Helsingin Sanomissa oli artikkeli instituutiosijoittajien harjoittamasta kiinteistökaupasta. Tilastoihin sisältyivät kaikki vähintään yhden miljoonan euron ylittävät kiinteistökaupat mukaanlukien toimitilat, liikehuoneistot, kauppakeskukset ja vuokra-asuntotoiminta.
.
Tilastosta näkyy selvä piikki kauppojen lukumäärissä vuonna 2016. Kauppoja on tehty saman verran kuin huippuvuonna 2007. Vuoteen 2007 verrattuna suurempi osa kiinteistökaupoista on tehty kotimaisten sijoittajien kesken.
.
Otsikko on kuitenkin tyhmä "Kiinteistökaupat saavuttivat taantumaa edeltävän tason." Jos kuvaa tulkitsee tuolla tavalla, Suomessa on ollut taantuma 2001-2005 ja 2009-2013. Totuudenmukaisempi otsikko olisi ollut: Kiinteistökauppojen määrät suhdannehuipussa.
.
Tilasto, otsikko ja kuva löytyy täältä: http://aijaa.com/bToJ48
Tyhmiä otsikoita
0
142
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5302005Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3831643Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H191462Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378- 1181047
- 561032
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191016Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15811Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66803Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11794