On se kumma juttu kun immeiset valittelee ettei lukot toimi taikka keskuslukitus sekoilee ja ikkunat aukeilee itekseen.
ÖLJYTKÄÄ NIITÄ LUKKOJA.
Immeiset lykkää kyllä kaikennäköisiä lukkosula mömmöjä lukot täyteen ja samalla pesevät kaiken öljyn pois lukoista ja ihmettelevät miksei ne toimi ja ovat rikki.
Laittakaa joka pesun jälkeen ja mieluusti siinä välissäkin tujaus lukko tai ase tai vaikka ompelukoneöljyä lukkoon niin häiriöt taatusti loppuu.
Kyllä sitä vois itekkin tehdä autonsa etteen jotain eikä vaan odottaa seuraavaan huoltoon jossa ei välttämättä edes lukkoihin kosketa.
Tämä pätee myös Jaapanilaisiin kulkineisiin.
Lukoista!
8
1595
Vastaukset
- RRepe
Vuoden 96 jälkeen en ole työntänyt avainta auton oven lukkoon - en ainakaan muista niin tehneeni. Minulla kulkee taskussa semmoinen mötikkä jossa on kaksi nappia, auki ja kiinni. Sen lisäksi siinä toki on vempain jonka voi työntää virtalukkoon kun on ensin niillä napeilla avannut ovien lukot ja oven avauksen jälkeen ängennyt itsensä sisälle kabiiniin.
Lukkojen kanssa siis ei ole ollut ongelmia. Aikaisemmin ennen kyllä, kun lukot olivat mekaanisia ja niiden sylinterit talvisin jäätyivät ja jämähtivät.
Kauko-ohjain on myös uudessa Octaviassani, ja lukkojen öljyämisen olen tyystin jättänyt huollon vastuulle. Kuuluhan se huolto-ohjelmaan. - JiiJii
Toimii ihan moitteeta eikä ikkunatkaan aukea ellei nappia paina. Ainii, eihän mulla olekaan VAG konsernin laatua-autoa ;)
- FF-way
...ainakin tuo ikkunoiden "aukeilu" voi olla ihmisten väärinkäsityksen syytä. Ocussa on ominaisuus, jotta jos painat kauko-ohjaimen aukaisunäppäintä tarpeeksi pitkään, sähkötoimiset (etu)ikkunat avautuvat. Ja jos taas on ikkunat jäänyt auki, niin jos painaa lukitusnäppäintä tarpeeksi pitkään, niin tapahtuu päinvastaista...
- Samu-75
Audeissa em. ominaisuus on ollut monelle kiuksaksi.
Helkamalta taannoin kerrottiin että ko. ominaisuus on pois käytöstä nimenomaan näiden haittapuolien vuoksi.
Minkä vuotisessa sulla aukeaa kaken napilla? Meikäläisen hallituksen vanhemman mallin ocussakin ikkunat toimivat avaimesta.
Siispä jos lukko kanittaa niin ikkunatkin aukeavat itekseen.
Avaintoimiset ikkuna ovat kyllä kätevät kun ei tarvi aina kömpiä autoon saadakseen ikkunat tai kattoluukun kiinni.
Vävypojan autoon tein lukkoremontin juuri aukeilevien ikkunoiden takia.Lukot oli huollonpuutteesta ryytyneet.- (L)Ambi
Samu-75 kirjoitti:
Audeissa em. ominaisuus on ollut monelle kiuksaksi.
Helkamalta taannoin kerrottiin että ko. ominaisuus on pois käytöstä nimenomaan näiden haittapuolien vuoksi.
Minkä vuotisessa sulla aukeaa kaken napilla?Itselläni on lokakuussa 2003 rekisteröity Octavia ja siinä ainakin ikkunat aukeavat/sulkeutuvat juuri kyseisellä tavalla ovien kauko-ohjaimen napeista.
- Samu-75
(L)Ambi kirjoitti:
Itselläni on lokakuussa 2003 rekisteröity Octavia ja siinä ainakin ikkunat aukeavat/sulkeutuvat juuri kyseisellä tavalla ovien kauko-ohjaimen napeista.
Mulla 05/2004 Octavia, ei ko. toimintoa. Kysyin siitä Helkamalta ja vastaus oli se aikaisemmin kertomani, eli toiminto on poistettu juuri näiden tahattomien aukeamisten takia. Ikkunoiden ja kattoluukun sulkeminen avaimella kuskin lukosta toimii kyllä.
- (L)Ambi
Samu-75 kirjoitti:
Mulla 05/2004 Octavia, ei ko. toimintoa. Kysyin siitä Helkamalta ja vastaus oli se aikaisemmin kertomani, eli toiminto on poistettu juuri näiden tahattomien aukeamisten takia. Ikkunoiden ja kattoluukun sulkeminen avaimella kuskin lukosta toimii kyllä.
Korjaan virheeni:
Eli olet täysin oikeassa, eihän ne ikkunat siitä kaukosäätimestä toimikaan, vaan ainoastaan kuskin lukosta, kuten kerroitkin... tuota ominaisuutta kun ei ole tullut kuin parikertaa testattua, niin muistikuva oli väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1307215Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam944970Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk733801Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,273054Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni462617Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,312246Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t281999Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2101527Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3261347Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1671143
