Onko täällä ketään, joka haluaisi tehdä itsemurhan yhdessä jonkun kanssa?
Olen jo pidemmän aikaa halunnut kuolla, mutta olen niin pelkuri, etten uskalla edes tappaa itseäni. Kaipaisin itsemurhaan tukea, mutta sitähän nyt ei luonnolisesti keneltäkään saa ja kaikista vähiten läheisiltään. Toivoisin vain että olisi joku joka rohkaisisi minua tässä asiassa, koska ongelmani ovat sellaisia ettei niihin löydy ratkaisua ja tiedän, että koko loppuelämäni tulee olemaan samanlaista kärsimystä mitä se on tähänkin asti ollut. Oikeastaan sillä ei edes ole väliä tappaisiko toinen itseään, kunhan hän vain olisi vierelläni kun tapan itse itseni ja varmistaisi, että uskallan tehdä sen.
Olen jo pidemmän aikaa halunnut kuolla, mutta olen niin pelkuri, etten uskalla edes tappaa itseäni. Kaipaisin itsemurhaan tukea, mutta sitähän nyt ei luonnolisesti keneltäkään saa ja kaikista vähiten läheisiltään. Toivoisin vain että olisi joku joka rohkaisisi minua tässä asiassa, koska ongelmani ovat sellaisia ettei niihin löydy ratkaisua ja tiedän, että koko loppuelämäni tulee olemaan samanlaista kärsimystä mitä se on tähänkin asti ollut. Oikeastaan sillä ei edes ole väliä tappaisiko toinen itseään, kunhan hän vain olisi vierelläni kun tapan itse itseni ja varmistaisi, että uskallan tehdä sen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Okei. Voin tulla.
Tässä vaiheessa muistuu mieleeni muuan pätkä Erik Ewalksin puheesta. Se menee asiatarkati niin että "Silloin astuu mukaan pimeyden herra,...ja hän puhuu näin: Sinun tilnteesi on toivoton. Siihen ei kukaan pysty mitään . Kuule jos sulla on myrkkyjä ja pillereitä niin nialaise ne kakki kerralla tai jos sulla on ase niin laita kuula kalloos niin pääset tästäkin pahasta. Luovu koko elämästä koska se kuitenkin on tuomittu pelkkään kurjuuteen. Ei sinua kukaan pysty auttamaan
https://youtu.be/Sr7UwBMecz4?t=7 No, antaa hänen ite kertoa lisää.
Onko yhtään mahdollista jutella keskenään tästä asiasta?
Kik: Onnentie
Älä ajattele elämääsi ettei se koskaan voi muuttua hyväksi. Kukaan meistä ei tiedä elämäänsä eteenpäin. Ja kuolemassa auta kaverit: yksin tänne tullaan ja yksin kerran lähdetään. Ei itsemurha ole vapaus kärsimyksestä.
Anna mennä. mä tuun perässä.
Kristen Stewart on niin upee muija, että panettaa.
Kukas ei 26:sena olisi
Mielessä on käynyt, mutta jotenkin häiritsee että joku kuolisi minun vierelleni itsemurha mielessä. Varsinkin jos tarvisin tukea siihen.
"Maailma on liian mysteerinen minunlaiselle"
Sanoi hän ja hukuttautui ammeeseen.
https://www.youtube.com/watch?v=CV73nZ9rtDQ
Täällä sinulle:
https://www.youtube.com/watch?v=Yq-7t9nsgjE
Tehkää se oikein, viekää joku eduskunnan persläpi mukananne. Autatte samalla koko kansaa.
Ja pari toimittajaa samalla.
Miten aiot muka itsemurhan tehdä? Kyllä se on ajatuksena vähän outo, että toinen tekee itsemurhan toisen kannustaessa. Joutuu pian vastuuseen murhasta!!!
Niin ja entäs sitten, jos itsemurhaa yrittävä ei kuolekaan, vaan jää kitumaan henkihieverissään? Mitä kannustajan pitäisi sitten tehdä? Avustaa homman loppuun saattamisessa? Odottaa? Karata? Soittaa apua?
Ei itsemurha ole mikään ratkaisu ongelmiin, oletko koittanut puhua ja selvittää ongelmia asia ammattiauttajien kanssa. Oletko sitä miettinyt että entäs jos itsemurhaa yrittäessä vammaudut vaikeasti/pysyvästi ja et onnistukkaan itsemurhassasi. Suosittelin että keskustelet ajatuksistasi lääkärin/ammattiauttajan kanssa joka osaa auttaa sinua, ei netin keskustelupalstat ole tälläistä asiaa varten. Suosittelen että menet päivystykseen jos olet niin umpikujassa että et jaksa/halua enää elää, kyllä siellä pitäisi olla ammattilaiset ohjaamassa sinut oikean ihmisen juttusille joka osaa auttaa sinua. Ketä se sinun hautakumpusi hautausmaan nurkassa ilahduttaa taikka elättää ei ketään, sen sijaan moni sukulaisesi/tuttuvasi on surullinen jos itsemurhan menet tekemään.
Joo, eiköhän se ole laitonta, katsoa vain vierestä, kun tietää toisen tappavan itsensä. Laki velvoittaa pysähtymään ja auttamaan, jos joku on ajanut vaikka tiellä kolarin.. silti monet kiitää ohi ja ajattelee, että ovat jo varmaan saaneet apua tai muilla on enemmän aikaa auttaa ja apu tulee joskus liian myöhään sen takia
Kuuntele Cheekkiä, niin piristyt kummasti.
Mä räppään koko stadionin.
Onneksi mun äiti kuoli.
Mitä tehdä kun on päässä vikaa.
Suosittelen Ere Kokkosen elokuvaa Arto Paasilinnan romaanista "Hurmaava joukkoitsemurha". Voit tulla toisiin ajatuksiin.