no terve päivää

örrimörrinpörri

Eläimistä on kokemuksia,35kg rotikasta,kuningas booaan,aavikolla menevään tarantelluun.löytö eläimiin.Sanokaapas kissojen omistajat,mitä kannattaa/pitää ottaa huomioon.Ihan kaiken infon otan kyllä vastaan.Meinasin ottaa killin,ihan pennusta,jos se ottaa minut :) Neliöitä on 50 asunnossa.Parit kuset ei haittaa ollenkaan,saahan ne siivottua..onkohan siinä mitään perää,että laittaapi sitruunan kuoria ns.kulmiin?haluaisin tosiaan tietää asiasta enemmänkin.ja kovasti t:örrimörri

10

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5575757

      ei kissankusen polttamilla aivoilla pysty parempaan kirjoitusjälkeen ???????????

    • siismitähäh

      Siis miski ihmeessä sotruunankuoria nurkkiin ;s

      • siismätähäh

        Pahuksen kirjotusvirheet, siis miksi ja sitruunankuoria


    • kylläpäkyllä

      Isoimmissa talouksissa eivät kuseskele ihan jokapaikkaan nuilla sitruuna/appelsiinin kuorilla.Haluan kissalle paikan,missä tuntee olonsa turvalliseksi ja kotoisaksi.Kyllä tämä palsta ei yllätä kertaakaan kun lukasee.Jos vaan joku asiasta enemmän tietävä jaksaisi kommentoida ja antaa neuvoa pienen kissan alkumetreille.Sitä lähinnä olisin vailla.

      • kaksikissaa

        Mikäli kissa on sisäsiistiksi oppinut paikassa josta sen haet, on hyvin epätodennäköistä että pissaa nurkkiin vaikka asunto olisikin iso :). Kunhan vaan näytät missä hiekkalaatikko(tai laatikot, yleensä sanotaan että aina yksi loota enemmän kuin mitä kissoja on) ovat. En rupeaisi aluksi laittamaan appelsiina/sitruunaa mihinkään, vasta sitten jos se pentu jonnekin muualle kuin laatikkoon päättää mennä pissalle, jotkut urokset saattavat alkaa jossakin vaiheessa merkkailemaan sukukypsinä, naaraat saattavat joskus kiimassa merkata.


    • viisaudenLähde

      kissa kusee joka paikkaan koska sillä ei ole kykyä rationaaliseen ajatteluun......... Mikä tuossa teoriassa mättää ?? ettei se uppoa kissan omistajaan ???

    • kisskisskisskisu

      Minulla on ollut useampi kissa, yksikään ei ole koskaan pissinyt muualle kuin hiekkalaatikkoon! Pentu, luovutusikä 12 vko, pitää tutustuttaa uuteen koitiin pikku hiljaa ja varovasti! Itse lähdin tutustuttamaan kylpyhuoneesta, missä on lopullinen hiekkalaatikko. Pentu on hyvin utelias ja lähtee seikkailemaan ja katselemaan ympärilleen. Ensimmäisinä päivinä pidin lähellä pienempää hiekkalaatikkoa (dynoa), johon nostin kisun silloin tällöin, raaputtelin hiekkaa omalla sormella ja kas, usein tuli sinne pisut, ja sitten kehuttiin kovasti! Vähän kerrassan siirsin dynoa lähemmäksi lopullista hiekkalaatikkoa, ja jokainen pentu oppi sinne tekemään. Kun laatikon pitää puhtaana ja helposti löydettävänä, ei kissalla ole tarvetta tehdä muualle!
      Yöksi olen ottanut jokaisen uuden "vauvan" viereeni, eikä ikäväitkujakaan ole tarvittu. Isompana siirtyy sitten omaan nukkumapaikkaansa. Ihan vaan muistutukseksi, että kissa saattaa elää 20vee, tarvitsee seuraa, hoivaa, ja monipuolista ravintoa!

    • kylläsesiittä

      Alkuun pienempään tilaan, johon hiekkaloota, penturuokaa jne.Ja sieltä sitten saa pikkuhiljaa vallata koko asunnon.Hiekkalootallehan ne oppii jo 5-6viikkosina, joten kuuluis olola sisäsiisti luovutettaessa.
      Turvallisia leluja eläinliikkeestä, ei sellasia mihin tukehtuu tai sotkeutuu.Pennuille aina pennunruokaa, ja on joitakin ravinnemaitojakin, joita voi alkuun antaa.sekä raikasta vettä tietysti.Kissat on sopeutuvaisia, ja nopeasti oppivia.

    • karvakorvalainen

      mun kissa "ilmoittaa" pissaamalla sohvan alle, jos "hänen" mielestään oma vessa on siivouksen tarpeessa. Harvemmin näin on käynyt, mutta hyvin siisteydestä tarkka on, kuten varmaankin kaikki kissat.

      • kissatuskissaankituu

        Ne ilmoittaa myös virtsatulehduksestaan kusemalla sänkyyn, sohville,vaatteidenpäälle ja muille pehmeille pinnoille.Harmillista vaan, että viellä tänäkin päivänä suurin osa omistajista luulee kissan tekevän kiusaa, protestoivan, vaikka kissa on sairas ;/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      50
      949
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      272
      883
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe