Päivähoito-oikeus?

Taitsa

Aloitin v.2014 sairaanhoitajan opinnot ja suunnitelmien mukaisesti valmistun keväällä 2017.
Lapset aloittivat päivähoidossa siis syksyllä 2014 ja ovat siellä olleet täysimääräisesti kun itse opiskelen ja teen töitä samanaikaisesti.
Nyt odotan kolmatta lasta joka syntyy kuukauden sisällä,olen työstäni äitiyslomalla mutta en keskeytä opintojani. Opintojen jatkaminen on mahdollista myös vauvan kanssa, jäljellä nimittäin opinnäytetyön teko sekä siihen liittyvät lähipäivät. Nyt kunnan päivähoidon johtaja soitti minulle ja sanoi että lapsillani ei ole oikeutta olla enään päivähoidossa kun olen äitiyslomalla?!
Olen siis tälläkin hetkellä tutkintooni liittyvässä viimeisessä harjoittelussa joka päättyy viikkoa ennen laskettua aikaa.
Mikäli olen oikein ymmärtänyt uudesta lakimuutoksesta, voi päivähoito-oikeutta rajata vain jos toinen vanhemmista on työtön? Tai muuten vain kotosalla?
Itse en kuulu kumpaankaan kastiin ja olen hieman hämilläni puhelusta..:/
Työtä olen tehnyt keikkaluontoisesti 20-30h/vko vuodesta 2014.
Voiko mielestänne lapset heittää pihalle päivähoidosta tässä tilanteessa? Sehän ei tue lasten hyvinvointia ja keskeyttäisi oman matkani kohti työllistymistä..

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummaliini

      Sama juttu miniällä. Opiskelee ja on äitiyslomalla, niin päivähoitoaika supistui 20 viikkotuntiin äitiysloman alettua. Hän on yrittänyt järjestellä opintojaa kahdelle päivälle, mutta aika takkuista on.
      Luulisin että jollain erityisluvalla voisit saada tilanteen muuttumaan, onhan jokaisella kunnalla/kaupungilla lupa tehdä omia sovelluksia päivähoitoon. Eihän tätä subjektiivista päivähoidon rajoittamistakaan ollut pakko ottaa käyttöön. Ota yhteys paikkakuntasi päättäjiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      132
      14322
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      30
      5952
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5515
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4359
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4107
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3592
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2645
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe