On se kumma juttu kun immeiset valittelee ettei lukot toimi taikka keskuslukitus sekoilee ja ikkunat aukeilee itekseen.
ÖLJYTKÄÄ NIITÄ LUKKOJA.
Immeiset lykkää kyllä kaikennäköisiä lukkosula mömmöjä lukot täyteen ja samalla pesevät kaiken öljyn pois lukoista ja ihmettelevät miksei ne toimi ja ovat rikki.
Laittakaa joka pesun jälkeen ja mieluusti siinä välissäkin tujaus lukko tai ase tai vaikka ompelukoneöljyä lukkoon niin häiriöt taatusti loppuu.
Kyllä sitä vois itekkin tehdä autonsa etteen jotain eikä vaan odottaa seuraavaan huoltoon jossa ei välttämättä edes lukkoihin kosketa.
Tämä pätee myös Jaapanilaisiin kulkineisiin.
Lukoista!
8
1613
Vastaukset
- RRepe
Vuoden 96 jälkeen en ole työntänyt avainta auton oven lukkoon - en ainakaan muista niin tehneeni. Minulla kulkee taskussa semmoinen mötikkä jossa on kaksi nappia, auki ja kiinni. Sen lisäksi siinä toki on vempain jonka voi työntää virtalukkoon kun on ensin niillä napeilla avannut ovien lukot ja oven avauksen jälkeen ängennyt itsensä sisälle kabiiniin.
Lukkojen kanssa siis ei ole ollut ongelmia. Aikaisemmin ennen kyllä, kun lukot olivat mekaanisia ja niiden sylinterit talvisin jäätyivät ja jämähtivät.
Kauko-ohjain on myös uudessa Octaviassani, ja lukkojen öljyämisen olen tyystin jättänyt huollon vastuulle. Kuuluhan se huolto-ohjelmaan. - JiiJii
Toimii ihan moitteeta eikä ikkunatkaan aukea ellei nappia paina. Ainii, eihän mulla olekaan VAG konsernin laatua-autoa ;)
- FF-way
...ainakin tuo ikkunoiden "aukeilu" voi olla ihmisten väärinkäsityksen syytä. Ocussa on ominaisuus, jotta jos painat kauko-ohjaimen aukaisunäppäintä tarpeeksi pitkään, sähkötoimiset (etu)ikkunat avautuvat. Ja jos taas on ikkunat jäänyt auki, niin jos painaa lukitusnäppäintä tarpeeksi pitkään, niin tapahtuu päinvastaista...
- Samu-75
Audeissa em. ominaisuus on ollut monelle kiuksaksi.
Helkamalta taannoin kerrottiin että ko. ominaisuus on pois käytöstä nimenomaan näiden haittapuolien vuoksi.
Minkä vuotisessa sulla aukeaa kaken napilla? Meikäläisen hallituksen vanhemman mallin ocussakin ikkunat toimivat avaimesta.
Siispä jos lukko kanittaa niin ikkunatkin aukeavat itekseen.
Avaintoimiset ikkuna ovat kyllä kätevät kun ei tarvi aina kömpiä autoon saadakseen ikkunat tai kattoluukun kiinni.
Vävypojan autoon tein lukkoremontin juuri aukeilevien ikkunoiden takia.Lukot oli huollonpuutteesta ryytyneet.- (L)Ambi
Samu-75 kirjoitti:
Audeissa em. ominaisuus on ollut monelle kiuksaksi.
Helkamalta taannoin kerrottiin että ko. ominaisuus on pois käytöstä nimenomaan näiden haittapuolien vuoksi.
Minkä vuotisessa sulla aukeaa kaken napilla?Itselläni on lokakuussa 2003 rekisteröity Octavia ja siinä ainakin ikkunat aukeavat/sulkeutuvat juuri kyseisellä tavalla ovien kauko-ohjaimen napeista.
- Samu-75
(L)Ambi kirjoitti:
Itselläni on lokakuussa 2003 rekisteröity Octavia ja siinä ainakin ikkunat aukeavat/sulkeutuvat juuri kyseisellä tavalla ovien kauko-ohjaimen napeista.
Mulla 05/2004 Octavia, ei ko. toimintoa. Kysyin siitä Helkamalta ja vastaus oli se aikaisemmin kertomani, eli toiminto on poistettu juuri näiden tahattomien aukeamisten takia. Ikkunoiden ja kattoluukun sulkeminen avaimella kuskin lukosta toimii kyllä.
- (L)Ambi
Samu-75 kirjoitti:
Mulla 05/2004 Octavia, ei ko. toimintoa. Kysyin siitä Helkamalta ja vastaus oli se aikaisemmin kertomani, eli toiminto on poistettu juuri näiden tahattomien aukeamisten takia. Ikkunoiden ja kattoluukun sulkeminen avaimella kuskin lukosta toimii kyllä.
Korjaan virheeni:
Eli olet täysin oikeassa, eihän ne ikkunat siitä kaukosäätimestä toimikaan, vaan ainoastaan kuskin lukosta, kuten kerroitkin... tuota ominaisuutta kun ei ole tullut kuin parikertaa testattua, niin muistikuva oli väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3626515Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta744224Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433594Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1363508Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole953494Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453453Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll923197Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1042753Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2232494Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a122335
