No nyt 1.1.-31.12.2017 voi maksutta käyttää kaikki OH-kutsumerkilliset myös Suomen satavuotisjuhlavuoden OF-kutsumerkkiä!
Amatööriradion uudet kutsumerkit vuodeksi 2017
OFVI
5148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Korjaus aloitusviestiin.
Se ei ole mikään "amatööriradion kutsumerkki" vaan RADIO-AMATÖÖRINASEMAN ASEMATUNNUS, siis ASEMATUNNUS!
Eikö muka ne joilla asematunnuksen prefiksi on OG saa käyttää OF-prefiksiä. Aloitusviestin kirjoittajan ei pitäisi puuttua asioihin joista ei ymmärrä mitään.
Täytyykö tuo huutokutsu mainita aina kun tulee kanavalle?
Vain sillon kun tulee 31fm:lle eka kertaa tänä vuonna.
Minä tiedän koska olen ollut kauan radioamatöörinä ja en hyväksy lennätinvirkamiehiä bittipalleroimaan ja luppakorvailemaan Hf bandilla. Olette kaikki väärässä koska vuoden alusta lukien kutsuhuuto OH annetaan sähköttämällä tai kaukokirjoittamalla eli ryttyllä yhteyden alussa ja joka 10-es minuutti. Kutsuhuutoa ei saa antaa yhteyden lopussa edes puheella paitsi jos kutsuhuuto on OG. Sama koskee OF kutsuhuutoa jota pitää nyt käyttää OH tilalla. OG on edelleen OG mutta OH on kielletty kutsuhuuto. Kutsuhuutokanava on 3737 ja kutsuhuutoon vastataan kanavalla 37 tai pemarin kanavalla 8 joko Simpsiöltä tai Kulomäeltä mutta ei koskaa Jouppiskalta. Myös Kolilta vastaaminen ja etenkin kutsuminen on kielletty myös OG ja OF kutsuhuudolla. Jos kuitenkin asemalla on Pohjanmaalla hitsattu 42m teräsristikkomasto ja 3/4 tai koko aallon kierto polarisaattio windomi suunnattuna Lapualle saa asema antaa kutsuhuudon vaikka kanavalla 3699.