Ohjelma pontikankeittäjistä

Televisiossa näytetään ohjelmaa pontikankeittäjistä Amerikassa.

Muistan, miten viinakauppojen ollessa suljettuna joskus 1970-luvun alussa monet kaupunkilaisetkin hankkivat laboratoriosta keittovälineet ja keittivät riisiviinasta kirkasta pirtua.

Apu- tai oliko se Seura-lehdessä julkaistiin ohjeet, miten riisiviinaa tai riisiviiniä käytettiin ja miten siitä voitiin keittämällä suodattaa puhdasta viinaa. Ensimmäinen puoli desiä piti heittää viemäriin, koska se oli myrkyllistä metanolia.

Onko teillä vielä keittovehkeet jossain jemmassa ja osaisitteko keittää viinaa, jos se olisi luvallista?
Näittekö miten keitto tapahtui?
Oletteko maistaneet kotipolttoista?
3240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meillä Itä-Suomessa syrjäkylän alanmiehet aloittivat korpikyyneleiden valmistamisen viimeistään lokakuussa.
Valmistusvälineet olivat laadukkaita, itsehitsattuja. Korven kätköissä ilmitulon vaaraa ei juuri ollut.
Tuote tislattiin moneen kertaan. Käyttö kuitenkin yksinomaan pienelle piirille tirautettua. Veli oli mukana. hänen maillaan ponu tiputettiin.

En sattunut koskaan paikalle kun jaloa ainetta oli vielä saatavilla. Olis ne loppasuut etelänvariksellekin ryypin antaneet.

Äänestä
  • Miten moneen kertaan tilasivat?
    Meillä tuli yli 80-prosenttista jo toisella tislauksella kotona labravehkeillä.

    Äänestä

Ensimmäinen+"tehtaani"+oli+10litran+keittopönttö+jonka+päällä+500mm+korkea,+lasihelmillä+täytetty+kolonni.+Jäähdyttimen+kierukan+oikaistua+pituutta+en+muista.Tein+perunarankin.Lämpömittari+kolonin+päässä+oli+oikeastaan+tarpeeton+sillä+metyylin+nousun+loppumisen+maistoi.1977+valmistimme+kaverin+kanssa+30l:n+keittoastian.+3kW:n+säädettävä+uppovastus.+Koloni+800mm+täytetty+keraamisilla+helmillä.+Jäähdyttimessä+2+metriä+spiraalille+väännettyä+haponkestävää.+Muut+laitteet+samaa+materiaalia.Perunarankkia+alkuun+60l:n+saavissa.+Sittemmin+200l:n+tynnyrissä.Annoin+aina+rankin+käydä+valmiiksi,+kirkastua,+joten+keittämisessä+ei+ollut+kuohumisen+vaaraa+eikä+eka+laskuunkaan+tullut+hiivan+makua.Kertalaskusta+tuli+noin++1,5+litraa+koska+en+keittänyt+ulos+loppupään+sikunoita.Laskin+kahteen+kertaan+siten,+että+kertalaskuisen+joukkoon+laitoin+saman+verran+vettä.+Poistin+vielä+lopun+metyylin,+laskin+aktiivihiilen+läpi+ja+jaottelin+kolmeen+osaan.Ennen+toista+laskua+pesin+aina+huolellisesti+sekä+keittoastian,+että+varsinkin+kolonin+täytehelmet.Laskin+vain+2kW:n+teholla.+Vaimoni+valvoi+keiton+valmistumisen.Valmista+tuli+noin+7litraa/astia.1.+Nautitaan+itse+kraanaveden+kera.2.+Tarjotaan+vieraille+sekamehun+kanssa.3.+Tarjotaan+humalaisille+vieraille+sekamehun+kera+tai+säästetään+seuraavaan+keitokseen.Työpaikkani+labra+määritti+vahvuudeksi+n.+70%.Käytin+juomaa+itse.+Tarjosin+vieraille.+Suurin+kulutushuippu+olivat+talonrakentamisen+talkoisiin+osallistuneet,+noin+30+henkilöä+jotka+kestitsin+kahdessa+erässä.Talon+kaikki+kaakelit+ja+klinkkerit+(+kahden+kerroksen+tuulikaapit+ja+eteiset+sekä+vessat+ja+yläkerran+keittiö+)+on+liimattu+kiinni+pelkällä+pontikalla.Myin+sitä+myös+muutamalle+tuttavalleni+1+-+4:n+litran+erissä.Tein+ponusta+myös+mansikka-+ja+karpaloliköörejä.Kerran+lankoni+toimitti+minulle+60l+luumurankkia+josta+valmistui+varovasti+keitellen+jo+kertalaskuisena+erinomaista+slivovitsiä.Jalo+harrastus+loppui+1988+kun+pääsin+kotiin+kannettavien+työsuhdeviinojen+pariin.+Kossun+ja+viskin+kantaminen+kotiin+oli+kivuttomampaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KotopolttoistaKeitellyt kirjoitti:

Televisiossa näytetään ohjelmaa pontikankeittäjistä Amerikassa.

Muistan, miten viinakauppojen ollessa suljettuna joskus 1970-luvun alussa monet kaupunkilaisetkin hankkivat laboratoriosta keittovälineet ja keittivät riisiviinasta kirkasta pirtua.

Apu- tai oliko se Seura-lehdessä julkaistiin ohjeet, miten riisiviinaa tai riisiviiniä käytettiin ja miten siitä voitiin keittämällä suodattaa puhdasta viinaa. Ensimmäinen puoli desiä piti heittää viemäriin, koska se oli myrkyllistä metanolia.

Onko teillä vielä keittovehkeet jossain jemmassa ja osaisitteko keittää viinaa, jos se olisi luvallista?
Näittekö miten keitto tapahtui?
Oletteko maistaneet kotipolttoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu