Tietotekniikka eristää

laaksonenrinne

Valokuitu ei estä pakoa maalaiskunnista. Mm. Kiuruvedellä väki vähenee.

8

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poetis

      Ken kuituun hirttäytyy on kuidun vanki,
      vapaa on vain 4G-hanki...

    • writer2

      Nopeat tietoverkot tulisi lailla kieltää, koska niistä on tulevaisuudessa suurta harmia.

    • Pietarsaaresta.mallia

      Operaattorien tulee hoitaa hommansa Pietarsaaren tapaan eikä kuntien lähteä sekoilemaan ja polttamaan rahojaan.

      Pietarsaaressa kuituyhteys jopa 70 prosentilla kotitalouksista - "Tämä on elinehto täällä"
      Kauppalehti
      31.12.2016 13:31 | Päivitetty 31.12.2016 15:33
      Digitalous

      Yksi Suomen tiheimpiä kuituliittymien alueita sijaitsee yllättävässä paikassa: Pohjanmaan rannikolla Pietarsaaressa ja sen naapurikunnissa.
      Paikallinen telecom-yhtiö JNT eli Pietarsaaren Seudun Puhelin on luottanut valokuituun jo vuosien ajan ja järjestelmällisesti rakentanut alueelle valokuituverkkoa.
      Alueen talouksista 63 prosentilla oli valokuitu vuonna 2015 ja vuonna 2016 kuitutalouksien määrä noussee 70 prosenttiin. Näin arvioi JNT:n toimitusjohtaja Maria Höglund.
      "Tätä on määrätietoisesti rakennettu monta vuotta. Toimitusaika on meillä kolmesta viiteen viikkoon kaikilla alueilla", sanoo Höglund.
      "Olemme entinen perinteinen puhelinyhtiö. Näemme roolimme niin, että toimimme seutumme etujen eteen niin, että kaikki yhteydet toimivat. Se on elinehto tällä seudulla", Höglund sanoo.
      "Tämä on strateginen asia ja tehtävä meille", hän sanoo.
      Pietarsaaren seutu käsittää Pietarsaaren kaupungin ja ympäristökunnat. Talousalueella asuu noin 50 000 henkeä. Tänä vuonna JNT on laajentanut verkkoaan Oravaisiin yhteistyössä paikallisen antenniosuuskunnan kanssa.
      Kodin internetyhteys toimii usein lähiverkon kautta, joka on puolestaan kytketty internetiin joko kiinteällä - tai mobiililiittymällä. Liittymistä nopein on valokuituverkko.



      Kauppalehdessä on viime viikkoina käyty keskustelua valokuidun merkityksestä. Suomalaisista talouksista vain noin 15 prosentilla on arvion mukaan kuituyhteys. Kuituyhteyksiä on vähän varsinkin pikkukaupungeissa ja haja-asutusalueilla.
      JNT:llä on kuituliittymiselle kolme hintakategoriaa asuinalueen mukaan. Hinnat vaihtelevat 1390 eurosta 1760 euroon.
      Pietarsaaren alueella valokuituun panostaminen ei ole uusi asia. Höglundin mukaan paikallinen entinen puhelinyhtiö on uskonut pitkään valokuituverkon merkitykseen. Höglund vertaa kuituliittymää sähköverkkoon.
      "Olemme jo pitkään panostaneet kuituun ihan kotikiinteistöihin asti. Yli kymmenen vuoden ajan olemme toimineet näin ja investoineet paljon."
      Höglund uskoo, että valokuidun merkitys tulevaisuudessa on iso, vaikka Suomi onkin nykyään mobiilimaana maailman kärkeä.
      "Lähdemme siitä, että kuitu on ainoa mahdollisuus tulevaisuudessa, joten miksi tinkiä siitä. Siksi vedämme kuidun ihan kotiin asti, jotta yhteydet pelaavat", Höglund sanoo.
      "Kaikki perustuu siihen, että jossakin on perusverkko, joka on nimenomaan kuituverkko. Kun puhutaan 4g:stä, yhä enemmän tarvitaan kapasiteettia tukiasemilta kuidun kautta. Kun 5g tulee, tarvitaan kuitua yhä enemmän."

    • writer3

      Millekähän kuitu on ainoa mahdollisuus tulevaisuudessa? Luulenpa että se on todellinen mahdollisuus häiriköintiin tulevaisuudessa.

    • Virsut

      Kuituverkko on tärkeä liiketoiminnalle ja etätyölle. Sen avulla voidaan verkkokauppa perustaa minne tahansa, eikä pienehkön yrittäjän tarvitse siirtyä taajamaan maksamaan toimitilavuokria. Ehkäpä tämä onnistuu 4G:llä ja 5G:llä, mutta eihän nekään syrjäkyliä palvele.

      • writer3

        Etätyö ei ole vain syrjäkyläläisille tarkoitettu.


    • maksumiehiä.kaivataan

      Kuidun maksulappu ei saa tulla kuntien veronmaksajien piikkiin? Verkkoja löytyy kun vain kyselet ja vieläpä itse sen maksat. Käy tutustumassa Savonpuolen kuntien talousvaikeuksiin, jotka ovat lähteneet kuituverkkojen takuumiehiksi!

    • writer3

      Kunnat ovat taanneet lainoja valokuituyhteyksiin lähes pelkkiin internet -selauksiin, joita selauksia voi tehdä langattomilla yhteyksillä ilman kuntien takauksia. Kyseiset takauksien saajat eivät kykene toimimaan kannattavasti tietenkään, koska hommaa ei ole tarkoitettukaan kulissien takana kannattavaksi. Ainoastaan takaajat ovat vakuuttaneet, että homma on kannattavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1334
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1135
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1017
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      861
    5. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      842
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      779
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      748
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      711
    Aihe