Helsingin Sanomissa oli artikkeli instituutiosijoittajien harjoittamasta kiinteistökaupasta. Tilastoihin sisältyivät kaikki vähintään yhden miljoonan euron ylittävät kiinteistökaupat mukaanlukien toimitilat, liikehuoneistot, kauppakeskukset ja vuokra-asuntotoiminta.
.
Tilastosta näkyy selvä piikki kauppojen lukumäärissä vuonna 2016. Kauppoja on tehty saman verran kuin huippuvuonna 2007. Vuoteen 2007 verrattuna suurempi osa kiinteistökaupoista on tehty kotimaisten sijoittajien kesken.
.
Otsikko on kuitenkin tyhmä "Kiinteistökaupat saavuttivat taantumaa edeltävän tason." Jos kuvaa tulkitsee tuolla tavalla, Suomessa on ollut taantuma 2001-2005 ja 2009-2013. Totuudenmukaisempi otsikko olisi ollut: Kiinteistökauppojen määrät suhdannehuipussa.
.
Tilasto, otsikko ja kuva löytyy täältä: http://aijaa.com/bToJ48
Tyhmiä otsikoita
0
105
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022162Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122019Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501415Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821069Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel57977Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402958Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä40843- 56809
- 75770
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70744