On se kumma juttu kun immeiset valittelee ettei lukot toimi taikka keskuslukitus sekoilee ja ikkunat aukeilee itekseen.
ÖLJYTKÄÄ NIITÄ LUKKOJA.
Immeiset lykkää kyllä kaikennäköisiä lukkosula mömmöjä lukot täyteen ja samalla pesevät kaiken öljyn pois lukoista ja ihmettelevät miksei ne toimi ja ovat rikki.
Laittakaa joka pesun jälkeen ja mieluusti siinä välissäkin tujaus lukko tai ase tai vaikka ompelukoneöljyä lukkoon niin häiriöt taatusti loppuu.
Kyllä sitä vois itekkin tehdä autonsa etteen jotain eikä vaan odottaa seuraavaan huoltoon jossa ei välttämättä edes lukkoihin kosketa.
Tämä pätee myös Jaapanilaisiin kulkineisiin.
Lukoista!
8
1565
Vastaukset
- RRepe
Vuoden 96 jälkeen en ole työntänyt avainta auton oven lukkoon - en ainakaan muista niin tehneeni. Minulla kulkee taskussa semmoinen mötikkä jossa on kaksi nappia, auki ja kiinni. Sen lisäksi siinä toki on vempain jonka voi työntää virtalukkoon kun on ensin niillä napeilla avannut ovien lukot ja oven avauksen jälkeen ängennyt itsensä sisälle kabiiniin.
Lukkojen kanssa siis ei ole ollut ongelmia. Aikaisemmin ennen kyllä, kun lukot olivat mekaanisia ja niiden sylinterit talvisin jäätyivät ja jämähtivät.
Kauko-ohjain on myös uudessa Octaviassani, ja lukkojen öljyämisen olen tyystin jättänyt huollon vastuulle. Kuuluhan se huolto-ohjelmaan. - JiiJii
Toimii ihan moitteeta eikä ikkunatkaan aukea ellei nappia paina. Ainii, eihän mulla olekaan VAG konsernin laatua-autoa ;)
- FF-way
...ainakin tuo ikkunoiden "aukeilu" voi olla ihmisten väärinkäsityksen syytä. Ocussa on ominaisuus, jotta jos painat kauko-ohjaimen aukaisunäppäintä tarpeeksi pitkään, sähkötoimiset (etu)ikkunat avautuvat. Ja jos taas on ikkunat jäänyt auki, niin jos painaa lukitusnäppäintä tarpeeksi pitkään, niin tapahtuu päinvastaista...
- Samu-75
Audeissa em. ominaisuus on ollut monelle kiuksaksi.
Helkamalta taannoin kerrottiin että ko. ominaisuus on pois käytöstä nimenomaan näiden haittapuolien vuoksi.
Minkä vuotisessa sulla aukeaa kaken napilla? Meikäläisen hallituksen vanhemman mallin ocussakin ikkunat toimivat avaimesta.
Siispä jos lukko kanittaa niin ikkunatkin aukeavat itekseen.
Avaintoimiset ikkuna ovat kyllä kätevät kun ei tarvi aina kömpiä autoon saadakseen ikkunat tai kattoluukun kiinni.
Vävypojan autoon tein lukkoremontin juuri aukeilevien ikkunoiden takia.Lukot oli huollonpuutteesta ryytyneet.- (L)Ambi
Samu-75 kirjoitti:
Audeissa em. ominaisuus on ollut monelle kiuksaksi.
Helkamalta taannoin kerrottiin että ko. ominaisuus on pois käytöstä nimenomaan näiden haittapuolien vuoksi.
Minkä vuotisessa sulla aukeaa kaken napilla?Itselläni on lokakuussa 2003 rekisteröity Octavia ja siinä ainakin ikkunat aukeavat/sulkeutuvat juuri kyseisellä tavalla ovien kauko-ohjaimen napeista.
- Samu-75
(L)Ambi kirjoitti:
Itselläni on lokakuussa 2003 rekisteröity Octavia ja siinä ainakin ikkunat aukeavat/sulkeutuvat juuri kyseisellä tavalla ovien kauko-ohjaimen napeista.
Mulla 05/2004 Octavia, ei ko. toimintoa. Kysyin siitä Helkamalta ja vastaus oli se aikaisemmin kertomani, eli toiminto on poistettu juuri näiden tahattomien aukeamisten takia. Ikkunoiden ja kattoluukun sulkeminen avaimella kuskin lukosta toimii kyllä.
- (L)Ambi
Samu-75 kirjoitti:
Mulla 05/2004 Octavia, ei ko. toimintoa. Kysyin siitä Helkamalta ja vastaus oli se aikaisemmin kertomani, eli toiminto on poistettu juuri näiden tahattomien aukeamisten takia. Ikkunoiden ja kattoluukun sulkeminen avaimella kuskin lukosta toimii kyllä.
Korjaan virheeni:
Eli olet täysin oikeassa, eihän ne ikkunat siitä kaukosäätimestä toimikaan, vaan ainoastaan kuskin lukosta, kuten kerroitkin... tuota ominaisuutta kun ei ole tullut kuin parikertaa testattua, niin muistikuva oli väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv332937- 1452782
- 1372267
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162193Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131930Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161821489Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311256Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo961254Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891202Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1371198