Tuplapiipukivääri hirvihommiin.

Aseenvaihto

Ajattelin laittaa kaksipiippuisen kiväärin hirvihommiin. Onko kokemusta ? Lähinnä sen vuoksi että tilanteet ovat nopeita ja nopea paikkolaukaus ei olisi pahitteeksi. Joku 9,3 kaliberi.

14

1843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pötsieinari

      Hirvijahti ei ole sohimista, ja nopeita tilanteita. Jokarakoon ei ole tarkoitus ampua. Korjaa asannettasi, ennen kun kaverit kiroaa sinut, perimpään helvettiin haavakkomestarina.

      • tuplavarmistus

        Taidat mielummin ampua huonon laukauksen, jota et ehdi sitten paikata, kuin ampua toisen paremman? Ei ole sinunkaan asenteesi ihan kohdallaan. Jos olet hirvimetsällä porukan mukana liikkunut, niin tiedät sen välillä olevan petkkää ohiampumista. On vääränlaista ylpeyttä olla käyttämättä sopivaa kalustoa kaadon varmistamiseen.

        Siinä olen kylläkin samaa mieltä, että kaatolaukaus pitää olla harkittu ja rauhallinen. Tosin hirven juostessa eteen muutaman vuoden välein, niin hyvin harva pystyy hermonsa täydellisesti hallitsemaan. Jos muuta väittää, niin todennäköisesti valehtelee.

        Itse en tuplapiippuista lähtisi valitsemaan. Piippujen käynti on vaikea kohdistaa ja muuttuu koko ajan. Lähelle ammuttaessa tästä ei nyt suurempaa haittaa ole, mutta kuitenkin. Puoliautomaatti on paljon parempi.

        Hyvän tuplan ampuminen ei sitten onnistu niin hyvin kuin ensimmäisen laukauksen ampuminen vaan vaatii paljon harjoittelua rekyylinhallinnassa ja tähtäyskuvan otossa. Lisäksi hirvi on ensimmäisen laukauksen jälkeen jo hereillä, joten tuplan osuminen on tuplaten vaikeampaa. Jos ammut ensimmäisen ohi tai huonosti, niin todennäköisesti toinenkin on samallainen.


    • tubla

      Ei ole kyllä kokemusta tuplakivääristä , Rihlakon ostin jossa hauli/kivääri hauli/hauli piiput , sais siihen tuplakivääri piippujakin esim. tuon 9.3; sen .

      Ei kyllä innosta minua ennemmin normikivääri (lippaallinen kertatuli) kyllä sillä pitää ehtiä lataamaan uudestaankin . Villisikajahdeisssa käyttävät tuota tuplakivääriä vissiin aika paljon .

    • kyllälähteee

      Kyllä puoliautomaatti ja myös tuplapiippu ovat hyviä vaihtoehtoja. Ovat tietty hieman arvokkaita usein.

      9,3x62 puoliautomaattiin ja 9,3x74R tuplaan. Mutta muutkin käy

    • mölyapinat

      Hirvijahdissa rauhallista kävlyä odottava ei juurikaan koskaan ammu kun kalikkamiehet mölyävät !

    • Tuplakivääri

      9,3x74r tuplakivääri on hyvä hirvi ja villisika metsälle. Tehokas patruuna. Patruunaa löytyy hyvin alan kaupoista. Osta pois.

    • Naianäppii

      Kannattaa ostaa dirlinki jossa 3 piippaa tai sitten virlinki jossa 4 piippaa. Kyllä hirvimetsällä pum, pum, pum tai pum, pum, pum, pum on parempi kuin vain pum, pum. varsinkin risukkoon ammuttaessa. itselläni toi dirlinki ja on soiva peli.

    • winsulla

      Itse käytän ryssän winsua. On nopea ampua paikkoja kun vähän harjoittelee.

    • Paikkari

      Ehdottomasti kannatta hankkia tuo virlinki. Voi ampua neljä kertaa lataamatta välillä eli paikkolaukauksia riittävästi. tollasella olen ampunut jo parikymmentä vuotta ja toimii

    • Eetuveikko

      Joskus on ollut hieman hankalaa saada käymään samaan kasaan molemmat piiput. Ei ehkä lyhyillä matkoilla ongelma mutta kun haluaa että on justiinsa eikä melkein.

    • Anonyymi

      Puoliautomaattikivääri, neljä tähdättyä laukausta nopeasti niin varmasti kaatuu vaikka puolet menisi ohi!

    • Anonyymi

      Täältä ääni itselataavalle kiväärille. Siihen pitää usein hommata hirvihommin 3:n patruunan lipas ja karhuhommiin 2:n patruunan lipas.

      • Anonyymi

        Miksi hirvihommin 3 prt ja karhulle vain 2. Itse valitsisin täysin toisinpäin, sillä karhu on paljon vaarallisempi, mikäli laukaus epännistuu. Olen kyllä enempi pulttilukkokiväärimiehä, sillä puoliautomaatissa on aina enempi toimintahäiriöitä. Joskin minulla on kumpiakin.


    • Anonyymi

      Jos tuplakiväärin molemmat piiput laukaisee yhtäaikaa niin luodit osuu 150m päässä toisiinsa ja erkanevat sivuille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7908
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5425
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      150
      4333
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3509
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      285
      2501
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      582
      2217
    Aihe