Parisielu/kaksoisliekki

Shakespeare31

IOK oppineet, mikä on teidän käsitys parisielusta? Onko sekin fantasiaa?

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurssi on omistanut 20sivun mittaisen luvun 24 Erityisyys tavoitteena kuvaamaan erityistä ihmissuhdetta.
      Lyhennän omana versionani.
      Rakkaudella on taipumus alkaa erityisyyden kokemuksesta. Miten onkaan ihanaa kun minuakin joku rakastaa. Minusta tähän liittyy sinun kysymyksesi parisielusta.
      Kurssin tinkimätön ohje on että Jumala ei luonut erityisiä ihmisiä eikä erityisiä suhteita. Kuitenkin tässä unessamme juuri nuo erityiset suhteet ovat opettavaisia juuri siksi kun ne ovat niin omakohtaisia.
      Luvun 24 loppuosassa on yleisohjeena lainaus:
      "Kaiken maailmassa olevan voi testata seuraavalla yksinkertaisella tavalla: "Mikä tarkoitus sillä on?" Vastaus tekee sitä sen mitä se merkitsee sinulle. Itsessään sillä ei ole mitään merkitystä, mutta sinä voit tehdä sen todelliseksi palvelemasi päämäärän mukaisesti. ..."
      Nyt omiani eli mikään maailmassa ei ole hyvä eikä paha mutta jokainen kokee hyviä ja pahoja koska jokainen joutuu (pääsee) valitsemaan joka hetki ja joka asian. esim. parisielu tai jotain muuta?
      Ykseys on lopullinen mielen tila, lopullinen päämäärä, ei erityisyyden kokemus. Pidä hyvää huolta omasta erityisyydestäsi, se on paras opettajasi. Kun ymmärtää ja kokee että jokainen on erityinen niin eikö silloin jokainen ole samanlainen, myös itse?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      58
      4288
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      126
      2964
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      43
      2653
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2217
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      442
      1833
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      73
      1325
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1297
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      60
      1195
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1087
    10. 45
      998
    Aihe