Kertoisiko joku tyhmällle blondille, että jos haluan ladata Waltti-bussikortille rahaa, niin miksi minun täytyy ensiksi kirjautua käyttäjätunnuksellani ja salasanalla Waltin sivustolle ja sitten vielä pankkitunnuksilla ladata rahaa. Eikö kertakirjautuminen pankkitunnuksilla riittäisi? Tai vaikka että salasanat korvattaisiin jollain kortinlukijalla henkilökortilta? Vissiinkin ainakin lääkäreillä on olemassa joku korttikirjautumissysteemi reseptien kirjautumista varten.
Tuoko tuplakirjautuminen tietoturvaa?
tyhmäblondi
5132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nyt kertoo joku tyhmällle blondille, että yleensä ihmiset tykkää että heidän rahansa on turvallisten kirjautumisien takana. Ymmärsitkö?
Waltin sivulle kirjaudut niillä Waltin tunnuksilla, sitten kun maksat sen ostoksesi verkkopankissa kirjaudut pankin palveluun niillä verkkopankkitunnuksilla. Eli käytät kahta eri palvelua ja tottakai molempiin omat tunnukset.
Voisihan niitä yhtenäistää, että toimisivat pelkällä digitaalisella henkilökortilla, harvalla vaan on kortinlukijaa. Monia palveluja taas ei haluta käyttääkään omalla nimellään.
Niin ja se kortinlukija on hankala puhelimen kanssa. Tuskin kellekään korttia suunnitelleista byrokraateista tuli edes mieleen tätä.
Parkkimaksussa ei tietääkseni välity henkilötunnusta. Pankkitunnuksilla voi myös tunnestautua, mutta se on eri palvelu. Toisaalta maksaja ei välttämättä ole sama henkilö. Pankkitunnistautuminen ei ole hyväntekeväisyyttä vaan se maksaa.