NYT KAIKKI, jotka ovat arponeet Seatin ostamista, niin äkkiä tilaamaan Seat. Tänään ja huomenna tilatessaan sen saa vielä viiden vuoden takuulla. Sitten se on loppu. Maahantuoja ei enää saanut tehtaalta puhuttua tuota käsittämätöntä etua ensi vuodellle mikä Seatissa Suomessa oli lähes koko tämän vuoden.
HOPI HOPI siis Seat kauppaan nyt !!!
HUOM!! 5 vuoden takuu loppuu huomenna!!! KIIRE!!!
9
360
Vastaukset
- myyntiapulainen
Eipä loppunut, vaan jatkuu edelleen, taas kuukauden kerrallaan. Ilman viiden takuuta myynti loppuu lähes kokonaan. Maahantuoja ja tehdas ovat hankalassa tilanteessa. Pitkällä takuulla voidaan saada muutamia ostajia Skodalta ja Volkswagenilta, mutta myyntitilastojen mukaan kuitenkin hyvin vähän.
- NYTTILAUKSEEN
No eipä tosiaan sitten vieläkään loppunut. Naurettavaksi menee Seatin touhu. Pitkän takuun piti nyt loppua satavarmasti, mutta oli sittenkin ilmeisesti tehdas heltynyt vielä jatkamaan taas kuukauden. Fiksumpaa olisi ilmoittaa, että takuuetu voimassa toistaiseksi jatkuvana.
- kampanjatoteutus
Toisaalta kampanjaluonteisesti toteutettuna viiden vuoden takuusta on helpompi luopua vaikkakin on totta että kampanjan jatkaminen kuukausi kerrallaan tavallaan syö sen uskottavuutta.
Jos takuuetu olisi voimassa toistaiseksi jatkuvana sen lopettaminen asiakasviestinä tarkoittaisi samaa kuin että lyhensimme autosi takuuaikaa. Kaupallisesta näkökulmasta ei ole järkevää luvata jotain etua joka sitten (mahdollisesti) otetaan pois jonkun ajan päästä, ellei kyse ole nimenomaan määräaikaisesta kampanjasta. - 20plus20
kampanjatoteutus kirjoitti:
Toisaalta kampanjaluonteisesti toteutettuna viiden vuoden takuusta on helpompi luopua vaikkakin on totta että kampanjan jatkaminen kuukausi kerrallaan tavallaan syö sen uskottavuutta.
Jos takuuetu olisi voimassa toistaiseksi jatkuvana sen lopettaminen asiakasviestinä tarkoittaisi samaa kuin että lyhensimme autosi takuuaikaa. Kaupallisesta näkökulmasta ei ole järkevää luvata jotain etua joka sitten (mahdollisesti) otetaan pois jonkun ajan päästä, ellei kyse ole nimenomaan määräaikaisesta kampanjasta.Niin ja mitäpä haittaa tuosta on ostajallekaan? Viiden vuoden takuu kestää viisi vuotta, vaikka sen myöntäminen onkin määräaikaisen kampanjan tulos.
Muut konsernin merkit eivät ole ainakaan toistaiseksi myöntäneet muita kuin kahden vuoden takuita edes määräaikaisina.
Miten tämä voi ärsyttää jotakuta? Ja mikä siinä ärsyttää? - Litrasellakohtamennnään
Tuo viiden vuoden takuu oli syynä siihen miksi tilattiin vaimolle uusi leon syksyllä. Ei ole minulta pois vaikka "tarjoustakuu" jatkuisi kuinka pitkälle kuukausi kerrallaan. Ostetaan sitten viiden vuoden päästä uusi jos on silloinkin pitkällä takuulla.
Taitaa vain kilpailijoita ärsyttää tuo pitkä takuu niin pitää täällä jeesustella - eivoiymmärtää_
20plus20 kirjoitti:
Niin ja mitäpä haittaa tuosta on ostajallekaan? Viiden vuoden takuu kestää viisi vuotta, vaikka sen myöntäminen onkin määräaikaisen kampanjan tulos.
Muut konsernin merkit eivät ole ainakaan toistaiseksi myöntäneet muita kuin kahden vuoden takuita edes määräaikaisina.
Miten tämä voi ärsyttää jotakuta? Ja mikä siinä ärsyttää?Ehkä yksittäistapauksissa myyjä on käyttänyt tuota takuun loppumista kaupan clousauksen painostamiseen, "tilaa nyt kun muuten et enää saa pitkää takuuta".
Siltikään en ymmärrä mikä kampanjan jatkumisessa on ongelma, kun tarjouksen jatko ei millään tavalla heikennä auton aiemmin tilanneen asiakkaan asemaa. Kyllä kai jokainen ymmärtää että tarjouksella on tietty voimassaoloaika, jonka jälkeen tilalle saattaa tulla uusi tarjous tai olla tulematta. - Mielipiteeni
Mielestäni olisi silti fiksumpaa mainostaa, että pidennetty takuukampanja on voimassa toistaiseksi. Käytä siis huippuetusi hyväksesi nyt kun takuu on 5 vuotta. Tuo, että sitä aina vaan jatketaan kuukaudella, niin ainakin minun mielestä syö jo kampanjan tehoakin.
- 20plus20
Mielipiteeni kirjoitti:
Mielestäni olisi silti fiksumpaa mainostaa, että pidennetty takuukampanja on voimassa toistaiseksi. Käytä siis huippuetusi hyväksesi nyt kun takuu on 5 vuotta. Tuo, että sitä aina vaan jatketaan kuukaudella, niin ainakin minun mielestä syö jo kampanjan tehoakin.
Mainoksen tarkoitus on herättää huomiota. Jos tuo viisi vuotta olisi vakio, niin kuka sen huomaisi ja mikä mainosarvo sillä olisi? Löytyyhän niitä pidempiäkin takuuaikoja.
Näitäkään keskusteluja ei käytäisi.
Mainoksen tehoa ja näkyvyyttä tuo pätkittäin jatkuva takuu nimenomaan lisää. - Mielipiteeni
Voihan sen noinkin ajatella. Itse olen hieman eri mieltä, mutta kukapa sen varmaksi tietää, että kumpi tapa on tehokkaampi. Joka tapauksessa merkin uskottavuutta tuollainen nylkyttäminen ainakin hieman syö. Siis ainakin minun silmissä. Siitäkin toki jokainen saa olla ihan omaa mieltään 😉
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1032469- 2262010
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761792- 411466
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1041366- 1221138
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo278869Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli64788Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo5874390kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit182728