olet halunnut kania 3 vuotta? Olisit hoitanut kaniasi kunnolla niin et olisi nyt tässä tilanteessa. Koira on vanha ja haisee? Tiesitkös, että kanitkin vanhenee ja mahdollisesti alkavat haisemaan? Mitäs sitten?
      Maksaisit itse? Millä rahalla? Entä jos kani sairastuu ja tarvitsee äkki' lääkäriä, ja lääkäri maksaisikin vaikka 200 euroa? Onko sulla säästössä sen verran rahaa? Kani tarvitsee myös ISON häkin, kunnollista roukaa(ei mitään markettien festivcalia tai best friendiä jne). Osaatkos leikata kanin kynnet?
      Mitä jos kanilla on hampaissa vikaa ja niitä pitää käydä vähän väliälääkärissä lyhentämässä?

    • SalaperäinenS

      Mun mp on, että vanhempasi sinut oarhaiten tuntevat ja jos et hoida koiraakaan kunnolla, ei sinun kuulukaan saada kania. Koiran hoitamisessakaan ei riitä että se pääsee kerran päivässä pihalle ja saa ruokaa. Kani on aivan yhtä vaativa kuin koira! Ja siis sinulla oli kani, jota et hoitanut, mutta nyt halyat uudeen tilalle!!??
      Terv: 13.v tyttö joka omistaa sekä kanin että koiran

    • itsellänionkani

      Jos et ole hoitanut aiempiakaan lemmikkejä niin et varmaan pysty hoitamaan tuleviakaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9944
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      41
      5404
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5013
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3841
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3403
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      46
      3216
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2926
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      70
      2627
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2593
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2503
    Aihe