tai kuuroutuminen koiralla. Itselläni on kohta 10 vuotias pieni vanha herra. Nivelrikko vaivoja on alkanut ilmaantumaan, eikä jakseta enää kirmata ulkona niinkuin ennenvanhaan..:)
Tuo kuulopuolikin alkaa heiketä..enää ei kuule ovella koputtavia vieraita ja useimmin vain korottamalla omaa ääntäni saan reaktion aikaan esim. pissalle lähdöstä.
Onko teillä kokemuksia siitä, että millaiseksi koiran elämä muuttuu, kun kuulo heikentyy..? Vaikuttaako koiran olemukseen tai mielialaan..?
Tuo kuulopuolikin alkaa heiketä..enää ei kuule ovella koputtavia vieraita ja useimmin vain korottamalla omaa ääntäni saan reaktion aikaan esim. pissalle lähdöstä.
Onko teillä kokemuksia siitä, että millaiseksi koiran elämä muuttuu, kun kuulo heikentyy..? Vaikuttaako koiran olemukseen tai mielialaan..?
Vastaukset 9
Vanhimmat
tuttujeni koira. se oli vanhoilla päivillään niin kuuro, että omistaja joutui juoksemaan metsässä koiran perässä, kun ei voinut koiraa käskeä odottamaan. sinänsä kyllä tyhmää laskea irti koiraa joka ei kuule. sehän voi jäädä helposti vaikka auton alle.
Minul oli koiravanhus,jonka kuulo oli huonontunut,se oli lähes kuuro, eipä se päällepäin näkynyt häntä häiritsevän, aamulla ulos lähtiessämme jouduin joskus jopa herättämään koiraa, siis ihan ravistelemaan, kun ei kuullut kun kutsuin.
on 15 v mummokoira, joka on lähes kuuro. Silti se on pirteä ja elämänhaluinen.
Lisäksi mulla on 1 v täysin kuuro koira. Käsimerkeillä me komunikoidaan. Koira on todella sosiaalinen, ystävällinen eikä kuurous tunnu haittaavan sitä yhtään. Meillä on iso juoksutarha, jos se saa juosta ja metsälenkillä koira pysyy aina näkö etäisyydellä. Olen myös huomannut se käyttävän katseensa lisäksi nenäänsä ja se reagoi maan tärinään.
Toisinaan joudun herättämään sen. Se ei koskaan säikähdä vaan on suunnattoman iloinen.
En mistään hinnasta luopuisi kuurosta koirastani ja vanhuskin saa elää niin kauan kuin elämä on kivaa. Kyllä se näkee koiran silmistä, kun elämä ei enää ole kivaa.
Hajuaistihan se kaikkien tärkein aisti koiralle on! (toisin kuin meille ihmisille)
Kannattaa ainakin käyttäytyä rauhallisesti ja pitää koiraa ulkona silmällä, koska se ei kuule!
...vaikkei kaikkea kuulisikaan - hajuaistihan se on voimmakkain koiran aisteista. Edellisen vanhan koirani kanssa kommunikoin käsimerkeillä niin pitkään kunnes näkö oli ok, mutta sitten senkin heiketessä pärjättiin ihan hyvin. Huomasin usein että koiran kuono alkoi nukkuessa liikkua, haistoi että nyt emäntä on lähellä, ja se on vissiin merkki jostain...
Nykyinen pappanikaan, ei aivan kaikkea (ole koskaan) kuullut - isot korvat kun sen estää, mutta hän elääkin hajujen maailmassa. Lenkillä ollessa päänahka valahtaa silmien päälle, ja herra menee kuono maassa kiinni, milloin liikennemerkkejä päin, milloin mitäkin, jos minä en olisi ohjaamassa. Mutta ei tunnu haittaavan - aina on yhtä iloinen hännän heilautus, että voihan moka, mistä se tuokin ilmaantui...
Kaverillani oli kuuro bortsu. He pärjäsivät viittomalla. Kyllä kuuron koirankin voi päästää vapaaksi jos sille on opetettu kontaktin pitäminen. En minä huutele koirieni perään lenkillä vaan ne pitävät minuun kontaktia. Jos menen niiltä pois näköetäisyydeltä alkaa vimmattu hakeminen.
näinhän se on, et koira seuraa paljon omistajan kehonkieltä ja osaa lukeakin sitä vallan mainiosti. Minun koirani esim. iltakahvia ryystäessäni seuraa juomistani ja kun vien kupin tiskipöydälle,ni koira odottaakin ovella jo iltalenkille lähtöä, vaikka kellonaika vaihtelisikin.
Et kyyyyl pärjää huonokuuloisenki koiran kans oikein mainiosti..=)
meidän 15-vuotias kuuro lassie haukkuu aina kun se menee koppiin joskus myöhään illialla
Minulla on ollut useita koiria, joilla on kuulo mennyt vanhemmiten. Sanon aina, että taisivat vaan olla onnellisia, kun eivät enää kuulleet emännän määräyksiä/mäkätystä :). Omalla pihalla ja metsässä saivat olla vapaana, mutta ei sitten enää esim. metsäteillä, joilla oli pienikin riski, että tulee autoja takaapäin. Koirat oppivat yllättävän nopeasti myös "viittomakieltä". Ja jos ei ole katsekontaktia, voi kiinnittää koiran huomion esim. tömistämällä maata jaloilla (minnun koirilla ainakin toimi huomion kiinnittämiseksi). Ei koira "ymmärrä" kuuroudesta kärsiä, mutta kannattaa välttää esim. ottamasta takaapäin fyysistä kontaktia, ettei se turhaan säikähdä.