S80 jäähdytysmittari punaisella

Rubydupy

Moikka,

Täällä olisi neito hädässä. Tietäisikö kukaan mikä tuli autoon yks kaks, kun jäähdytysmittari on punaisella ja ajotietokoneessa palaa punainen valo ja lukee, että sammuta auto heti / pysähdy hiljaa. Sammutuksen jälkeen lukee, että moottorin lämpötila liian korkea, katso ohjekirja. Ohjekirjassa ei ole mitään tähän liittyvää, muutrn, kuin vie huoltoon käsky. Mitähän tässä pitäisi huoltaa?

8

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Termarikohan

      Ensimmäiseksi voisi varmaan epäillä jäähdytysveden termostaatin vioittumista. Näin on käynyt joskus muinoin mm. minulle. Ei ole kalliskaan varaosa.

    • volvoasentaja

      Ei se on tyyppivika, siellä konehuoneessa on sellainen sinikantinen nesteen lisäys luukku, laita sieltä n. 3 litraa vihreää jäähdytin nestettä niin autolla voi ajaa sitten huoltoon ja lisävaurioita ei synny.

      • volvolainen

        Taidan jättää Volvoni tosiammattilaisten huollettavaksi kun "volvoasentaja" laittaisi jäähdytysnestettä sinikorkkiseen säiliöön. Se on kyllä lasinpesunesteitä varten!!! Jäähdytinnesteen säiliön korkki taitaa olla keltainen!


    • sireeenithuttaa

      Mutkun ei oo ku keltaasta käykös se

    • kvaliteet

      Ja kansi kieroksi kulahtanut!

    • ruuneperintorttu

      lisää nyt ensiksi jäähdytysnestettä, jos se auttaisi.
      yksi epätodennäköinen, mutta mahdollinen, vaihtoehto on että on vain nesteet jäätyneet. jos on raanavettä joku sankari käyttänyt.

    • viiskymppi

      Rouvan käytöstä poistettu volvo halvalla?

    • rubydopy

      vika löytyi mittaristo viallinen moottorissa ei häiriöitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1758
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      58
      1036
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      926
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      836
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      78
      789
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      786
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      756
    Aihe